TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Marcin Drąg w Polskiej Akademii Umiejętności

Data: 21.06.2022 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Chemiczny

Zdjęcie ilustracyjne

Nasz wybitny badacz z Wydziału Chemicznego, prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). W tej prestiżowej organizacji naukowej będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Oprócz prof. Marcina Drąga w PAU działają już także inni nasi naukowcy z Wydziału Chemicznego PWr: prof. Marek Samoć i prof. Henryk Górecki – także na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.

Prof. Marcin Drąg 

Kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Badał enzymy proteolityczne (proteazy), które odpowiadają za rozwój większości chorób cywilizacyjnych. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. W 2020 roku nasza uczelnia podpisała porozumienie z japońską firmą Peptide Institute Inc. na dystrybucję związków chemicznych opracowanych w laboratorium prof. Marca Drąga, 

O przełomowych wynikach badań jego zespołu można było przeczytać w dwóch prestiżowych publikacjach w „Science Advances” oraz „Nature Chemical Biology”.

Na swoim koncie prof. Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia.

Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

Marcin Drąg: W nauce mogę robić wszystko, co chcę - przeczytaj naszą rozmowę

pau.jpg

Polska Akademia Umiejętności (PAU)

Powstała w 1872 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego od 1815 roku Towarzystwa Naukowego Krakowskiego i otrzymała nazwę Akademii Umiejętności. Choć formalnie ograniczona do zaboru austriackiego, pełniła od początku rolę ogólnopolskiej instytucji naukowej i kulturalnej. Po pierwszej wojnie światowej została przemianowana na Polską Akademię Umiejętności. Stała się narodową, wspieraną przez państwo, oficjalną reprezentantką nauki polskiej, także wobec międzynarodowych organizacji naukowych, będąc m.in. członkiem założycielem Union Académique Internationale.

Dziś Polska Akademia Umiejętności składa się z sześciu Wydziałów: Filologicznego, Historyczno-Filozoficznego, Nauk Ścisłych i Technicznych, Przyrodniczego, Lekarskiego i Twórczości Artystycznej. Są one ważnym forum opiniotwórczym w zakresie nauki i grupują badaczy z różnych dziedzin. Główny ciężar działalności PAU spoczywa na komisjach, których obecnie jest 39. Większość ma charakter wydziałowy, co oznacza, że ich kierunek działania mieści się w naukowym profilu wydziałów i że podlegają ich zwierzchności.

W 1993 r. udało się wznowić fundowaną przez Miasto Kraków od 1873 r. i przyznawaną co pięć lat w siedmiu dyscyplinach naukowych przez PAU (dawniej AU) Nagrodę im. Mikołaja Kopernika. Od 2020 r. nagroda przyznawana jest w dziewięciu dyscyplinach naukowych. W 2009 r. (po 70 latach przerwy) udało się również przywrócić Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, zwaną niegdyś „polskim Noblem”. Polska Akademia Umiejętności dysponuje stypendiami Fundacji Lanckorońskich i Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję