TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.10.2023 Kategoria: współpraca międzynarodowa
560 nowych studentów i studentek z zagranicy rozpoczęło dziś oficjalnie naukę na PWr. Podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej przez Dział Współpracy Międzynarodowej przywitał ich m.in. prorektor ds. współpracy prof. Dariusz Łydżba.
328 osób na pełen cykl studiów oraz kolejne 232 osoby w ramach programów wymiany studenckiej z kilkudziesięciu krajów świata zaczęło się dziś naukę na Politechnice Wrocławskiej.
Dla wszystkich Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował cały tydzień aktywności i warsztatów. Za nimi już gra miejska, zwiedzanie kampusu i integracja w mniejszych grupach, a w nadchodzących dniach zaplanowano jeszcze wycieczkę po Wrocławiu, a miejski punkt kontaktowy WroMigrant przygotowuje specjalne warsztaty informacyjne.
Nie zabrakło też prezentacji tłumaczących zasady funkcjonowania w Polsce i na uczelni, z dużą dawką przydatnych informacji o życiu w Polsce czy załatwianiu niezbędnych formalności. Centralnym punktem tzw. Integration Week było spotkanie inauguracyjne w budynku C-13, na którym naszych nowych studentów i studentki z zagranicy przywitał prorektor ds. współpracy prof. Dariusz Łydżba.
– Witam was na jednej z najlepszej uczelni w Polsce. Cieszę się że wybraliście właśnie Politechnikę Wrocławską i zapewniam was, że dokonaliście dobrego wyboru – mówił prof. Dariusz Łydżba. – Życzę wam, by ten czas spędzony na naszej uczelni był owocny zarówno pod kątem naukowym, jak i towarzyskim.
W trakcie spotkania studenci i studentki mogli się dowiedzieć m.in. jak poruszać się po kampusie, co robić w wolnym czasie, gdzie szukać wsparcia oraz jak dołączyć do kół naukowych i organizacji studenckich.
– Pamiętajcie, że zawsze możecie zwracać się do mnie i całej ekipy Działu Współpracy Międzynarodowej, jesteśmy dla was i pomożemy wam w każdym aspekcie studiowania – dodawała Anna Jarosławska, szefowa działu.
Łącznie na pełne studia na PWr w języku polskim lub angielskim przyjechało w tym roku 328 osób – najwięcej z Białorusi oraz Turcji i Ukrainy. Wśród nowych studentek i studentów są też osoby m.in. z Ugandy, Syrii czy też Kolumbii. Na semestr lub rok – w ramach programów wymiany studenckiej – przyjechały kolejne 232 osoby. Najwięcej pochodzi z Hiszpanii, a także z Niemiec, Portugalii, Francji, Włoch i Turcji. Mamy też przedstawicieli i przedstawicielki Albanii, Korei Płd. czy Meksyku.
Manel Nasri (Nigeria)„Pochodzę z Nigerii, ale od dłuższego czasu mieszkam w Niemczech, i na stałe studiuję na Uniwersytecie w Strasburgu. Na PWr przyjechałam na rok, by studiować mechatronikę. Jak na razie wszyscy ludzie, których spotkałam, są bardzo przyjaźni i sprawiają, że dobrze się tu czuję. Jeśli chodzi o miasto, to bardzo cieszy mnie praktyczna, rozbudowana sieć tramwajowo-autobusowa. Bardzo podoba mi się też zielony kampus Politechniki łączący w sobie nowoczesność i piękną, historyczną architekturę”. |
Camille Collet i Axel Aubin (Francja)„Oboje pochodzimy z Nantes w zachodniej Francji. Chcieliśmy studiować na tej samej uczelni, mimo że wybraliśmy zupełnie inne kierunki (Camille elektronikę, a Axel chemię). Nie mogliśmy tego zrobić w swoim mieście, więc postanowiliśmy przeżyć przygodę i wybrać się wspólnie do zupełnie nieznanego nam państwa. Nasi starsi znajomi studiują na Politechnice Wrocławskiej i bardzo nam ją polecali. Dopiero przyjechaliśmy do Wrocławia, więc jeszcze nie możemy o nim za dużo powiedzieć, ale zamierzamy spędzić studia, poznając Polskę i nowych ludzi”. |
Eric, Jose Ramón, Yael (Hiszpania)Eric i Jose Ramon pochodzą z Murcii, natomiast Yael z Malagi. „Wszyscy o Politechnice Wrocławskiej usłyszeliśmy od naszych znajomych i bliskich, którzy wcześniej przyjechali tutaj w ramach programu Erasmus i bardzo zachwalali uczelnię. Przekonali nas i będziemy na PWr studiować informatykę. To dla na naszej trójki pierwszy pobyt w Polsce – wcześniej nawet nie wiedzieliśmy, gdzie znajduje się Wrocław. Ale już jesteśmy zachwyceni pogodą oraz tym, jakie to piękne, zielone i dobrze skomunikowane miasto. I do tego macie kolejkę linową nad rzeką!”. |
Mark Ogembo (Kenia)„Kiedy wybierałem miejsce na studia, spodobała mi się oferta PWr. Program Mechanical Engineering jest nowoczesny i to mnie przekonało. Do tego macie w pobliżu np. fabrykę Mercedesa i kto wie, może uda mi się tam po studiach zatrudnić? Chociaż jestem tutaj dopiero kilka dni, to bardzo mi się podoba. Szczególnie pogoda. Ludzie też są bardzo pomocni i przyjaźni, no i komunikacja miejska jest rewelacyjna, zwłaszcza w porównaniu do tego, co mamy w Kenii”. |
Jiyeong Kang (Korea Południowa)„Przeglądając różne miejsca na świecie, zobaczyłam zdjęcia Wrocławia i Politechniki Wrocławskiej – zachwyciły mnie, więc zdecydowałam się przyjechać. Zwłaszcza, że studia i życie w Polsce są znacznie tańsze niż w Korei, a położenie w środku Europy daje okazję do wielu podróży do innych krajów. Swoją przyszłość wiążę z elektroniką, dlatego wybrałam kierunek inżynieria elektroniczna i komputerowa. Cieszę się, że spotkałam też trzy inne osoby z mojego kraju, bo na pewno będzie mi raźniej”. |
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »