TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gala Nauki Polskiej: ważna nagroda dla badaczki z W3

matczyszyn_nagroda.jpg

Prof. Katarzyna Matczyszyn z Wydziału Chemicznego otrzymała z rąk ministra nauki nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej. Wyróżnienie wręczono podczas Gali Nauki Polskiej 2024 w Warszawie.

Wydarzenie, które zorganizowano w niedzielę, 18 lutego, w auli głównej Politechniki Warszawskiej było częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej (19 lutego). Podczas uroczystości wybrane osoby otrzymały nagrody ministra za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej.

W gronie docenionych za działalność naukową znalazła się prof. Katarzyna Matczyszyn.

newsletter


Zdjęcie prof. Katarzyny Matczyszyn w laboratorium

PROF. KATARZYNA MATCZYSZYN (WYDZIAŁ CHEMICZNY)

Prof. Katarzyna Matczyszyn pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr. Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.

W październiku 2023 roku otrzymała prestiżową nagrodę naukową Francuskiego Towarzystwa Chemicznego za badania oddziaływań światła z materiałami o zastosowaniach biologicznych i chemicznych. W tym samym roku została zaproszona do stałej współpracy z International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii. 

Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech, a także jest afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.

Z Francją jest związana od czasu doktoratu realizowanego pod opieką prof. Juliusza Sworakowskiego we współpracy z prof. Francois Kajzarem i prof. Celine Fiorini-Debuisschert z Commissariat a l’Energie Atomique (CEA) z Saclay.

Następnie pracowała w Universite Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w Ecole Normale Superieur (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty naukowe Polonium z prof. K. Nakatanim (ENS de Cachan) z prof. F. Paulem (Universite de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Universite Lyon 1). Przez wiele lat była także uczelnianą koordynatorką projektu edukacyjnego Erasmus Mundus Master of Excellence - Monabiphot, którym kierowała prof. I. Ledoux-Rak (ENS de Cachan).

W listopadzie 2023 r. otrzymała tytuł Wrocławianki 2023 Roku w kategorii naukowo-badawczej, przyznawany przez Wrocławską Radę Kobiet. Od 2024 r. jest opiekunką nowego uczelnianego gremium: Academii Professorum Iuniorum

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję