TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.04.2019 Kategoria: konkursy/stypendia, nagrody/odznaczenia/medale
Spośród ponad dwóch tysięcy prac nadesłanych przez artystów z całego świata organizatorzy Zhengzhou International Sculpture Exhibition wybrali tylko 32, które prezentują teraz mieszkańcom na wystawie. Najlepsze, zdaniem jurorów, staną we wrześniu w miejskim parku rzeźb. Jedną z nich może być konstrukcja doktora Piotra Wesołowskiego z Wydziału Architektury
Zhengzhou to stolica chińskiej prowincji Henan, leżącej w północnej części kraju. Należy do grona 131 ośrodków z listy narodowych słynnych historycznych i kulturalnych miast (National Famous Historical and Cultural Cities in China), będąc zarazem jedną z dziewięciu największych chińskich metropolii. To duży ośrodek przemysłowy, ważny węzeł transportowy, popularne miasto turystyczne i akademickie.
W jego północnej części kilka lat temu zlokalizowano park rzeźb o powierzchni 288 tys. mkw. W 2017 r. władze miejskie przyjęły program „Człowiek i natura” („Human and Nature”), w ramach którego organizowane są dwie wystawy, a park wzbogaci się o kilkadziesiąt rzeźb nawiązujących do hasła programu. W ubiegłym roku postawiono tam 47 konstrukcji artystów z Chin i Europy. Kolejne pojawią się we wrześniu.
W tym roku do konkursu zgłoszono aż 2316 propozycji prac, z których organizatorzy wystawy wybrali 32. Dwadzieścia trzy z nich to instalacje artystów z Chin, a dziewięć pozostałych to prace twórców z Hiszpanii, Japonii, Belgii, RPA, Bułgarii, Ukrainy, Kosowa i Polski. Wśród nich jest „Sun, Peasant and Donkey” („Słońce, chłop i osioł”) dr. inż. arch. Piotra Wesołowskiego z Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Praca ma około metra wysokości, a jeśli zostanie wybrana do realizacji w parku, będzie miała około dziesięciu metrów. Powstała z bambusa i tworzywa sztucznego, a docelowo ma zostać skonstruowana ze stali nierdzewnej.
- „Słońce, chłop i osioł” to pewnego rodzaju luźna metafora relacji człowieka z naturą, humanistyki zrównoważonej, z angielskiego sustainable humanities, rozumianej jako dziedzina aktywnie włączająca się w trwały rozwój zorientowany na wspólną przyszłość, „życie razem” – opowiada dr Piotr Wesołowski. – Ażurowa, wizualnie lekka konstrukcja instalacji umożliwia odbieranie ruchu postaci z każdej jej strony. Płaskie wypełnienia pojawiające się nieregularnie na całej formie ułatwiają jej „czytanie” i wprowadzają dodatkowy ruch światła.
Realizacja pracy zajęła około miesiąca. – I był to bardzo intensywny okres – podkreśla autor. – Po czym przyszedł czas na pakowanie i wysyłkę do Chin, co przy tak skomplikowanej, dużej i delikatnej pracy wiązało się z wieloma problemami, by ta dotarła bezpiecznie i na czas.pełnienia pojawiające się nieregularnie na całej formie ułatwiają jej „czytanie” i wprowadzają dodatkowy ruch światła.
Praca jest teraz pokazywana razem z 31 innymi na wystawie otwartej 22 marca w China Sculpture Institute. Konstrukcjom przyglądają się mieszkańcy miasta, a przede wszystkim jurorzy, którzy oceniają kreatywność prac, ich wyjątkowość i estetykę, a także kwestię wytrzymałości, bezpieczeństwa czy przyjazności dla środowiska (braku materiałów ekologicznie szkodliwych). Najlepsze – zdaniem organizatorów – zostaną docenione nagrodami pieniężnymi, a przede wszystkim staną w miejskim parku rzeźb we wrześniu tego roku, gdzie będą już prezentowane na stale. Artyści będą je konstruować na miejscu razem z kilkoma pomocnikami.
To nie pierwsza praca naukowca i artysty z Wydziału Architektury PWr, która została doceniona w międzynarodowym konkursie. W poprzednich latach dr Wesołowski został zaproszony m.in. do stworzenia rzeźby w chińskim Changchun i na Geumgang Nature Art Biennale w Korei oraz w konkursach na Tajwanie - Cheng-Long Wetlands International Environmental Art Project i Keelung International Marine Environmental Art Project.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »