TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr jedną z najbardziej prodoktoranckich uczelni w Polsce

Data: 25.11.2020 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia

Politechnika Wrocławska zajęła trzecie miejsce w konkursie PRODOK 2020, w którym nagradzane są najbardziej prodoktoranckie uczelnie w Polsce. Oceniano w nim m.in. organizację studiów, wsparcie badań młodych naukowców oraz umiędzynarodowienie.

Młodzi naukowcy w laboratorium wydziału chemicznegoKonkurs organizowany jest przez Krajową Reprezentację Doktorantów przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz rektora Politechniki Warszawskiej.

Nagradzane są w nim uczelnie i instytuty naukowe prowadzące szkołę doktorską i/lub studia doktoranckie, które stwarzają najlepsze warunki do kształcenia doktorantów oraz promują dobre praktyki w zakresie wspierania działalności naukowej młodych naukowców.

Pierwsze miejsce zajęła Politechnika Śląska, drugie przypadło Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a trzecie – Politechnice Wrocławskiej.

Obecnie w Szkole Doktorskiej PWr kształci się ok. 300 osób. W bieżącym roku akademickim zajęcia prowadzone są równolegle z wygaszanymi stopniowo studiami doktoranckimi. Warto podkreślić, że to nie pierwsza nagroda dla naszej uczelni w tym konkursie, bowiem w 2018 r. PWr otrzymała wyróżnienie w kategorii „Uczelnie techniczne”.

– Oczywiście ten wynik można poprawić w przyszłości, w szczególności w zakresie umiędzynarodowienia, w czym powinien pomoc ostatnio uzyskany grant w konkursie STER – mówi prof. Wacław Sokalski, doradca prorektora ds. studiów doktoranckich. – Warto podkreślić, że sukcesy w konkursach PRODOK obejmują kadencję 2016-2020,  gdy studia doktoranckie nadzorował prorektor prof. Andrzej Dziedzic. Na ten okres przypadło wdrażanie Ustawy 2.0, utworzenie Szkoły Doktorskiej, uruchomienie dwóch interdyscyplinarnych programów studiów doktoranckich POWER  (Interdok oraz Biotechnan) oraz wprowadzenie systemu zdalnego nauczania w semestrze letnim 2019/20 – dodaje.

Nagrody w konkursie PRODOK 2020W konkursie PRODOK oceniano m.in. proces rekrutacji na studia doktoranckie, ich organizację, lektoraty, stypendia doktoranckie, wsparcie badań naukowych doktorantów i wspieranie współpracy międzynarodowej, a także pomoc prawną i psychologiczną dla doktorantów.

– Naszym największym atutem są niewątpliwie doktoranci i wysoki poziom ich badań naukowych pod okiem specjalistów z PWr. Coraz częściej obserwujemy, że doktoranci działają na pograniczu różnych dyscyplin, co świadczy o ich dojrzałości naukowej i chęci nabywania nowych umiejętności. Takie działania są promowane, chociażby poprzez dodatkowe stypendia – właśnie zakończyliśmy pierwszą edycję konkursu stypendialnego dla najlepszych doktorantów – podkreśla prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej. – W każdym z tych obszarów należałoby coś poprawić i dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało. Na bieżąco analizujemy najważniejsze elementy działalności Szkoły Doktorskiej i we współpracy z Radą Szkoły Doktorskiej oraz Radą Doktorantów PWr staramy się wprowadzać usprawnienia i nowe rozwiązania – dodaje.

W piątek, 20 listopada, Rada Szkoły Doktorskiej przyjęła propozycję nowych zasad rekrutacji na rok akademicki 2021/2022, a obecnie prowadzone są także prace nad zmianami programu kształcenia.

Doktoranci w laboratorium techniki laserowejWładze Szkoły Doktorskiej mają także nadzieję, że dzięki programowi STER, możliwe będzie mocne wsparcie badań realizowanych we współpracy międzynarodowej, co także przyczyni się do podniesienia jakości badań prowadzonych przez naszych doktorantów. – Oczywiście, czekamy z utęsknieniem na moment, kiedy pandemia się skończy, gdyż jesteśmy świadomi tego, że osobistej relacji mistrz-uczeń i relacji między członkami społeczności akademickiej nie zastąpi kontakt zdalny – przyznaje prof. Krzysztof Walkowiak.

Pandemia koronawirusa spowodowała konieczność wprowadzenia wielu zmian w procesie kształcenia. Znaczna część dokumentów w Szkole Doktorskiej przekazywana jest droga elektroniczną i tylko w nielicznych przypadkach doktoranci musza się pojawić w dziekanacie osobiście.

– Nasz system informatyczny służący do obsługi doktorantów umożliwia składanie wniosków stypendialnych czy sprawozdań semestralnych w formie elektronicznej. Cały proces rekrutacji do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2020/2021 został przeprowadzony wyłącznie drogą elektroniczną, co także ułatwiło rekrutację cudzoziemcom – tłumaczy prof. Krzysztof Walkowiak.

Obecnie wszystkie zajęcia w Szkole Doktorskiej prowadzone są w formie zdalnej, co jest szczególnym ułatwieniem dla doktorantów wdrożeniowych, których część jest spoza Wrocławia. Ponadto na początku pandemii we współpracy z Radą Doktorantów PWr udostępnione zostały darmowe kursy na platformie Coursera, aby umożliwić doktorantom uzupełnianie wiedzy w formie zdalnej, w sytuacji kiedy nie są możliwe wyjazdy na konferencje, szkolenia oraz letnie i zimowe szkoły dla doktorantów.

– Najważniejszym dla przyszłości PWr wydaje się szersze rozwiniecie współpracy międzynarodowej, która już teraz często owocuje znakomitymi publikacjami naszych doktorantów. Mogą się one wydatnie przyczynić do uzyskania lepszych wyników w kolejnej ewaluacji osiągnieć naukowych PWr – podkreśla prof. Wacław Sokalski.

newsletter-promo.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję