Nasi studenci z nagrodami na gali Builder 4 Future

Nagrodzeni w Wyzwaniu Młodego Inżyniera

Laureaci Wyzwania dla Młodego Inżyniera

Redakcja magazynu Builder przyznała dwie nagrody i jedno wyróżnienie studentom Politechniki Wrocławskiej w swoich corocznych konkursach dla inżynierów budownictwa i architektów.

Konkurs dla Młodych Architektów i Inżynierów jest częścią programu edukacyjnego „Builder For The Future”, prowadzonego przez redakcję tego branżowego magazynu od 2013 r.

Z inicjatywy korzystają studenci wydziałów architektury i budownictwa oraz absolwenci – młodzi architekci i inżynierowie różnych specjalizacji. Uczestniczą w wykładach, warsztatach, ćwiczeniach praktycznych, konsultacjach i wizytach na placach budowy. Mają także dostęp do bogatej biblioteki „Buildera” z publikacjami technicznymi i naukowymi. Wszystko to ma im ułatwić poznanie różnych sektorów branży budowlanej i wejście na rynek pracy.

Każda edycja programu kończy się Galą Builder For The Future, podczas której swój finał ma Konkurs dla Młodych Architektów i Inżynierów Budownictwa.

W tegorocznej edycji nasi studenci zdobyli dwie nagrody trzeciego stopnia i wyróżnienie.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Nowa wizja dla terenów przy ul. Paczkowskiej

Fragment projektu ZaczynW Wyzwaniu Młodego Architekta trzecią nagrodę przyznano Konradowi Zaborskiemu z Wydziału Architektury za projekt „Zaczyn – przestrzeń społeczna w roli nośnika tożsamości miejsca” (który powstał pod opieką dr. inż. arch. Marka Lambera).

Student architektury na PWr w ramach swojej pracy magisterskiej zajął się tematem rewitalizacji obszarów kolejowych przy ul. Paczkowskiej we Wrocławiu. Jego koncepcja opiera się na idei pięciu „magnesów”, czyli transformacji wyjątkowych miejsc w tej lokalizacji w punkty ogniskujące, wprowadzające aktywność i interakcje. Te punktowe interwencje miałyby stać się tytułowym „zaczynem” determinującym przyszłe sąsiedztwo.

Autor projektu wyróżnił magnesy: społeczny, gospodarczy, środowiskowy, komunikacyjny i kulturowy, a w ramach swojej pracy skupił się na dopracowaniu pierwszego z nich.

Fragment projektu ZaczynMagnes społeczny stanowiłby zaprojektowany tam budynek Centrum Aktywności Lokalnej i zaadaptowana do nowych celów kotłownia, która stałaby się wielofunkcyjną salą widowiskową. Nowa kubatura i otwarcie tylnej ściany Browaru Mieszczańskiego miałyby spowodować stworzenie (wraz z istniejącymi budynkami) trójkątnego placu z zielenią, nazywanego Placem Hubskim. Więcej na temat projektu tutaj.

Wyróżnienie przyznano natomiast Klaudii Trębskiej za pracę „Tjukula Jukurrpa.  Ośrodek rehabilitacyjny dla koali australijskich na Górze Tamborine, Queensland” (także powstałą pod okiem dr. Lambera). O projekcie pisaliśmy tutaj.

Wielowymiarowy model deskowań

Z kolei w Wyzwaniu Młodego Inżynieria trzecie miejsce zdobył Mateusz Napiórkowski z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Jury doceniło go za „Projekt deskowań z wykorzystaniem technologii BIM i biblioteki PERI Library+ do programu REVIT” (którego opiekunami byli: dr inż. Mariusz Szóstak z PWr i Marek Janiuk z firmy PERI Polska).

Fragment projektu Mateusza Napiórkowskiego

Praca dotyczyła projektu deskowania ściennego i stropowego dla budynku wysokościowego - z 17 kondygnacjami nadziemnymi. Autor przedstawił technologię BIM na poziomach 3D i 4D. Do wykonania projektu (BIM 3D) wykorzystał program Autodesk Revit wraz z wtyczką/bibliotekę PERI Library+ dla programu Revit. Omówił charakterystyki ogólne systemów deskowań TRIO i MULTIFLEX i oraz przedstawił ich zastosowanie.

Jego praca zawierała także harmonogramy robót budowlanych i ich symulacje, będące graficznym odwzorowaniem planowanych prac, za pomocą połączenia harmonogramu z poszczególnymi elementami w modelu (BIM 4D). Więcej na temat pracy tutaj.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie organizatora.

lucy