TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego - zdjęcie

Nowa strategia uczelni, otwarcie Wydziału Medycznego, szeroka współpraca w międzynarodowej sieci Unite! i ambitne plany dalszego rozwoju. Nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej rozpoczynamy z wielkimi nadziejami.

W swoim wystąpieniu prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej zwrócił uwagę, że inauguracja roku akademickiego jest zawsze podobna, bo wynika ze zwyczajów i tradycji, ale też jest zawsze inna, bo w każdym kolejnym roku stawiamy sobie nowe zadania, a do wspólnoty akademickiej dołączają nowi członkowie – studenci i doktoranci pierwszego roku oraz rozpoczynający u nas pracę nauczyciele akademiccy, badacze i pracownicy wspierający uczelnię administracyjnie.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcieRektor podkreślił przy tym, że wspólnota akademicka nie opiera się na wspólnych korzyściach, lecz na wspólnej idei. Nie jest także związana wzajemnymi relacjami czy zależnościami, lecz dzielonymi wartościami i nie może być zamknięta na siebie samą.

– Skupiona wokół idei, jest otwarta, nowoczesna, nastawiona na współpracę i współdziałanie. Dlatego na Politechnice konsekwentnie budujemy silną wspólnotę wewnętrzną, jednocześnie powiększając uczelnię i łącząc ją relacjami z otoczeniem– mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Stąd nasza ekspansja na nowe obszary nauki. Stąd obecność w sieci uniwersytetów europejskich Unite!, współpraca z innymi uczelniami, instytutami Polskiej Akademii Nauk, instytucjami samorządowymi, szpitalami i biznesem. Stąd też udział w gremiach naukowych, akademickich czy społecznych. I stąd prowadzenie liceum akademickiego i wspieranie innych szkół średnich – dodał.

Nowa strategia

Wojciech Murdzek - zdjęcieJednym z kluczowych wydarzeń w ostatnich miesiącach było przyjęcie przez Senat PWr strategii uczelni na lata 2023-2030. Rektor zaznaczył, że powstała ona z zaangażowaniem ogromnej części wspólnoty – od badań opinii, przez prace Liderów Zmian, czyli zespołu reprezentującego wszystkie grupy interesariuszy, aż po szerokie konsultacje. W jej tworzeniu zaangażowani byli m.in. przedstawiciele biznesu z Rady Uczelni, prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, a prace monitorował specjalnie powołany komitet z udziałem m.in. marszałka województwa i prezydenta Wrocławia.

– Dlatego można odpowiedzialnie stwierdzić, że wypracowany dokument jest profesjonalny i nowoczesny oraz oddaje idee i wartości wspólne dla społeczności Politechniki. Ja też identyfikuję się z nim w 100 procentach. W tym kluczowym dokumencie określiliśmy docelowy model Politechniki jako europejskiego wielodziedzinowego uniwersytetu technicznego, zakładający integrację oraz interakcję nauk technicznych z trzema innymi ważnymi obszarami: naukami podstawowymi, naukami społecznymi i humanistycznymi oraz naukami o zdrowiu i życiu – mówił prof. Arkadiusz Wójs.

Strategia wyznacza pięć obszarów strategicznych – kształcenie, badania i innowacje, współpracę z otoczeniem, infrastrukturę oraz obszar społeczny, w których dodatkowo wyznaczono najważniejsze cele. Określono również priorytety badawcze, mając na uwadze szczególną rolę uniwersytetów technicznych w rozwoju nowoczesnego świata, wspieraniu gospodarki opartej na wiedzy oraz promowaniu zrównoważonego rozwoju.

Otwarcie Wydziału Medycznego

Nowy rok akademicki rozpoczynamy z otwartym we wrześniu Wydziałem Medycznym. Decyzja o jego utworzeniu zapadła rok temu, a na początku stycznia uczelnia złożyła wniosek o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. Po jej uzyskaniu – w czerwcu – rozpoczęła się rekrutacja studentów.

– Jako pierwsza polska politechnika zrobiliśmy coś, co na wiodących politechnikach europejskich i amerykańskich jest oczywiste. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, zaufaniu społeczności Politechniki, przychylności Senatu, współpracy z największymi wrocławskimi szpitalami oraz odwadze i zrozumieniu władz na wszystkich szczeblach ta wizja stała się rzeczywistością – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs. – W gronie nauczycieli akademickich Politechniki witamy dzisiaj kilkudziesięciu nowych pracowników będących lekarzami, w tym dziesięciu profesorów i dziesięciu doktorów habilitowanych. Witamy też 60 pierwszych studentów kierunku lekarskiego – dodał.

Rektor zwrócił uwagę, że już po miesiącu funkcjonowania nowego wydziału pojawiły się pierwsze projekty interdyscyplinarne. Kilka dni temu Senat powołał nową jednostkę: HealthTech Synergy Hub.

– Traktujemy ją jako spoiwo, w którym spotka się wiele dyscyplin naukowych uprawianych na Politechnice, ale też koła naukowe, start-upy i biznes. Będzie to twórcza przestrzeń, nieograniczona tylko do prowadzenia badań naukowych. Zdajemy sobie bowiem sprawę ze współczesnej nierozłączności rozwoju medycyny i techniki, roli badań interdyscyplinarnych oraz zalet kształcenia specjalistów i liderów w szerokim środowisku akademickim – wyjaśnił prof. Arkadiusz Wójs. – Celem, który stawiam w imieniu Politechniki nowemu wydziałowi, jest budowa wielkiej medycyny – dla własnej satysfakcji i komfortu twórczej pracy, a także dla dobra uczelni, miasta i kraju – zaznaczył.

Rektor zapowiedział również, że po medycynie przychodzi czas na ekspansję nauk społecznych i ma nadzieję, że wkrótce na PWr zostaną utworzone w tej dziedzinie nowe dyscypliny badań i nowe kierunki kształcenia.

– Rozwój medycyny oraz nauk społecznych powinien następować dynamicznie, równolegle i synergicznie. Spodziewam się, że wkrótce powstanie na Politechnice interdyscyplinarne centrum badań mózgu. Kluczowa jest też integracja obu tych dziedzin z całą uczelnią, czyli z naukami technicznymi i ścisłymi – dodał.

Perspektywy rozwoju

Inauguracja roku akademickiego - zdjęcieProf. Arkadiusz Wójs zapowiedział także wprowadzenie nowych metod dydaktycznych, szersze włączanie studentów do badań naukowych, wykorzystywanie narzędzi związanych ze sztuczną inteligencją i rozszerzonej rzeczywistości oraz położenie większego nacisku na indywidualizację i elastyczność całego modelu edukacji.

– Zamierzamy również uatrakcyjnić i konsekwentnie powiększać szkołę doktorską – już dziś prowadzoną w całości w języku angielskim. We wzroście liczby doktorantów, także z innych uczelni w kraju i za granicą, upatrujemy bowiem wielkiej szansy na rozwój. Oczywiście wiąże się to m.in. z mocnym wsparciem promotorów i liderów badań – mówił rektor.

Specjalnie dla nich przygotowywany jest program o nazwie Academia Professorum Iuniorum, który będzie kontynuacją Academii Iuvenum. Celem nowej Akademii będzie wsparcie młodych doktorów habilitowanych podejmujących nową tematykę oraz budujących nowe zespoły.

– Chcielibyśmy szybciej rozwijać infrastrukturę dydaktyczną i badawczą, ale jesteśmy mocno ograniczeni funduszami. Na razie udało się dokończyć remont, a właściwie odbudowę tzw. szpitala przy Wrońskiego, gdzie przeprowadził się Wydział Matematyki i rozpoczął działalność Wydział Medyczny. Jesteśmy po najważniejszych odbiorach budynku C-7, więc Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego kolejny semestr powinien zacząć już u siebie. Wśród najbliższych planowanych dużych inwestycji są remont C-11, budowa modelarni i adaptacja budynku T-7 do nowej funkcji uczelnianego gościńca. Powstaje też już koncepcja parku laboratoriów badawczych Na Grobli – wymienił prof. Arkadiusz Wójs.

W planach jest również utworzenie nowego kampusu – miasteczka studenckiego na ul. Gdańskiej. Obecnie prowadzone są tam remonty budynków, a docelowo powstanie tam przestrzeń przeznaczona dla kół naukowych i organizacji studenckich. Jeszcze przed wakacjami powołano pełnomocnika ds. inwestycji studenckich, który współpracuje z samorządem, aby maksymalnie wykorzystać potencjał kampusu na ul. Gdańskiej.

– Teraz, kiedy już wykonaliśmy podstawowe działania i rozpędziliśmy uczelnię, kiedy podczas prac nad strategią poznaliśmy się jako wspólnota, odkryliśmy nasze słabe i mocne strony, określiliśmy wspólnie nasze wartości, zdefiniowaliśmy najważniejsze obszary społeczne i priorytety badawcze, możemy zacząć realizować naprawdę ambitne cele i zadania – podkreślił rektor.

Inauguracja roku akademickiego - zdjęcie

Witamy nowych studentów

Prof. Kamil Staniec - zdjęciePo wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie 6 832 osób, w tym 560 obcokrajowców. W ich imieniu ślubowanie składali przedstawiciele każdego z wydziałów uczelni. Obecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje 23 tys. osób.

– Rozpoczynając studia na PWr, przestaniecie odbierać gratulacje, a sami będziecie sobie gratulować tego wyboru. Myślę, że można powiedzieć, że Politechnika przeżywa obecnie swój złoty wiek. Jeszcze bowiem nigdy nie miała tak bogatej oferty edukacyjnej i naukowej, nigdy tak potężnie nie inwestowała. Biorąc pod uwagę nasze plany, to chyba jednak mogę nazwać tę epokę srebrną. Życzę wam, żebyście jak najwięcej z tej hossy wyciągnęli, ale też żebyście dołożyli swoją cegiełkę dzięki swoim talentom, osobowości i zainteresowaniom. Zapraszamy was też do związania swojej przyszłości z uczelnią na przykład poprzez Szkołę Doktorską – mówił prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia.

Szymon Łakomy - zdjęcieSzymon Łakomy, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr, zaznaczył, że Politechnika gwarantuje zdobycie kompetencji, wiedzy i umiejętności, ale nie jest to wszystko, co ma do zaoferowania.

– Zachęcam was do bycia aktywnym członkiem społeczności akademickiej i zaangażowania się w działalność wielu różnych organizacji studenckich, których na PWr jest ponad 200. Bądźcie odważni, nie bójcie się popełniać błędów i wyciągać z nich wniosków. Realizujcie swoje pasje, spełniajcie marzenia, budujcie wyjątkowe wspomnienia i zawierajcie szczere przyjaźnie. Sprawcie, żeby stwierdzenie, że studia to najpiękniejszy czas w życiu, był bliski także wam – podkreślił Szymon Łakomy.

W trakcie uroczystości prof. Jerzy W. Rozenblit z University of Arizona in Tuscon został przyjęty w poczet honorowych profesorów Politechniki Wrocławskiej.

Tradycyjnie wręczono także Medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrody Docendo Discimus.

Wykład inauguracyjny „Dylematy współczesnej medycyny” wygłosił prof. Waldemara Banasiaka z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Uroczystość uświetnił Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.

Rok akademicki zainaugurowało również 560 studentów obcokrajowców. Przez ostatni tydzień poznawali Wrocław i naszą uczelnię.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję