TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Badaczka z W3 z nagrodą „Iuvenes Wratislaviae” 2021

Data: 08.12.2021 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Chemiczny

Dr hab. Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego laureatką tegorocznej Nagrody „Iuvenes Wratislaviae" przyznawanej przez wrocławski oddział PAN młodym naukowcom. Doceniono ją za wybitne osiągnięcie w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych.

Nagroda „Iuvenes Wratislaviae" jest przyznawana naukowcom poniżej 37. roku życia, którzy mają stopień doktora i na stałe pracują na Dolnym Śląsku. Laureaci otrzymują 10 tys. zł, medal oraz pamiątkowy dyplom. Podczas uroczystości w siedzibie wrocławskiego PAN naszą badaczkę nagrodzono za badania pt. „Nanocząstki metali szlachetnych jako znaczniki w obrazowaniu jedno- i wielofotonowym układów biologicznych”.

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. inż. Olesiak-Bańska zdobywała doświadczenie naukowe w zakresie nanomateriałów i cząsteczek organicznych o ciekawych nieliniowych właściwościach optycznych już w czasie studiów. Na Wydziale Chemicznym PWr uzyskała tytuł magistra biotechnologii, a na Ecole Normale Superieure de Cachan we Francji tytuł magistra fizyki.

Następnie rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym PWr prowadząc badania w zakresie nowych technik mikroskopii wielofotonowej i materiałów o ciekawych właściwościach nieliniowych. Doktorat ukończyła z wyróżnieniem w 2012 r. i rozpoczęła badania nad nowymi nanocząstkami złota i srebra – ultramałymi nanoklastrami o średnicy <2 nm.

W ostatnich latach dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska odbyła liczne staże zagraniczne w renomowanych jednostkach naukowych w Europie i na świecie (m.in. na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii, w Ecole Normale Superieure de Cachan we Francji, University of California – Berkeley w Stanach Zjednoczonych, oraz na Australian National University w Australii).

Obecnie jest kierownikiem projektu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej First Team oraz projektu Narodowego Centrum Nauki Sonata Bis. W przeszłości kierowała 4 innymi grantami na łączną kwotę około 4,5 mln zł. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów. m.in. stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, stypendium FNP START i START z wyróżnieniem, Nagrodę im. Dionizego Smoleńskiego, Nagrody Rektora Politechniki Wrocławskiej czy stypendium Ambasady Francji “Bourse de recherché”.

Oprócz pracy naukowej dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska prowadzi aktywną pracę dydaktyczną: była promotorką pomocnicą zakończonego doktoratu, a obecnie jest promotorką pięciu prac doktorskich. Była też promotorką 20 prac magisterskich i 20 prac inżynierskich. Prowadzi działalność propagującą naukę, m.in. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Należy do Akademii Młodych Uczonych i Artystów działającej przy Urzędzie Miasta Wrocławia.

„W laboratorium chemicznym jest jak w kuchni - potrzebna jest intuicja” – przeczytaj naszą rozmowę z dr. hab. inż. Joanną Olesiak-Bańską o pracy w laboratorium chemicznym. 

***

Zdjęcie medaluNagroda „Iuvenes Wratislaviae” została ustanowiona przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w 2012 r. Każdego roku przyznaje ją Oddział Wrocławski Polskiej Akademii Nauk. Laureatami mogą być naukowcy do 37. roku życia, pracujący na stałe w instytucjach naukowych Dolnego Śląska i mający na swoim koncie wybitne osiągnięcia na polu nauki i sztuki. Nagroda ma wyróżniać młodych ludzi, którzy przyczyniają się nie tylko do rozwoju nauki, ale także do promocji Wrocławia i całego regionu.

Dotychczasowymi laureatami „Iuvenes Wratislaviae” z Politechniki Wrocławskiej byli:

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję