TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studiuj bezpieczeństwo i higienę pracy i zdobądź dodatkowe uprawnienia!

Otwieramy nowy magisterski kierunek na Politechnice Wrocławskiej. Czterosemestralne studia z bezpieczeństwa i higieny pracy to propozycja także dla studentów, którzy są po licencjacie.

Zdjęcie w laboratoriumKierunek otwiera Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, który prowadzi już studia drugiego stopnia z bezpieczeństwa i higieny pracy, ale są one trzysemestralne i przeznaczone wyłącznie dla inżynierów.

Teraz wydział rozszerza swoją ofertę, proponując kierunek zarówno dla inżynierów, jak i absolwentów studiów licencjackich.

– Ten dodatkowy czwarty semestr pozwoli studentom zdobyć podstawowe kompetencje inżynierskie – opowiada dr inż. Paweł Strzałkowski, jeden z twórców programu tego kierunku. – Zatem studia czterosemestralne proponujemy przede wszystkim osobom po studniach nietechnicznych, ale i dla inżynierów mogą być ciekawą ofertą, bo zajęcia na semestrze „wyrównawczym” będą dotyczyć obszaru BHP, pozwalając rozwinąć wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Pozostałe semestry będą wspólne zarówno dla studentów studiujących na studiach czterosemestralnych, jak i trzysemestralnych.

Praktyka i jeszcze raz praktyka

Zajęcia terenowe

Jak podkreśla dr Strzałkowski, te studia kładą duży nacisk na zdobywanie wiedzy i doświadczenia poprzez praktykę – a to odróżnia je od studiów podyplomowych z BHP, których program składa się zwykle w większości z wykładów.

Na PWr studenci bezpieczeństwa i higieny pracy będą więc uczyć się m.in. wykorzystania aparatury do pomiarów czynników środowiska pracy, np. do pomiaru hałasu, pyłu, drgań mechanicznych, mikroklimatu czy mocy dawki promieniowania gamma.

Czekają ich też kursy, na których nauczą się używania narzędzi informatycznych, m.in. oprogramowań dla branży BHP, które są bardzo przydatne w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy.

Program kursów

Zdjęcie z zajęć– Studenci będą również wykorzystywać nowoczesne technologie, które stają się coraz bardziej zauważalne w obszarze BHP, m.in. smartsensors do monitorowania parametrów środowiska pracy i parametrów fizjologicznych człowieka, a także symulatory sytuacji wypadkowych i akcji ratowniczych – dodaje dr Strzałkowski.

W programie studiów przewidziano także zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, na których będzie wykorzystywany sprzęt szkoleniowy ratownictwa medycznego.

Zajęcia ze strażakamiPoza tym studenci będą wyjeżdżać na zajęcia terenowe, m.in. do jednostek Państwowej Straży Pożarnej i będą mieli okazję zobaczyć praktyczną stronę działalności m.in. Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, odwiedzając stację kontroli promieniotwórczych zanieczyszczeń powietrza.

Co po studiach?

Absolwenci tych studiów będą potrafili zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy w dowolnym zakładzie pracy. Będą też umieli projektować, wdrażać i przeprowadzać audyty systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy. Poznają narzędzia i techniki doskonalenia oraz integracji tych systemów.

– Będą również znali regulacje prawne z zakresu BHP, mieli wiedzę na temat czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy oraz nauczą się ich oceny i metod ograniczania na różnych stanowiskach pracy – dodaje dr inż. Żaklina Konopacka, także twórczyni kierunku. – W programie studiów znalazły się nie tylko zajęcia wymagające indywidualnej pracy studenta, ale także zadania realizowane zespołowo, bo umiejętność pracy zespołowej jest bardzo ważną kompetencją w obszarze BHP. To w końcu ciągła praca z ludźmi.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Dr Strzałkowski zaznacza, że właściwie w każdej branży i w każdym przedsiębiorstwie występują zagrożenia, które mogą być przyczyną różnych wypadków.

– W każdym większym zakładzie pracy zatrudnia się pracowników odpowiadających za kształtowanie bezpiecznych warunków pracy – wyjaśnia. – Studia na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy przygotowaliśmy więc w taki sposób, aby absolwent po I stopniu, niezależnie od tego jaki kierunek ukończył, odnalazł obszar z zakresu BHP zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdobył odpowiednie kompetencje do pracy w obszarze bezpieczeństwa pracy. Nasze studia to zatem doskonała okazja do zdobycia dodatkowego zawodu i rozszerzenia swoich możliwości na rynku pracy.

Absolwenci bezpieczeństwa i higieny pracy znajdą zatrudnienie m.in. w służbach BHP i podmiotach realizujących zadania służby BHP, instytucjach i organizacjach publicznych z obszaru BHP (jak np. Państwowa Inspekcja Pracy), organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym, przedsiębiorstwach branży konsultingowej i szkoleniowej oraz laboratoriach badania środowiska pracy czy instytucjach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych.

Więcej informacji na temat kierunku można znaleźć na stronie internetowej: studiabhp.pwr.edu.pl, a także na stronie wydziału.


Trwa rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej. Do 21 lipca kandydaci na studia magisterskie mogą rejestrować się w systemie IRK. Szczegóły na stronie Działu Rekrutacji PWr.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję