TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Praca artysty z PWr wśród niezwykłych rzeźb, jakie powstały w irańskim Shiraz [FOTO]

Data: 01.04.2020 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Architektury

„Search” doktora Piotra Wesołowskiego jest jedną z ośmiu metalowych rzeźb, które artyści z całego świata stworzyli w czasie I Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego w Shiraz, w południowym Iranie. Prace powstawały w czasie trzech marcowych tygodni. Wybrano je spośród ponad dwustu projektów.

shiraz_sympozjum3.jpgZwierzęce postacie z blachy perforowanej symbolizują instynkty, które podpowiadają nam reakcje i zachęcają do aktywności. Mają około czterech metrów wysokości i są efektem wielu godzin spawania, szlifowana, malowania i oczyszczania. Najlepiej prezentują się nocą, gdy zainstalowane pod nimi oświetlenie podkreśla ich jednoczesną masywność i wrażenie lekkości, a przede wszystkim wydobywa z wnętrza kolory – zieleni i pomarańczy.

- To zwierzęce duchy, które każdy z nas nosi w sercu. Pomagają nam podążać ścieżką naszego życia – tłumaczy dr inż. arch. Piotr Wesołowski z Wydziału Architektury PWr, autor pracy. – Pierwszy z nich rozgląda się i szuka zagrożenia. Jest gotowy w każdej chwili zareagować. Drugi prze naprzód, jest bardziej agresywny. To on zachęca do podjęcia inicjatywy. Duchy nie mają głów, bo każdy z nas jest tą głową. Instynkty popychają nas do działania, ale to my decydujemy czy ich posłuchać. Dlatego do każdej z rzeźb można wejść i znaleźć się w środku „ducha”.

Dziesięć najlepszych

shiraz_sympozjum8.jpgPraca jest jedną z dziesięciu wybranych przez jury I Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbiarskiego w Shiraz w Iranie (Shiraz First International Sculpture Symposium) spośród 214 zgłoszeń nadesłanych na konkurs z całego świata. Do realizacji wybrano projekty czterech irańskich artystów i sześciu zagranicznych – z Egiptu, Malezji, Chile, Włoch, Polski i Białorusi (ostatecznie ze względu na pandemię koronawirusa na miejsce nie dotarło dwóch twórców).

Sympozjum zorganizowało miasto Shiraz – dawna stolica Persji, a obecnie szóste pod względem wielkości miasto Iranu (położone na południu kraju, oddalone o prawie tysiąc kilometrów od stolicy – Teheranu). To jeden z głównych ośrodków kulturalnych i turystycznych państwa, w którym rozwinął się charakterystyczny dla Iranu styl w sztuce (Shiraz School of Art) obejmujący m.in. malarstwo miniaturowe. Artyści zgłaszający swoje prace na konkurs mogli przygotować projekty wiążące się z historią, teraźniejszością lub przyszłością Shiraz albo zaproponować inny dowolny temat.

Wybrane prace powstawały na nowym miejskim deptaku, gdzie będą przez jakiś czas eksponowane. Za około sześć miesięcy najprawdopodobniej zostaną przeniesione do centrum miasta.

Sztuka w czasach pandemii

shiraz_sympozjum4.jpgDr Wesołowski podkreśla, że irańskie sympozjum było jednym z najlepiej zorganizowanych i najbardziej rozwijających, w jakich miał okazję wziąć udział w ostatnich latach. – Organizatorzy przygotowali świetne warunki dla uczestników oraz bardzo bogaty program z dużą liczbą wydarzeń, od festiwalu, przez koncerty i atrakcje dla dzieci, po ceremonię zamknięcia. Niestety zagrożenie epidemiologiczne zmusiło ich do odwołania większości z nich i zachęcania zainteresowanych, by przyglądali się naszej pracy wyłącznie poprzez media społecznościowe – opowiada dr Wesołowski. – Na instagramowym profilu sympozjum można więc obejrzeć dokładnie wszystkie rzeźby i krótkie nagrania z procesu ich powstawania.

Nie obyło się też bez przygód. Prace architekta i artysty z Politechniki Wrocławskiej nad „Search” opóźniły się o ponad tydzień ze względu na pomyłkę w zamówieniu blachy. – Czekałem na właściwą bardzo długo, a ostatecznie i tak dostarczono dużo cieńszą niż planowana. Nie było już jednak wyjścia, musiałem na miejscu dostosować swój projekt do nowych warunków – opowiada. – Na szczęście miałem świetnego asystenta – Poria studenta architektury z miejscowego uniwersytetu, pochodzącego z rodziny znanego rzeźbiarza. Doskonale się dogadywaliśmy i mogłem liczyć na jego pomoc. Dzięki temu zdążyłem i mogę być zadowolony z efektu końcowego.

shiraz_sympozjum11.jpgDr Wesołowski opowiada też, że pod koniec sympozjum był ostatnim gościem ostatniego otwartego w Shiraz hotelu – jako że w mieście zamykano wszystkie instytucje i usługi w związku z pandemią koronawirusa. Do Polski wracał (z kilkoma przesiadkami) jednym ze specjalnych samolotów podstawionych przez przewoźnika, by dać szansę powrotu do kraju rodakom, którzy przebywali na Wschodzie.

- W pewnym momencie zastanawiałem się, czy w ogóle uda mi się dotrzeć do domu, czy jednak nie będę zmuszony szukać miejsca do zamieszkania w jednym z miast na trasie powrotnej – dodaje. – Z pewnością więc ten wyjazd był jednym z najbardziej nietypowych.

Dr Wesołowski ma już duże doświadczenie i osiągnięcia w międzynarodowych konkursach. Swoje prace – tylko w ostatnich latach – tworzył m.in. w Chinach, Korei, Tajwanie, Szwajcarii i Portugalii, a projekt jego kolejnej rzeźby właśnie wybrano do realizacji w planowanym na czerwiec szwajcarskim konkursie organizowanym w ramach International Woodcarvers Symposium Brienz 2020.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję