TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz chemik laureatem nagrody „Iuvenes Wratislaviae”

Zdjęcie dr. Rafała Szabli

Dr hab. inż. Rafał Szabla z Wydziału Chemicznego został laureatem nagrody „Iuvenes Wratislaviae" Wrocławskiego Oddziału PAN dla młodych naukowców za wybitne osiągnięcie w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych. 

Nagrodę, którą przyznano już po raz trzynasty, mogą otrzymać naukowcy poniżej 37. roku życia, którzy posiadają stopień doktora i na stałe pracują na Dolnym Śląsku. Laureat lub laureatka otrzymuje 10 tys. zł, medal oraz pamiątkowy dyplom.

We wtorek, 10 grudnia, podczas uroczystości w siedzibie wrocławskiego PAN doceniono go za „Odkrycie fotochemicznych szlaków reakcyjnych prowadzących do syntezy i selekcji komponentów RNA i DNA w warunkach młodej Ziemi”.

Unikalny cykl artykułów

Nagrodzone osiągnięcie naszego chemika to cykl dziesięciu artykułów opublikowanych w najbardziej prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych. W swoich badaniach dr hab. Rafał Szabla wykazał, w jaki sposób promieniowanie UV mogło pozwolić na selektywną syntezę oraz środowiskową selekcję podstawowych komponentów RNA i DNA na młodej Ziemi.

Zdjęcie dyplomu doktora Rafała Szabli– Jeszcze do 2009 roku takie selektywne ścieżki syntezy nukleotydów RNA nie były znane, a ich kompletne wysokowydajne syntezy z niewielkich cząsteczek organicznych, takich jak HCN, pojawiły się dopiero po 2020 r. – wyjaśnia dr Szabla, który od ponad dziesięciu lat bada tę tematykę. – Duży wpływ na moje odkrycie miała bliska współpraca z eksperymentalnymi zespołami prof. Johna Sutherlanda (MRC Laboratory of Molecular Biology Cambridge), prof. Matthew Pownera (UCL – University College London) oraz prof. Dimitara Sasselova i prof. Jacka Szostaka (obaj Harvard University).

Badania dr. Szabli  można podzielić na kilka zasadniczych wątków. –  W najważniejszym z nich skupiłem się na wyjaśnieniu mechanizmów selektywnych fotochemicznych reakcji, które pozwalają na syntezę czterech podstawowych nukleotydów RNA i DNA: cytydyny, urydyny, adenozyny i inozyny, która jest analogiem guanozyny – mówi naukowiec.

Ponadto laureat zajął się także badaniem fotostabilności kluczowych prebiotycznych prekursorów nukleotydów RNA i DNA.  Było to potrzebne, aby ocenić, które z tych cząsteczek mogłyby przetrwać długotrwałą ekspozycję na silne promieniowanie UV, której przyczyną był brak cząsteczkowego tlenu w atmosferze młodej Ziemi oraz wysoka aktywność Słońca w zakresie UV – tłumaczy naukowiec z W3.

W swoim nagrodzonym cyklu dr hab. Rafał Szabla zajął się również analizą fotostabilności i fotouszkodzeń biologicznych cegiełek budujących biomolekuły, wykazał podatność alternatywnych zasad RNA/DNA na fotodegradację. Zademonstrował też, że określone sekwencje DNA, takie jak TTAG i GATT, promują efektywny transfer elektronu po absorpcji promieniowania UV, co umożliwia na wydajną (nieenzymatyczną) samonaprawę fotouszkodzeń – tzw. cyklobutanowych dimerów zasad pirymidynowych.

Ponadto opisał też wykorzystanie metod DFT w przewidywaniu rozkładu produktów w złożonych (bifurkujących) reakcjach cykloaddycji i syntezie produktów naturalnych.

***

Zdjęcie medalu

Nagroda „Iuvenes Wratislaviae” została ustanowiona przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w 2012 r. Każdego roku przyznaje ją Oddział Wrocławski Polskiej Akademii Nauk. Laureatami mogą być naukowcy do 37. roku życia, pracujący na stałe w instytucjach naukowych Dolnego Śląska i mający na swoim koncie wybitne osiągnięcia na polu nauki i sztuki. 

Nagroda ma wyróżniać młodych ludzi, którzy przyczyniają się nie tylko do rozwoju nauki, ale także do promocji Wrocławia i całego regionu.

Dotychczasowymi laureatami „Iuvenes Wratislaviae” z Politechniki Wrocławskiej byli:

***

Dr hab. inż. Rafał Szabla pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym.

Zdjęcie doktora Rafała Szabli

Absolwent kierunku biotechnologia (specjalność Bioinformatics) na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W latach 2012-2019 pracował na Instytucie Biofizyki Czeskiej Akademii Nauk w Brnie. W 2017 r. uzyskał tytuł doktora chemii biomolekularnej na Uniwersytecie Masaryka w Brnie.

W latach 2017-2019 pracował jako adiunkt oraz kierownik zagranicznego projektu badawczego na Instytucie Fizyki PAN. Był też samodzielnym wykładowcą obliczeniowej chemii organicznej na Uniwersytecie w Edynburgu (2019-2021).

Od 2021 r. pracuje jako adiunkt i kierownik zespołu na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Jest liderem trzech grantów Narodowego Centrum Nauki w programach Opus 19, Sonata Bis 12, Sonata 18.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję