TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Joanna Rymaszewska w Academia Europaea

Zdjęcie prof. Joanny Rymaszewskiej

Prof. Joanna Rymaszewska z Wydziału Medycznego jest kolejną osobą z naszej uczelni przyjętą do Academia Europaea. W tej prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin mamy obecnie sześcioro reprezentantów.

ac_logo.png

Akademia Europaea powstała w 1988 roku z inicjatywy m.in. brytyjskiej akademii nauk, czyli Towarzystwa Królewskiego (Royal Society). Swoją główną siedzibę ma w Londynie, a jej członkami jest ponad 5 000 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się 83 laureatów Nagrody Nobla. 

Do tego gremium należy obecnie sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej, oprócz prof. Joanny Rymaszewskiej są to: prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), który pełni także funkcję dyrektora naukowego Wrocław Knowledge Hub, prof. Katarzyna Chojnacka i prof. Tadeusz Luty (oboje z Wydziału Chemicznego), prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) oraz prof. Rafał Weron (Wydział Zarządzania)

Academia Europaea jest prestiżową organizacją europejską działającą na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji. Wspiera także interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 23 sekcje w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe oraz biologiczne. Swoje przedstawicielstwa (tzw. Knowledge Hubs) Akademia ma w Monachium, Barcelonie, Cardiff, Bergen, Tbilisi, Budapeszcie oraz od 2011 r. we Wrocławiu. 

newsletter

Zdjęcie prof. Joanny RymaszewskiejProf. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska jest specjalistką psychiatrą i od 2023 roku kieruje Katedrą Neuronauki Klinicznej na Wydziale Medycznym PWr. Wcześniej kierowała Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (2016-2022), gdzie pełniła dwukrotnie funkcję dziekana, senatora oraz prodziekana ds. studiów doktoranckich.

Pasjonuje się zdrowiem mózgu i bada metody neurostymulacji w zaburzeniach psychicznych, problemy psychiczne w różnych chorobach, w starszym wieku, a także sposoby dbania o organizm jako całość.

Prof. Rymaszewska realizuje projekty międzynarodowe: europejskie programy ramowe m.in EDEN, EUNOMIA, DEMOBinc (badacz), JPND: MEETINGDEM, SHARED, COGNISANCE (lider krajowy). Jest autorką ponad 410 publikacji naukowych, podręczników o zaburzeniach psychicznych w chorobach somatycznych, psychiatrii konsultacyjnej, prac o metodach neurostymulacji mózgu i otępień. Organizuje co roku we Wrocławiu konferencję Psychiatria - Dialogi interdyscyplinarne.

Należy do zarządu towarzystw naukowych: European Association of Psychosomatic Medicine, INTERDEM (Network of researchers on Psychosocial Interventions in Dementia), Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Komisji Bioetycznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Promotorka 20 zakończonych doktoratów i sześciu aktualnie realizowanych przewodów doktorskich. Wśród otrzymanych nagród za najcenniejsze uważa zaszczytny tytuł „Aktywny w walce z depresją” przyznany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”, medal Merito De Wratislavia 2022 tytuł „Wrocławianka Roku 2022” przyznany jej w kategorii naukowo-badawczej.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję