TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Rafał Weron w Academia Europaea

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Rafał Weron z Wydziału Zarządzania został przyjęty do Academia Europaea – prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin.

Akademia, która ma siedzibę w Londynie, istnieje od 1988 roku. Jej członkami jest prawie 5000 wybitnych specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. W tym gronie znajduje się też ponad 70 laureatów Nagrody Nobla.

Działa na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, a także wspiera interdyscyplinarne podejście do nauki. Podzielona jest na 20 sekcji w czterech grupach przedmiotowych – nauki humanistyczne, społeczne i pokrewne, ścisłe, biologiczne.

Obecnie należy do niej pięcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej – oprócz prof. Rafała Werona – także prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) oraz prof. Tadeusz Luty i prof. Katarzyna Chojnacka (oboje Wydział Chemiczny).

Przeczytaj także:

newsletter

Zdjęcie prof. Rafała WeronaProf. Rafał Weron specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem, symulacjach komputerowych, prognozowaniu na rynku elektroenergetycznym oraz stosowaniu narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych.

Obecnie pełni funkcję pełnomocnika rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej, przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości oraz kierownika Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej.

Jest również członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN, pomysłodawcą i przewodniczącym Komitetu Programowego serii konferencji Energy Finance Christmas (EFC) Workshops, redaktorem czasopism Computational Statistics, Energies, International Journal of Forecasting, Journal of Energy Engineering, Journal of Energy Markets, National Economy oraz Operations Research and Decisions.

Jest laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2016), Emerald Citation of Excellence Award (2017), nagrody IIF im. Tao Honga za najlepszy artykuł dot. prognozowania w energetyce opublikowany w International Journal of Forecasting (2017), nagrody głównej PTM im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki (2018) oraz jednym z 30 Kreatywnych Wrocławia (2019).

Jego publikacje były cytowane ponad 5000 razy (baza Scopus; bez auto-cytowań) a jego indeks H wynosi 40. Jest jednym z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie prognozowania na rynku energii. Jego inne zainteresowania badawcze obejmują ekonomię obliczeniową, statystykę obliczeniową i uczenie maszynowe, modelowanie agentowe i układy złożone, inżynierię finansową i zarządzanie ryzykiem oraz modelowanie stochastyczne i analizę szeregów czasowych.

Jest autorem cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem monografii Modeling and Forecasting Electricity Loads and Prices: A Statistical Approach (Wiley, 2006) oraz współautorem czterech innych książek. Opublikował ponad 100 rozdziałów w monografiach oraz artykułów naukowych (w szczególności w prestiżowych czasopismach z listy filadelfijskiej: Applied Energy, Energy Economics, Energy Policy, IEEE Transactions on Smart Grid, IEEE Transactions on Sustainable Energy, International Journal of Forecasting oraz Renewable and Sustainable Energy Reviews), w tym trzy obszerne artykuły przeglądowe dot. prognozowania cen energii elektrycznej (IJF 2014, RSER 2018, APEN 2021).

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję