TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec z University of Arizona honorowym profesorem PWr

Prof. Jerzy W. Rozenblit - zdjęcie

Prof. Jerzy W. Rozenblit z University of Arizona in Tucson został przyjęty w poczet honorowych profesorów Politechniki Wrocławskiej. Doceniono jego zaangażowanie w budowanie współpracy naukowej między naszą uczelnią i amerykańskimi uniwersytetami.

Prof. Jerzy W. Rozenblit jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W 1980 roku wyjechał na studia doktoranckie do Wayne State University (Detroit,USA) Michigan, gdzie w 1985 roku obronił rozprawę doktorską w dziedzinie computer science.

W trakcie pracy na University of Arizona (Tucson, USA) uzyskał następujące tytuły i stanowiska:

  • Professor, Department of Electrical and Computer Engineering (1998),
  • Department Head, Department of Electrical and Computer Engineering (2003-2011),
  • Raymond J. Oglethorpe Endowed Chair, Department of Electrical and Computer Engineering (2006),
  • Professor of Surgery, College of Medicine (2007),
  • University Distinguished Professor (2009),
  • Professor BIO5 Institute (2018).

W ostatnich latach wielokrotnie odwiedził Polskę i Europę. Na naszej uczelni pojawił się w ramach Fulbright Scholar w 2017 roku oraz jako Visiting Professor w 2021 r. Trzykrotnie przyjechał jako Visiting Professor na włoski University of Perugia (2007, 2008 i 2010), a raz do Niemiec na University of Bundeswehr w Monachium (2010).

Prof. Jerzy W. Rozenblit - zdjęcieProf. Rozenblit cały czas utrzymuje kontakty naukowe z Politechniką Wrocławską, a zwłaszcza z macierzystym Instytutem Cybernetyki Technicznej, a następnie z katedrami Wydziału Elektroniki i Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Wraz ze wzrostem międzynarodowego uznania dla jego dorobku, współpraca objęła także rozwój młodszej i średniej kadry naukowej, w tym pobyty stażowe w Department of Electrical and Computer Engineering, który obejmuje swoim zakresem tematykę badawczą i dydaktyczną, która na PWr prowadzona jest na Wydziałach Informatyki i Telekomunikacji, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Elektrycznym.

Obszar badań, w którym prof. Rozenblit był pionierem i zyskał międzynarodowe uznanie, obejmuje symulacje, wizualizacje i szkolenie chirurgów wspomagane komputerowo, w tym, w zakresie chirurgii małoinwazyjnej i robotycznej oraz zastosowań technologii informatycznych w medycynie klinicznej i akademickiej.

O międzynarodowym uznaniu dla dorobku prof. Rozenblita świadczy m.in. lista prestiżowych czasopism, w których w ostatnich latach pełnił lub nadal pełni funkcję associate editor: IEEE Transactions in Cybernetics, Journal of Surgery and Clinical Interventions, Transactions of the Society for Computer Simulation, Journal of Computing and Information Technology, ACM Transactions on Computer Modeling and Simulation, IEEE Transactions on Systems, Man and Cybernetics.

Pełnił też ważne funkcje w prestiżowych gremiach, m.in. panelist and ad-hoc proposal reviewer w National Science Foundation, reviewer w Fulbright Scholars Grants Commission, reviewer w Polish-U.S. Fulbright Commission, chair w Advisory Committee on Science and Higher Education, Polish Government.

W latach 2012-2016 prof. Rozenblit przewodniczył zespołowi doradców Rządu RP ds. nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Jerzy W. Rozenblit - zdjęcieProf. Rozenblit jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji (228 wg SCOPUS), które według tej bazy były ponad 1 000 razy cytowane (bez cytowań autora), a Scholar Google odnotowuje prawie 3 000 cytowań.

Równie imponujące są jego osiągnięcia w realizacji grantów z National Science Foundation, National Institutes of Health, Fundacji Fulbrighta i wielu innych instytucji oraz korporacji. Jego badania dotyczą głównie komputerowego wspomagania chirurgii laparoskopowej i bezpieczeństwa sieci komputerowych z uwzględnieniem sieci medycznych.

Jest edytorem wielu książek naukowych, należy do licznych komitetów programowych znanych konferencji i wygłosił dużą liczbę zaproszonych wykładów. Wypromował też 17 doktorów i dziesiątki magistrantów.

Z jego inicjatywy podpisana została także wieloletnia, aktywna do dzisiaj, umowa o współpracy między Uniwersytetem Arizona i Politechniką Wrocławską, która – oprócz wymiany pracowników naukowych – objęła także współpracę i wymianę studentów zaangażowanych w pracy kół naukowych. Dzięki aktywności prof. Rozenblita, wizyty przedstawicieli władz Politechniki Wrocławskiej w USA obejmowały nie tylko Uniwersytet Arizona, ale także inne amerykańskie uniwersytety.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję