TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Staże i praktyki dla przyszłych lekarzy w szpitalu EuroMediCare

Sygnatariusze umowy - zdjęcie

Politechnika Wrocławska i EMC Instytut Medyczny we Wrocławiu podpisały list intencyjny o współpracy. To kolejny szpital, który wesprze prowadzenie Wydziału Medycznego na naszej uczelni.

Porozumienie podpisali prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. badań i innowacji i Ilona Zmarlak, dyrektor jednostek medycznych EuroMediCare. Umowa zakłada m.in. współpracę w zakresie organizacji staży, praktyk studenckich, seminariów, szkoleń, konferencji, sympozjów i projektów naukowo-badawczych, wymianę doświadczeń dotyczących wspólnie realizowanych zadań oraz prowadzenie konsultacji przy realizacji opracowań organizacyjnych i techniczno-technologicznych.

– List intencyjny jest pierwszym krokiem w naszej współpracy, który na pewno będzie miał swoją kontynuację w niedalekiej przeszłości. Myślę, że obie strony będą zainteresowane jej rozszerzeniem. Z czasem będziemy mogli nie tylko zwiększyć liczbę studentów, która będzie odwiedzała szpital EuroMediCare, ale tez porozmawiać na przykład o powołaniu kliniki – mówi dr hab. Dariusz Jagielski, prof. uczelni, dziekan Wydział Medycznego.

Należący do EMC szpital EuroMediCare jest wielospecjalistyczną jednostką wraz z przychodnią, która każdego roku udziela pomocy blisko 4 000 pacjentów na 12 wydziałach. Szpital zatrudnia ponad 300 osób – lekarzy, pielęgniarki i położne, pozostały personel medyczny, pracowników administracji i obsługi.

– Zależało nam na zawarciu porozumienia i widzimy tylko korzyści z podpisania umowy. Już teraz zgłaszają się do nas studenci Wydziału Medycznego, którzy chcą u nas odbywać na przykład wakacyjne praktyki. Jesteśmy gotowi, żeby tę współpracę rozszerzyć – mówiła Ilona Zmarlak.

To kolejna jednostka z Dolnego Śląska, z którą nasza uczelnia podpisała porozumienie o współpracy. Wcześniej, w ramach utworzenia Wydziału Medycznego, zawarto umowy z ośmioma wrocławskimi szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia. W lutym 2024 r. dołączyło do nich Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, w sierpniu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, a w marcu 2025 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

W14 rozszerza także współpracę ze szkołami średnimi

Podpisanie umowy - zdjęcieW środę, 23 kwietnia, objęliśmy także patronatem klasę o profilu biologiczno-chemicznym z językiem angielskim w Liceum Ogólnokształcącym nr VI we Wrocławiu, która zostanie utworzona we wrześniu 2025 r. Porozumienie zakłada m.in., że uczniowie będą mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach laboratoryjnych i warsztatach, a także wybranych wykładach i konferencjach.

– Zależało nam, żeby to właśnie Wydział Medyczny objął tę klasę patronatem. Obserwujemy, że medycyna w połączeniu z nowymi technologami jest atrakcyjna dla młodych ludzi – podkreśla Marlena Krzyżostaniak-Klecha, dyrektorka szkoły. – Chcemy „oswoić” naszych uczniów z uczelnią. Pokazać im, jak się tutaj studiuje i jakie mają możliwości rozwijania swoich pasji. Ważne, żeby im wskazać cel, a wtedy łatwiej o niego powalczyć – dodaje.

Jedno z pierwszych spotkań z uczniami VI LO ma poprowadzić dr hab. Mariusz Chabowski, prof. uczelni z Katedry Nauk Klinicznych Zabiegowych, który jest absolwentem szkoły. Prof. Chabowski jest tutorem, a także opiekunem merytorycznym chirurgicznego koła naukowego na W14.

To już druga wrocławska szkoła, z którą podpisaliśmy umowę o współpracy w kształceniu uczniów klas biologiczno-chemicznych. Pierwsze porozumienie w tej sprawie Politechnika Wrocławska podpisała z LO nr VII we Wrocławiu w październiku 2023 r.

– Bardzo się cieszymy, że możemy objąć wsparciem merytorycznym uczniów kolejnego wrocławskiego liceum, którzy być może zainspirowani naszą pracą i ofertą edukacyjną, kiedyś wybiorą medycynę – mówi prof. Dariusz Jagielski. – Nasz wydział, choć działa dość krótko bardzo się już rozwinął. Mamy świetnych i aktywnych studentów, którzy mogą być przykładem dla swoich młodszych kolegów. Działa u nas aż dziesięć kół naukowych – dodał.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję