TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwie „Wrocławianki 2023 roku” są z PWr!

Zdjęcie wspólne dwóch laureatek z PWr

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zostały laureatkami konkursu Wrocławianka 2023 Roku. Badaczka z W3 zwyciężyła w kategorii naukowo-badawczej, a reprezentantka W11 w kategorii społeczno-edukacyjnej.

Konkurs już po raz czwarty zorganizowała Wrocławska Rada Kobiet. W ten sposób wyróżnia kobiety, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom.

Zgłoszenia kandydatek mogły wysyłać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. – Tym wyróżnieniem chcemy pokazywać kobiety zaangażowane i mądre. Mają piękne dorobki zawodowe i społeczne, które warto promować i pokazywać – mówiła na początku tegorocznej edycji konkursu Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

W poniedziałkowy wieczór, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol, poznaliśmy laureatki w sześciu głównych kategoriach: działalność równościowa, społeczna i edukacyjna, proekologiczna, naukowo-badawcza, small biznes (mała przedsiębiorczość), artystyczna – twórczynie oraz w kategorii specjalnej: Teraz młodość – Siła młodości.

Zdjęcie ilustracyjne z gali

W dwóch kategoriach wyróżniono badaczki Politechniki Wrocławskiej. Prof. Katarzyna Matczyszyn została doceniona za swoją działalność naukowo-badawczą, natomiast prof. Annę Hajdusianek nagrodzono w kategorii społeczno-edukacyjnej. 

Wszystkie zwyciężczynie otrzymały statuetki zaprojektowane przez wrocławską artystkę Kalinę Bańkę.

Dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni
(Wydział Chemiczny)

katarzyna_matczyszyn_plaskie.jpg

Pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr. Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.

Laudacja przygotowana przez Olgę Szelc na zlecenie Wrocławskiej Rady Kobiet

Miłość do Wrocławia, pasja naukowo-badawcza oraz otwartość na innych ludzi – to cechy wyróżniające profesor Katarzynę Matczyszyn. Dzięki swojej pracy naukowej rozsławia Wrocław w Europie i na całym świecie.

W październiku 2023 roku otrzymała prestiżową nagrodę naukową Francuskiego Towarzystwa Chemicznego za badania oddziaływań światła z materiałami o zastosowaniach biologicznych i chemicznych. W tym samym roku została zaproszona do stałej współpracy z International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii. Jest też profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech. Jej działalność badawcza jest dobrym przykładem szerokiej międzynarodowej współpracy naukowej.

katarzyna_matczyszyn_pwr-1.jpgProfesor Katarzyna Matczyszyn jest także doskonałym nauczycielem akademickim, była wielokrotnie wyróżniana za osiągnięcia w zakresie kształcenia studentów przez partnerów z biznesu i własną uczelnię – w roku 2020 otrzymała z rąk rektora Politechniki Wrocławskiej laur Docendo Dicimus. Nagradzają ją też również sami studenci, którzy cenią i szanują jej podejście do nauczania.

Angażuje się w międzynarodową współpracę PWr z innymi uczelniami, z powodzeniem koordynując pierwszy wrocławski międzyuczelniany projekt Erasmus Mundus Master of Excellence z ENS de Cachan we Francji i Universidad de Compultense w Madrycie w Hiszpanii, który kształci studentów spoza Unii Europejskiej na poziomie magisterskim. Do tego cyklu udało się włączyć polskich studentów wraz z wynegocjowaniem dla nich dopłat do stypendiów. Program ten był realizowany przez 13 kolejnych lat akademickich, dając szansę rozwoju naukowego wielu młodym, zdolnym ludziom.

Profesor Katarzyna Matczyszyn jest również od 15 lat opiekunem naukowym studenckiego i doktoranckiego koła naukowego PhoBiA, które organizuje co roku międzynarodową konferencję naukową w zakresie fotoniki i materiałów zaawansowanych. Dzięki konferencji popularyzowana jest też nauka poprzez cykl zdjęć, pokazywanych na otwartych wystawach we Wrocławiu. Te działania mają charakter edukacyjny, bo swoją atrakcyjną i ciekawą formą przyciągają kolejnych adeptów chemii na wrocławską uczelnię.

Laureatka jest więc znakomitą naukowczynią i wykładowczynią, która promuje Wrocław swoją pracą i działaniem, przyczyniając się przy tym do rozpoznawalności i rozwoju miasta oraz regionu.

Dr inż. Anna Hajdusianek, prof. uczelni
(Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

anna_hajdusianek_plaskie.jpg

Absolwentka Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, popularyzatorka nauki, szefowa Akademii Młodych Odkrywców na PWr. Na co dzień laureatka pracuje w Instytucie Fizyki Teoretycznej, gdzie prowadzi m.in. zajęcia dydaktyczne dla studentów.

Autorka wielu publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach specjalistycznych z dziedziny fizyki. Obecnie publikuje głównie prace poświęconych dydaktyce, popularyzowaniu fizyki, przyrody i nauk inżynierskich.

Laudacja przygotowana przez Olgę Szelc na zlecenie Wrocławskiej Rady Kobiet

Przyjazna, otwarta i nowoczesna edukacja jest możliwa! Dowodzą tego działania profesor Anny Hajdusianek, która z pasją popularyzuje nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży już od ponad 30 lat.

Odkrywanie i dzielenie się wiedzą są dla niej fascynujące, dlatego w 2008 roku stworzyła Akademię Młodych Odkrywców. Jest to trwający cały rok cykl zajęć dla dzieci z Wrocławia i co ważne, również z miejscowości wokół stolicy Dolnego Śląska. W kolejnych latach w zajęciach Akademii – aż do dzisiaj – uczestniczyło tysiące już dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku zapisało się ich 350, w wieku od 7 do 14 lat. Tylko w ostatnich dwunastu miesiącach profesor Anna Hajdusianek przeprowadziła 50 warsztatów i wykładów dla 2 500 osób z Dolnego Śląska, w tym 1500 dzieci z wrocławskich przedszkoli i szkół, odwiedziła też m.in. Kobierzyce, Trzebnicę, Oleśnicę i Opole.

anna_hajdusianek_pwr2.jpgMłodzi odkrywcy – dzięki profesor Annie Hajdusianek i jej współpracownikom – poznają piękno nauki w przyjaznym i inspirującym otoczeniu. W czasie zajęć przeprowadzane są doświadczenia naukowe, w niektórych z nich mogą uczestniczyć także dzieci. Dowiadują się na przykład, ile zjawisk fizycznych zachodzi w zwykłym jajku albo badają kwestie związane z ciśnieniem. Młodzi naukowcy mogą też zwiedzić Laboratorium Przyrządowych Procesów Technologicznych.

Działając przeciw wykluczeniom edukacyjnym, profesor Anna Hajdusianek zbudowała mobilne laboratorium, które pozwala jej przeprowadzać zajęcia z eksperymentami fizycznymi we wrocławskich i dolnośląskich szkołach.

W trakcie jej zajęć dzieci i młodzież uczą się m.in. posługiwać miernikami, samodzielnie sprawdzają prawa i zależności fizyczne. Przy tym wykładowczyni pokazuje, że fizykę można znaleźć tam, gdzie nikt jej nie szuka: w kuchni, ogrodzie czy zabawkach.

Prof. Hajdusianek aktywnie uczestniczy w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W tym roku prowadziła „Kącik z eksperymentem małego naukowca i przyszłego inżyniera” w Miasteczku Naukowym oraz warsztaty w szkołach. Brała też udział w projekcie „Human in the Air” Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (warsztaty szkolno-przedszkolne „Balonik, skrzydło i śmigło, czyli jak wykorzystać ciekawe własności powietrza”).

Propaguje ideę wspólnego eksperymentowania z dziećmi i młodzieżą wśród nauczycieli, prowadząc specjalne szkolenia. Dzięki jej współpracy z Centrum Nauki Kopernik kilka wrocławskich i dolnośląskich szkół otrzymało sprzęt badawczy, a nauczyciele przeprowadzili projekt edukacyjny „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe”.

Jest laureatką konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Edukacji i Nauki, otrzymała Medal im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki przyznaną przez Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia dydaktyczne.

Działając z pasją i zaangażowaniem, profesor Hajdusianek nie tylko zmienia oblicze nauki na przyjazne, bliskie uczniom, rodzicom i nauczycielom, ale i daje szansę rozwinąć się młodym talentom z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jej praca ma realny wpływ na przyszłe wybory edukacyjne dzieci i młodzieży, które kiedyś budować będą nasze miasto i region.


To kolejny rok, w którym nagroda „Wrocławianka Roku” trafia na PWr. W pierwszej edycji konkursu nagrodzono naszą studentkę Justynę Pelc, założycielkę grupy Innspace, w trzeciej zaś dr inż. Magdalenę Łabowską z Wydziału Mechanicznego, która w swoich zainteresowaniach naukowych łączy inżynierię biomedyczną z zagadnieniami związanymi z eksploracją kosmosu i inżynierią kosmiczną. Dodatkowo w 2022 r. specjalne wyróżnienie przypadło w udziale grupie Matki na granicę, w której działalność zaangażowane są Marzanna Łukaszewicz z Działu Informatyzacji oraz Olga Otto z Działu Administracyjno-Gospodarczego PWr. Laureatką w 2022 r. została także prof. Joanna Rymaszewska, która od 2023 r. pracuje na Wydziale Medycznym PWr.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję