TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Daj się poruszyć nauce!

Data: 18.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Grafika DFN 2023

Trwa 26. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie: otwarte wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, a także debata oksfordzka i mnóstwo spotkań z pasjonatami różnych dziedzin nauki!

Zajęcia  laboratorium - zdjęcieTegoroczne hasło imprezy brzmi „Nauka porusza!” i nawiązuje do Roku Mikołaja Kopernika, który „poruszył Ziemię”. Na Politechnice Wrocławskiej imprezy zaplanowano od 18 do 22 września. W Centrum Festiwalowym w budynku C-13 będzie można m.in. zobaczyć pokaz łazika marsjańskiego i wziąć udział w warsztacie „To nie czarna magia! To fizyka!”, na którym pokazane zostaną proste eksperymenty z efektem WOW.

Chętni dowiedzą się także, jak tworzyć i zrozumieć arkana fizycznych sztuk tajemnych. Zapraszamy również na wystawę Koła Naukowego „Newway”, na której można dowiedzieć się, jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w dziedzinie budownictwa oraz w jaki sposób tworzy się nowe materiały budowlane.

W ramach wydarzeń na Politechnice zaplanowano również m.in. wykład dr. hab. inż. Pawła Scharocha, prof. uczelni „O dźwiękach i muzyce z perspektywy nauki”, który przybliży najważniejsze aspekty fizyki dźwięku, a w szczególności dźwięku „muzycznego”, czyli takiego, który generowany jest w instrumentach muzycznych. W trakcie spotkania omówione zostaną m.in. cechy dźwięku muzycznego: częstość, natężenie i barwa, a zakończy się on mini-recitalem kameralnego duetu jazzowego: prof. Paweł Scharoch – skrzypce, dr inż. Maciej Drwal – gitara. 

Dzieci w trakcie wykładu - zdjęcieSkrót „ZZZ”, czyli „Zakuć, Zaliczyć, Zapomnieć” znają chyba wszyscy uczniowie i studenci. Ale czy nauka  i przygotowanie do sprawdzianów i egzaminów zawsze musi tak wyglądać? Na szkoleniu „Jak się uczyć, żeby się nauczyć – nowoczesne metody nauki i kreatywne sposoby rozwiązywania problemów” dr inż. Joanna Kochańska, dr inż. Dagmara Łapczyńska i Kamil Musiał z Wydziału Mechanicznego udowodnią słuchaczom, że nauka nie musi być nudna, a przy tym może być naprawdę skuteczna.

Z kolei podczas wykładu „Czy grozi nam nieśmiertelność?” dr Rafał Szopa z Wydziału Zarządzania omówi możliwości oraz skutki społeczne i etyczne pozyskania przez człowieka ewentualnej nieśmiertelności lub długowieczności.

Tradycyjnie już nasza uczelnia organizuje jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna – w tym roku naszymi gośćmi będą uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego z Wrocławia oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Tym razem licealiści będą się spierać pod hasłem „Nauka pod kluczem: czy potrzebna jest ingerencja w badania naukowe?”

Debata oksfordzka - zdjęcieRolę Marszałka Debaty, który czuwa nad jej przebiegiem i przestrzeganiem reguł, po raz pierwszy pełnić będzie prof. Karol Kacprzak z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oceny wystąpień i wyboru zwycięskiego zespołu dokona Rada Mędrców, w skład której wejdą przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury. Debata odbędzie się 18 września w auli PWr (wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 11.00.

Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się 22 września uroczystą galą na Politechnice. Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Witold Orłowski, komentator ekonomiczny i felietonista. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 (obwiązują wcześniejsze zapisy, szczegóły tutaj) w auli PWr.

Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na niektóre zajęcia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Więcej o DFN na stronie festiwalu.

Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję