TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 29.11.2022 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Mechaniczny
Dr inż. Magdalena Łabowska z Wydziału Mechanicznego została ogłoszona Wrocławianką 2022 Roku w kategorii „Teraz młodość – Siła młodości”. Kapituła konkursu przyznała także wyróżnienie specjalne dla grupy Matki na granicę, które w imieniu całego zespołu odebrała Marzanna Łukaszewicz, pracowniczka Działu Informatyzacji PWr.
Konkurs organizuje Wrocławska Rada Kobiet. W ten sposób wyróżnia kobiety, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom.
Laureatki są wyłaniane w siedmiu kategoriach: działalność równościowa, społeczna i edukacyjna, pro-ekologiczna, naukowo-badawcza, small biznes (mała przedsiębiorczość), artystyczna – Twórczynie oraz w kategorii specjalnej: Teraz młodość – Siła młodości.
Zgłoszenia kandydatek mogły wysyłać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje.
– Chcemy pokazywać liderki w działaniu, liderki zmian, liderki obecne, ale również liderki przyszłości – podkreślała przed tą edycją konkursu Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.
W kategorii „Teraz młodość – Siła młodości” kapituła nagrodziła dr inż. Magdalenę Łabowską z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym.
Badaczka od lat łączy w swoich zainteresowaniach naukowych inżynierię biomedyczną z zagadnieniami związanymi z eksploracją kosmosu i inżynierią kosmiczną.
Na PWr bada zależności między kontrolowanym uwalnianiem substancji aktywnej z hydrożelowych nośników leków, a parametrami w jakich one się znajdują. Analizuje właściwości fizyczne hydrożeli i stara się je dopasować pod aktualne zapotrzebowania bioinżynieryjne.
– Wykorzystanie technologii przyrostowych doprowadza do personalizacji wytwarzanych farmaceutyków pod konkretne zapotrzebowania danego pacjenta (np. odpowiednia dawka leku). Być może w przyszłości uda nam się doprowadzić do tego, że nie trzeba będzie przyjmować insuliny w postaci zastrzyków, tylko wystarczyłaby zwykła tabletka – tłumaczy badaczka.
W przyszłości dr Łabowska zamierza rozwinąć wykorzystanie hydrożeli w terapii nowotworowej. Hydrożelowe „opatrunki szyte na miarę” umożliwiłyby pacjentom szybszą regenerację i uśmierzenie bólu w miejscach objętych stanami zapalnymi.
Terapia regeneratywna – nad którą pracuje – może też znaleźć zastosowanie w kosmosie i pomóc przyszłym astronautom w przetrwaniu w warunkach kosmicznych.
Dr Łabowska jest jedną z założycielek grupy Innspace, czyli kosmicznych pasjonatów, którzy realizują projekty pozaziemskich baz i pojazdów. Nasza badaczka – już jako studentka, a później doktorantka – była odpowiedzialna za koncepcje systemów podtrzymywania życia w takich projektach jak baza na Marsie dla tysiąca mieszkańców o nazwie Ideacity, która zdobyła tytuł Gold Winner (na 3 tys. zgłoszeń!) w konkursie Future Mars Life w Chinach oraz 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize (na 100 zgłoszeń) w USA. Projekt opisano także w książce „Mars Colonies: Plans for Settling the Red Planet”.
Pracowała również nad projektem bazy dla 50 osób o nazwie Dome, która została wyróżniona w konkursie First Colony on Mars w Singapurze i zdobyła tytuł Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach.
Dr Łabowska była także zaangażowana w projektowanie kabiny samolotu suborbitalnego Innspace, którą doceniono główną nagrodą – ESA Grand Prix w Student Aerospace Challenge w 2019 r., a rok później za analizę rynku załogowych lotów suborbitalnych Innspace ponownie stanęło na podium w tym samym konkursie, otrzymując Ariane Group Prize.
Razem z badaczkami z PWr i innych ośrodków naukowych w Polsce dr Łabowska tworzy we Wrocławiu startup Extremo Technologies, który chce wykorzystywać organizmy ekstremofilne do recyklingu baterii i systemów podtrzymywania życia w kosmosie oraz w projektach dotyczących regeneracji za pomocą specjalnych opatrunków po chorobach nowotworowych.
W tym roku kapituła nagrody Wrocławianka Roku zdecydowała także o przyznaniu wyróżnienia specjalnego dla grupy Matki na granicę. Jedną z osób zaangażowanych w tę inicjatywę jest Marzanna Łukaszewicz, od 40 lat pracowniczka Politechniki Wrocławskiej, obecnie w Dziale Informatyzacji. To ona odbierała nagrodę w imieniu grupy na oficjalnej gali. W grupie działa także Olga Otto, pracowniczka w Dziale Administracyjno-Gospodarczym PWr.
„Matki” są oddolną inicjatywą grupy kobiet z Wrocławia i okolic – z czasem dołączyli do nich również mężczyźni, a wszystkich połączyła chęć działania i pomocy uchodźcom w Polsce i w Europie. Swoje działania rozpoczęły we wrześniu 2021 r. z powodu kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.
Od tego czasu organizują protesty i stałą pomoc dla uchodźczyń i uchodźców zamkniętych w ośrodkach dla cudzoziemców oraz organizują zbiórki rzeczowe i wysyłają paczki. Mocno angażują się także w niesienie pomocy osobom uciekającym przez wojną w Ukrainie – szukają dla nich schronień, starają się zapewnić im przyjazny start w nowym miejscu, wspomagają w kompletowaniu niezbędnych do godnego życia przedmiotów, organizują liczne zbiórki darów.
– Niosą pomoc migrantom i uchodźcom szukającym bezpiecznego schronienia w Polsce i za granicą. Działają na rzecz wsparcia osób uciekających przed represjami, wojną, prześladowaniem bez względu na miejsce, w którym przekraczają granicę, kolor skóry, ich status materialny czy pochodzenie – podkreślała w laudacji Jolanta Niezgodzka, wrocławska radna miejska.
– Matki na granicy są krzykiem wszystkich kobiet, którym nie jest obojętne, co się dzieje w świecie i jaki jest ten świat – mówiła Marzanna Łukaszewicz, odbierając nagrodę. – Kto, jak nie matka, zrozumie drugą matkę, która ostatkiem sił, przez las, niesie na rękach wycieńczone z zimna, umierające dziecko. Skoro tych matek nikt nie słuchał, to tylko my, matki – kobiety, mogłyśmy zawalczyć o nie. (…) Nasz cel jest jeden – ratować i pomagać, wydrzeć dzieci z lasu, wyciągnąć z bombardowanych miast – otoczyć opieką, zapewnić bezpieczeństwo.
Więcej na temat działalności grupy Matki na granicę na jej stronie internetowej.
Konkurs Wrocławianka Roku zorganizowano po raz trzeci. W jego pierwszej edycji narodzono naszą studentkę Justynę Pelc, także założycielkę grupy Innspace.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »