TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Ido Kaminer z Europejską Nagrodą Naukową im. Stanisława Lema

Wręczenie nagrody Lem Prize - zdjęcie

Fizyk doświadczalny z Technion odebrał Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema za rok 2023. Statuetkę wręczono podczas gali w auli Politechniki Wrocławskiej. 

Statuetka Lem Prize - zdjęcieEuropejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema (Lem Prize) została ustanowiona w 2021 roku dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Nagroda w wysokości 100 tys. zł przyznawana jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. 

Zwycięzcę corocznie wybiera kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Kandydaci są oceniani pod kątem swoich niedawnych odkryć lub znaczących osiągnięć w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji. 

Pierwszym laureatem został prof. Randall J. Platt, badacz z ETH Zürich, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, a rok temu statuetkę odebrał prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. W tym roku wyróżniono prof. Ido Kaminera. 

Wręczenie nagrody Lem Prize - zdjęcie– W ocenie kapituły to niezwykły naukowiec, który badając fundamentalne aspekty związane z interakcją światła i materii, łączy w sobie błyskotliwość teoretyka i mistrzostwo eksperymentatora. Jego prace mają duży wpływ na środowiska zajmujące się nauką i technologiami – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Szczególnie doceniono jego pionierski, eksperymentalny i teoretyczny wkład w dziedzinę elektrodynamiki kwantowej kwazicząstek fotonicznych oraz stworzenie podstaw optyki kwantowej z uwzględnieniem swobodnych elektronów – podkreślił.

Prof. Ido Kaminer pomógł ustanowić ramy dla interakcji światło-materia kwazicząstek fotonicznych. Podstawy tej dziedziny opierają się na makroskopowej elektrodynamice kwantowej (MQED), którą naukowiec rozwinął w ramach nowych układów optycznych, takich jak materiały hiperboliczne, platformy nanofotoniczne i materiały 2D, przewidując nowe zjawiska w fizyce optycznej. 

Jest pionierem w dziedzinie interakcji światła ze swobodnymi elektronami, czyli nowych sposobów wykorzystania elektronów w generowaniu promieniowania rentgenowskiego, badaniu spójnych interakcji światło-materia o rozdzielczości rzędu nanometrów oraz rejestrowaniu dynamiki kwazicząstek fotonicznych. 

– Bardzo dziękuje kapitule za przyznanie mi tej nagrody. To wielki zaszczyt nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, z którymi współpracuję. To właśnie na osoby, które są niejako poza sceną takich uroczystości, chciałem zwrócić szczególną uwagę. Dla mnie nauka to podróż z niesamowitymi ludźmi i myślę, że wielu naukowców na całym świecie uważa podobnie. Jest coś naprawdę niesamowitego w tego typu pracy i w społeczności, którą razem tworzymy – mówił prof. Ido Kaminer. 

W trakcie wydarzenia laureat wygłosił również wykład „Shining Light on the Quantum World”, w trakcie którego opowiadał nie tylko o prowadzonych przez siebie projektach, lecz także o swoim dziadku, który zachęcił go do kariery naukowej. 

Czym jest kwantowa optyka swobodnych elektronów? Jak w życiu naukowca teoria miesza się z praktyką? Dlaczego warto być otwartym na najbardziej szalone pomysły i ile w życiu znaczy przypadek? Rozmowa z laureatem Lem Prize 2023 prof. Ido Kaminerem. 

Wręczenie nagrody Lem Prize - zdjęcie

Dr Ido Kaminer jest profesorem nadzwyczajnym w Technion Israel Institute of Technology. 

Swoją pracę doktorską poświęcił odkryciu nowych klas przyspieszających wiązek światła w optyce nieliniowej i elektromagnetyzmie. Za to dokonanie otrzymał w 2014 r. nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (American Physical Society – APS). 

Przebywał na stażu podoktoranckim w Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie stworzył podstawy makroskopowej elektrodynamiki kwantowej (MQED) dla kwazicząstek fotonicznych, które wykorzystał w celu umożliwienia zabronionych przejść elektronowych w atomach. 

prof. Ido Kaminer - zdjęcieW ramach swojej pracy naukowej prof. Ido Kaminer zmienił paradygmat rozumienia promieniowania swobodnych elektronów, łącząc tę dziedzinę z domeną optyki kwantowej. Przeprowadził pierwszy eksperyment mikroskopii elektronowej z wykorzystaniem światła kwantowego, wykazując, że statystyka kwantowa fotonów może zostać zakodowana w elektronie. 

Badacz jest laureatem wielu nagród i stypendiów, takich jak m.in. ERC Starting Grant, grantu fundacji Moore'a i Schmidt Science Polymath Award 2022. Jest również laureatem Krill Prize 2021, nagrody Blavatnik Award in Physical Sciences & Engineering za rok 2021, a także zwycięzcą Adolph Lomb Medal 2022, najważniejszej międzynarodowej nagrody dla młodego naukowca (w wieku 35 lat lub młodszego) zajmującego się optyką. Jest także nominowany do prestiżowej nagrody ACS Photonics Young Investigator Award 2024. 

Wręczona w trakcie uroczystości statuetka jest autorskim pomysłem i została wykonana przez prof. Przemysława Tyszkiewicza. 

Fundatorami i partnerami nagrody Lem Prize 2023 są: Bergman Engineering, Fundacja Empiria i Wiedza, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PCC Rokita, PKO Bank Polski oraz Nokia

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję