TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Historia jednego zdjęcia: Nawiązać kontakt z maszyną cyfrową #75latPWr

Data: 05.06.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia, Wydział Elektroniki

Lata gierkowskie to na Politechnice Wrocławskiej okres, w którym realizowano wielkie projekty badawcze. Część z nich wykorzystywała możliwości rozbudowanej, jak na ówczesne czasy, bazy komputerowej. A kiedy pojawili się na uczelni pierwsi zagraniczni studenci?

zagraniczni_studenci_na_pwr.jpg

Zdjęcie pochodzi z 1974 roku, ukazało się w „Wieczorze Wrocławia” z 18 grudnia. Jego autorem jest Stanisław Kokurewicz, wieloletni fotograf gazety. Fotografia została opatrzona podpisem: „Nawiązanie kontaktu z maszyną cyfrową to pierwszy stopień wtajemniczenia”.

Początek lat 70. na Politechnice Wrocławskiej to rozwój wielkich projektów badawczych. Powołano wtedy m.in. projekty: Hydrometarulgia, Inżynieria Materiałowa oraz Wielodostępny Abonencki System Cyfrowy (WASC), który stał się podstawą do uruchomienia na wrocławskiej uczelni – 15 marca 1973 roku – pierwszej w Polsce abonenckiej sieci informatycznej. W 1971 roku utworzono (również jako pierwszy w Polsce) Ośrodek Badań Prognostycznych. Rok później powstało Centrum Obliczeniowe Politechniki Wrocławskiej.

baner_75lat.jpg

Lata 70. to też okres wyposażania uczelni w sprzęt komputerowy. Początkowo Centrum Obliczeniowe miało do użytku dwa komputery Odra 1305 i dwa komputery R-32. Jako jedyna uczelnia w Polsce Politechnika prowadziła katalogowanie zbiorów i uruchomiła system informacji naukowo-technicznej oparty na przeszukiwaniu zasobów z wykorzystaniem komputera.  

Na zdjęciu widać studentów przeglądających wydruki z maszyny cyfrowej. W grupie jest student zza granicy. Pierwsi obcokrajowcy pojawili się na Politechnice Wrocławskiej już w latach 60. Według danych 1969 roku na PWr studiowało 156 osób, reprezentujących 27 krajów. Byli to głównie obywatele państw – jak to wówczas określano – „demokracji ludowej” oraz „rozwijających się”. Największą grupę narodową stanowili Wietnamczycy, Bułgarzy i Syryjczycy. Popularnością wśród zagranicznych gości cieszył się zwłaszcza Wydział Elektroniki, na którym uczyło się 62 cudzoziemców. Obecnie jest ich ponad 1000 i pochodzą z 69 krajów.

przeczytaj_takze__luksusy_w_strasznym_dworze_75_lat_pwr.jpg

Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce O Politechnice.

Fotografia znajduje się w zbiorach Archiwum Politechniki Wrocławskiej.

ISZ, MB

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję