TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Znamy pierwszy skład Academii Professorum Iuniorum

Zdjęcie ilustracyjne

Osiemnaścioro badaczy i badaczek znalazło się w pierwszym składzie Academii Professorum Iuniorum. Ma ona wspierać młodych doktorów habilitowanych podejmujących innowacyjną tematykę oraz budujących nowe zespoły naukowe.

Academia Professorum Iuniorum została powołana 27 października przez rektora prof. Arkadiusza Wójsa i stanowi jeden z kluczowych elementów działań naszej uczelni w promowaniu doskonałości naukowej.

– Jej głównym zadaniem jest wyłonienie i wspieranie w rozwoju grupy wybitnych, młodych samodzielnych pracowników nauki,  reprezentujących różne dyscypliny i budujących zespoły naukowe lub podejmujących nową tematykę badawczą – mówi prof. Arkadiusz Wójs. – Akademia ma również pełnić rolę platformy do nieskrępowanej, twórczej wymiany intelektualnej pomiędzy jej członkami, a także ułatwić badaczom wyrażanie swojej opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni. Ma stanowić kontynuację sprawdzonej już koncepcji, jaką jest Academia Iuvenum – dodaje.

Kadencja osiemnastu powołanych właśnie osób rozpocznie się 1 stycznia 2024 r. i potrwa dwa lata. Docelowo liczba członków akademii nie może przekroczyć 36, a wybory maksymalnie 18 nowych badaczy odbywać się będą corocznie. Wszyscy członkowie otrzymają dwuletni grant wewnętrzny w wysokości 120 tys. zł. Może być on przeznaczony na wydatki związane z utworzeniem lub rozwojem zespołu badawczego bądź podjęciem nowej tematyki badawczej.

– Powołując Akademię spełniamy też cele zwarte w naszej strategii rozwoju uczelni. Zadeklarowaliśmy w niej m.in. skupienie się na pionierskich i przełomowych badaniach w ważnych obszarach nauki i techniki oraz promowanie rozwoju zawodowego. Trudno o lepsze połączenie tych dwóch wielkich wyzwań – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.

newsletter

Na początku 2024 r., po konsultacji z wybranym prezydium Academii, powołany zostanie także pełnomocnik rektora ds. AIP, który będzie sprawował opiekę merytoryczną nad gremium.

W skład pierwszego składu Academii Professorum Iuniorum weszli:

Dr hab. inż. arch. Magdalena Baborska-Narożny, prof. uczelniDr hab. inż. arch. Magdalena Baborska-Narożny, prof. uczelni

Wydział Architektury, Katedra Architektury i Sztuk Wizualnych
dyscyplina: architektura i urbanistyka

W swojej pracy koncentruje się na architekturze mieszkaniowej i wyzwaniach związanych z katastrofą klimatyczną i ubóstwem energetycznym. Dąży do zrozumienia dobrostanu mieszkańców, szczególnie w zakresie zabezpieczenia komfortu termicznego, jakości powietrza i zużycia energii. Interesuje ją jakość środowiska mieszkalnego jako wypadkowa interakcji użytkownika z danym kontekstem. Laureatka stypendium Fulbright STEM Impact Award.

Dr hab. inż. Adrian Różański, prof. uczelniDr hab. inż. Adrian Różański, prof. uczelni

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Katedra Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego dyscyplina: inżynieria lądowa, geodezja i transport

Jego zainteresowania naukowe związane są z mechaniką periodycznych i losowych ośrodków mikroniejednorodnych, obliczeniową mikromechaniką i metodami numerycznymi, a także wielkoskalowym modelowaniem procesów fizycznych, mechaniką gruntów i skał oraz geotechniką. Na W2 pełni funkcję prodziekana ds. rozwoju kadry i współpracy z zagranicą, jest także zastępca przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Inżyniera Lądowa, Geodezja i Transport.

master_glowkiokragle_7.pngDr hab. inż. Izabela Michalak, prof. uczelni

Wydział Chemiczny, Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
dyscyplina: inżynieria chemiczna

W swojej pracy prowadzi badania związane m.in. z zagospodarowaniem biomasy odpadowej, biomasą alg, bioadsorpcją, ekstrakcją związków aktywnych z biomas, biomonitoringiem oraz biostymulatorami wzrostu roślin. Laureatka programów Opus Narodowego Centrum Nauki oraz Canaletto na polsko-włoskie badania, który organizuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Jest także obecna w międzynarodowym rankingu TOP 2% wpływowych ludzi nauki, opracowanym przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies za rok 2022 r.

Dr hab. inż. Bartłomiej Szyja, prof. uczelniDr hab. inż. Bartłomiej Szyja, prof. uczelni

Wydział Chemiczny, Instytut Materiałów Zaawansowanych
dyscyplina: nauki chemiczne

Jego zainteresowania naukowe związane są z utylizacją CO2, fotokatalizą, teoretycznymi aspektami katalizy, technologiami czystej energii oraz syntezą zeolitów. Laureat grantów Opus (badania nad sztucznym liściem na bazie grafenu), M.ERANET-2 (modelowanie wieloskalowe interfejsów fotoelektrochemicznych) oraz NCBiR (wykonawca w projekcie H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru). Laureat konkursu 30. Kreatywnych Wrocławia.

Dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelniDr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelni

Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Katedra Sztucznej Inteligencji
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

Specjalista z zakresu uczenia maszynowego, uczenia reprezentacji i uczenia głębokiego, pasjonat danologii. Jego zainteresowania naukowego związane są również z analizą mediów społecznościowych. Kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji, laureat programów sieci CHIST-ERA (opracowanie narzędzia ułatwiającego przeszukiwanie decyzji sądowych), autor ponad 100 prac naukowych z zakresu metod analizy danych, uczenia maszynowego oraz analizy sieci, recenzent ponad 20 międzynarodowych czasopism i wiodących konferencji z uczenia maszynowego, stypendysta Uniwersytetu Stanforda w USA oraz profesor wizytujący w University of Sydney w Australii.

Dr hab. inż. Radosław Michalski, prof. uczelniDr hab. inż. Radosław Michalski, prof. uczelni

Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Katedra Sztucznej Inteligencji
dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

Jego zainteresowania naukowe związane są z procesami dyfuzji w sieciach społecznych (np. wpływ społeczny), sieciami temporalnymi, uczeniem maszynowym oraz rozwiązaniami i analizą technologii blockchain. Laureat grantu Opus Narodowego Centrum Nauki na badania związane z modelowaniem interakcji społecznych z wykorzystaniem strumieni danych. Założyciel i kierownik grupy BERG – Blockchain Exploration Research Group zajmującej się analizą blockchaina rozumianego jako sieć złożona, współzałożyciel i współprowadzący Network Science Lab na Politechnice Wrocławskiej.

Dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelniDr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Katedra Geodezji i Geoinformatyki
dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Specjalista z zakresu modelowania i analizy systemów naturalnych i antropogenicznych w systemach informacji geograficznej oraz deformacji terenów górniczych i pogórniczych. Jego zainteresowania naukowe obejmują również miernictwo górnicze, statystykę przestrzenną i infrastrukturę informacji przestrzennej.

Kierownik Katedry Geodezji i Geoinformatyki. Laureat grantów Opus Narodowego Centrum Nauki (badania związane z genezą i przebiegiem antropogenicznych i naturalnych deformacji terenu w obszarach pogórniczych dawnej kopalni węgla brunatnego „Babina”), NAWA i NCBiR (monitorowanie wpływu ekologicznej i społecznie akceptowalnej transformacji energetycznej w regionach wiejskich).

Dr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska, prof. uczelniDr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska, prof. uczelni

Wydział Zarządzania, Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
dyscyplina: nauki o zarządzaniu i jakości

Jej zainteresowania i publikacje naukowe dotyczą modelowania dyfuzji innowacji, adopcji innowacyjnych dóbr i usług na rynku energii (np. taryf dynamicznych, zielonej energii), jak również akceptacji społecznej dotyczącej tych dóbr i usług. Autorka artykułów w prestiżowych czasopismach m.in. w Energies, Energy Policy, Energy Reports, Information Processing & Management, Renewable and Sustainable Energy Reviews, Physica A, Sustainability, Telematics and Informatics oraz recenzentka czasopism będących na liście JCR.

Uczestniczyła w realizacji projektów finansowanych przez UE oraz NCN, a obecnie kieruje projektem NCN Opus (Szanse i kierunki rozwoju nowoczesnych wspólnot energetycznych w Polsce na podstawie badań empirycznych i symulacyjnych).

Prof. Piotr KolasińskiProf. Piotr Kolasiński

Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Jego praca naukowa dotyczy wykorzystania zaawansowanych metod analizy termodynamicznej w modelowaniu i badaniach układów konwersji energii pochodzącej ze źródeł alternatywnych (w szczególności tzw. układów Organic Rankine Cycle), budowy i eksploatacji maszyn wyporowych, racjonalizacji procesów pozyskiwania, wykorzystania i konwersji energii oraz technologii wodorowych.

W swoim dorobku posiada 125 prac naukowych o zasięgu międzynarodowym i dwa patenty. Jest kierownikiem i wykonawcą w projektach naukowych finansowanych m.in. przez NCBiR oraz Unię Europejską. Recenzent w kilkunastu wiodących czasopismach naukowych, członek komitetów naukowych konferencji krajowych i zagranicznych.

Dr hab. Mariusz Hasiak, prof. uczelni Dr hab. Mariusz Hasiak, prof. uczelni 

Wydział Mechaniczny, Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
dyscyplina: inżynieria materiałowa

W swoich badaniach zajmował się określaniem związku pomiędzy mikrostrukturą a właściwościami magnetycznymi w amorficznych i nanokrystalicznych stopach na bazie Fe wytwarzanych techniką szybkiego chłodzenia oraz badaniami efektu magnetokalorycznego w stopach na bazie Fe, La i Gd w szerokim zakresie temperatur i pól magnetycznych. Aktualne jego praca koncentruje się w obszarze masywnych szkieł metalicznych (BMG) wytwarzanych zarówno w procesie szybkiego chłodzenia jak i z pominięciem tego etapu produkcji.

W swoim dorobku posiada ponad 100 prac naukowych, jeden patent, jedno zgłoszenie patentowe (BMG) oraz 15 nagród za działalność naukową. Jest stypendystą Rządu Japońskiego MONBUSHO, laureatem stypendium Rektora Politechniki Wrocławskiej, autorem i wykonawcą projektu POSTDOC oraz innych projektów realizowanych w ramach programów POIG i POIŚ.

Dr hab. inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelniDr hab. inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelni

Wydział Mechaniczny, Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
dyscyplina: inżynieria mechaniczna

Przewodniczący Polskiej Grupy Mechaniki Pękania i członek Advisory Commitee sieci T.I.M.E. Jego działalność naukowa dotyczy mechaniki, mechaniki pękania oraz zmęczenia materiałów i konstrukcji, a także nowych materiałów i modelowania ich trwałości pod wpływem obciążeń cyklicznych oraz statycznych. W tej dziedzinie opublikował ponad 120 prac naukowych w renomowanych, krajowych i zagranicznych czasopismach naukowo-technicznych oraz ponad 150 referatów konferencyjnych.

Ma na swoim koncie także jeden patent i cztery zgłoszenie patentowe. Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany: czterokrotnie otrzymał Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej, jest laureatem międzynarodowej nagrody ESIS – TC12 (Merit Award), Robert Moskovic Award (ESIS) oraz dwóch nagród TOP 1% Reviewers (Publons&Web of Science), Lierati Award (2019) – Emerald Journals Group.

Dr hab. inż. Michał Baranowski, prof. uczelniDr hab. inż. Michał Baranowski, prof. uczelni

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Fizyki Doświadczalnej
dyscyplina: nauki fizyczne

Jego praca naukowa skupia się na dwóch grupach półprzewodników: dichalkogenkach metali przejściowych (TMDs) oraz perowskitach (metal-halide perovskites). Swoją uwagę poświęca badaniom fundamentalnym własności optycznych tych materiałów, a w szczególności niezwykle ciekawej fizyce ekscytonu, która w wielu aspektach różni się od tej, którą znamy z innych, bardziej „standardowych” półprzewodników. Laureat politechnicznego konkursu Secundus, konkursów Sonata i Opus 22 + LAP/Weave Narodowego Centrum Nauki oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnie zdolnych młodych naukowców.

Dr hab. inż. Cezary Sielużycki, prof. uczelni Dr hab. inż. Cezary Sielużycki, prof. uczelni 

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Inżynierii Biomedycznej
dyscyplina: inżynieria biomedyczna

Jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora (Politechnika Warszawska) oraz doktora habilitowanego (Politechnika Śląska) otrzymał w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej.

W swojej pracy badawczej, realizowanej także w VU Amsterdam (Holandia), Leibniz Institute for Neurobiology (Magdeburg, Niemcy), ICM Brain and Spine Institute (UPMC, Sorbonne, Paryż, Francja) oraz z kolegami z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, skupia się na przetwarzaniu sygnałów biomedycznych, głównie w zakresie magnetoencefalograficznych badań aktywności kory słuchowej człowieka. Laureat konkursu Polonez 2 (NCN, MSCA).

Dr hab. inż. Marcin Syperek, prof. uczelniDr hab. inż. Marcin Syperek, prof. uczelni

Wydział Podstawowych Problemów Techniki, Katedra Fizyki Doświadczalnej
dyscyplina: nauki fizyczne

Jego zainteresowania naukowe są związane m.in. z optyką kwantową i technologią źródeł pojedynczych fotonów i splątanych par fotonów, sprzężeniem światła z materią, nowoczesnymi półprzewodnikowymi materiałami dwuwymiarowymi oraz materią topologiczną kontrolowaną światłem. Laureat konkursów Sonata Bis i Opus Narodowego Centrum Nauki oraz Stypendium Naukowego Rektora 2023 w kategorii aktywności projektowo-wdrożeniowej.

Dr hab. inż. Michał Mazur, prof. uczelniDr hab. inż. Michał Mazur, prof. uczelni

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. powłokami cienkowarstwowymi na bazie tlenków metali, które mogą zostać zastosowane w transparentnej elektronice, czujnikach albo jako powłoki optyczne. Laureat konkursu Sonata Narodowego Centrum Nauki, ministerialnego stypendium dla młodych naukowców, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej oraz Nagrody Naukowej Rektora im. Dionizego Smoleńskiego.

Dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelniDr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni

Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

Jego zainteresowania badawcze skupiają się na ultraszybkich laserach światłowodowych, nieliniowych światłowodach, optycznych grzebieniach częstotliwości i spektroskopii laserowej. Jest autorem lub współautorem ponad 90 artykułów w czasopismach indeksowanych JCR i ponad 150 artykułów konferencyjnych.

Laureat wielu stypendiów i nagród dla młodych naukowców, m.in.: Nagrody Ministra Nauki i Edukacji, Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody ABB, stypendium w ramach programu Start przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie). Brał udział w ponad 20 projektach badawczych finansowanych przez NCN, MEiN oraz FNP, w tym w czterech jako kierownik projektu.

Dr hab. inż. Tomasz Grzywny, prof. uczelniDr hab. inż. Tomasz Grzywny, prof. uczelni

Wydział Matematyki, Katedra Matematyki
dyscyplina: matematyka

Do jego głównych zainteresowań naukowych należą procesy stochastyczne, równania różniczkowe oraz rachunek prawdopodobieństwa. Laureat Nagrody Naukowej im. Wacława Sierpińskiego Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie matematyki, Nagrody Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki w 2022 r., Stypendium Naukowego Rektora 2023 w kategorii aktywności publikacyjnej oraz konkursów Opus Narodowego Centrum Nauki.

Prof. Adrian DoroszkoProf. Adrian Doroszko

Wydział Medyczny, Katedra Nauk Klinicznych Niezabiegowych
dyscyplina: nauki medyczne

Klinicysta – kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych. Laureat medalu im. Ludwika Hirschfelda dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Dwukrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nominowany do Nagrody Naukowej tygodnika „Polityka”, wyróżniony listem gratulacyjnym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz kilkoma Young Investigator Awards za prace powstałe w okresie post-doc i studiów doktoranckich. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), współautor dokumentów konsensusu ekspertów i standardów postępowania.

Staże podoktorskie realizował w Cardiovascular Reasearch Groups na UofS i UofA w Kanadzie w zakresie farmakoproteomiki i kardiologii eksperymentalnej. Zajmował się głównie badaniem modyfikacji post-translacyjnych białek kurczliwych w patogenezie uszkodzenia mięśnia serca, patomechanizmami uszkodzenia płuc w przebiegu mechanicznej wentylacji. Po powrocie do Polski kontynuował badania nad wykorzystaniem proteomiki do definiowania nowych biomarkerów uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i mózgu oraz punktów uchwytu do działania nowych  leków kardio- i neuroprotekcyjnych, skupiając się na zagadnieniach z zakresu medycyny translacyjnej - from bench to bedsite.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję