TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.03.2025 Kategoria: aktualności ogólne, studia, Wydział Medyczny
fot. WSS w Legnicy
Politechnika Wrocławska i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy podpisały umowę o współpracy. Zakłada ona m.in. utworzenie Kliniki Kardiologii, w której zajęcia dydaktyczne będą mogli odbywać studenci naszego Wydziału Medycznego.
Porozumienie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Maciej Leszkowicz, dyrektor legnickiego szpitala. Umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych i zajęć dydaktycznych. Zgodnie z jej zapisami Klinika Kardiologii ma rozpocząć działalność wraz z nowym rokiem akademickim 2025/26. Dodatkowo szpital umożliwi funkcjonowanie na swoim terenie kół naukowych.
– Od nowego roku akademickiego będziemy mogli prowadzić w Legnicy badania z zakresu medycyny i technologii medycznych, czyli obszarów interdyscyplinarnych, gdzie medycyna spotyka się z inżynierią – powiedział prof. Arkadiusz Wójs.
W wydarzeniu uczestniczyli również Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, prof. Waldemar Banasiak, szef rady dyscypliny nauki medyczne na Politechnice Wrocławskiej i krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– Rozwijamy się i rozszerzamy naszą sieć szpitali partnerskich. Dołączył do nas kolejny ośrodek, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy. Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej stwarza warunki rozwoju naukowego wszystkim lekarzom, którzy chcą się w tej dziedzinie rozwijać. Politechnika jako wielka instytucja akademicka ma do spełnienia także pewną misję społeczną. Jeśli ktoś ma ambicje i wolę zajmować się nauką, to może liczyć na wsparcie naszego wydziału i uczelni – mówił prof. Waldemar Banasiak, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej – Nauki Medyczne i szef Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych Wydziału Medycznego PWr.
Wśród głównych specjalistów pracujących w nowej jednostce będą dr hab. n. med. Adrian Włodarczak, prof. uczelni i dr hab. n. med. Piotr Rola, prof. uczelni, obaj z Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych na W14.
– Wprowadzenie edukacji akademickiej bezpośrednio w strukturze szpitala w Legnicy wiąże się z kształceniem deficytowych kadr medycznych. Liczymy, że w przyszłości może się to przełożyć na pozyskanie nowych, młodych pracowników do naszego zespołu – mówi prof. Rola.
Wydział Medyczny PWr planuje m.in. rozwinięcie szerokiej oferty edukacyjnej nie tylko w zakresie kadry lekarskiej, co dodatkowo zwiększa szanse na zatrudnienie absolwentów innych zawodów medycznych w legnickim szpitalu.
fot. WSS w Legnicy
Równocześnie władze placówki poinformowały o nadaniu imienia prof. Mariana Zembali nowo utworzonemu Dolnośląskiemu Centrum Sercowo-Naczyniowemu. Środki na jego otwarcie w wysokości 11 mln zł przekazały władze województwa dolnośląskiego i Fundacja KGHM. Za tę kwotę zakupiono dwa nowoczesne angiografy z aparatami USG oraz przeprowadzono niezbędną adaptację i przebudowę pomieszczeń.
– Wzrost liczby angiografów znacząco wpłynie na rozszerzenie możliwości leczenia, sprawiając, że w legnickim szpitalu będziemy mogli skutecznie objąć opieką jeszcze większą liczbę pacjentów, również tych zamieszkałych w nieco większej odległości od naszego ośrodka – wyjaśnia prof. Rola.
Otwarcie ośrodków pozwoli także m.in. na prowadzenia badań klinicznych, ułatwi nawiązywanie współpracy z innymi, krajowymi i zagranicznymi ośrodkami klinicznymi oraz usprawnieni proces kształcenia kadry medycznej.
– Obie jednostki powstają w odpowiedzi na wyzwania współczesnej medycyny, jakimi są rosnący problem chorób sercowo-naczyniowych oraz ograniczony dostęp pacjentów do kompleksowych, wysokospecjalistycznych procedur łączących specjalistów – kardiologów inwazyjnych, kardiologów zachowawczych, angiologów i chirurgów naczyniowych – tłumaczy dyrektor szpitala Maciej Leszkowicz.
Obecnie w Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego legnickiego szpitala realizowanych jest około 2 500 hospitalizacji rocznie. Dzieje się to przy stosunkowo małej bazie łóżkowej, wynoszącej zaledwie 30 łóżek. W przyszłości planowane jest niemal dwukrotne jej powiększenie.
– Zachodnia część województwa dolnośląskiego praktycznie nie ma zapewnionego szerokiego dostępu do procedur inwazyjnych w zakresie chorób naczyń obwodowych, nie wspominając już o interwencyjnych w zakresie strukturalnych chorób serca – podkreśla prof. Rola. – Obecnie jedynym miejscem, gdzie tego typu schorzenia są leczone, pozostają oddziały kliniczne we Wrocławiu. Tym ważniejsze jest, żeby nasz ośrodek w Legnicy mógł się rozwijać i odpowiadać na te pilne potrzeby – dodaje.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy to kolejna jednostka z Dolnego Śląska, z którą nasza uczelnia podpisała porozumienie o współpracy. Wcześniej, w ramach utworzenia Wydziału Medycznego, zawarto umowy z ośmioma wrocławskimi szpitalami oraz placówkami ochrony zdrowia. W lutym 2024 r. dołączyło do nich Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, a w sierpniu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »