Podręczniki dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku

Ponad 80 zeskanowanych publikacji ze zbiorów PWr zostanie dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Wszystko to w ramach projektu "Politechnika Nowych Szans", na który NCBiR przyznało uczelni grant w wysokości ponad 14 mln zł.

tyfloloab_makieta0__kopia.jpg

Zbiór zeskanowanych książek to publikacje, które są dostępne tylko w strefie otwartej nauki w Bibliotechu i w zbiorach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej na terminalach komputerowych, z których najczęściej korzystają studenci . Są to elektroniczne wersje i skany podręczników bardzo przydatnych na zajęciach.

– W naszym projekcie chcemy część najbardziej popularnych publikacji dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dla osób niewidzących i słabowidzacych. Wybraliśmy podręczniki i opracowania naukowe, które przydają się na niemal wszystkich kierunkach. Są to podręczniki dotyczące zagadnień matematycznych, statystyki czy publikacje poświęcone informatyce. Te ostatnie szybko się dezaktualizują wiec musimy rozważnie wybierać – opowiada Karolina Jankowska, koordynator ds. dostępności cyfrowej PWr.

Do 2023 r. Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr chce dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami co najmniej 16 tys. stron.

tyfloloab_linijka__kopia.jpg– Może uda się dostosować więcej stron, ale wybraliśmy publikacje trudne technicznie, czyli z dużą liczbą skomplikowanych wzorów, rysunków technicznych czy zdjęć, które nie są łatwe do dostosowania, a czasami wręcz niemożliwe. W takich sytuacjach posiłkujemy się grafikami wypukłymi, które będą dostępne w Bibliotechu - tłumaczy Karolina Jankowska.

Zdaniem Jankowskiej w ciągu ośmiu godzin pracy można dostosować ok. 80-100 stron w miarę prostej graficznie publikacji, czyli z dużą ilością tekstu, kilkoma trudniejszymi elementami jak wzory czy grafiki i tabele. Natomiast publikacje, które tym razem będą dostosowane do potrzeb osób niewidzących lub słabowidzących w większości będą posiadały rozbudowane wzory, tabele statystyczne i architektoniczne projekty, dlatego będą pracochłonne. Pracownicy Tyflolabu przewidują, że takich materiałów mogą dostosowywać ok. 20-30 stron dziennie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało PWr grant na ponad 14 mln zł w ramach konkursu „Uczelnia dostępna”. PWr ma czas na realizację do 2023 r.

tyfloloab_makieta2__kopia.jpgKwota zostanie przeznaczona głównie na usuwanie barier mentalnych, bowiem w ramach projektu ma zostać przeszkolonych 2,5 tys. pracowników i studentów. W sumie na uczelni zostanie zorganizowanych ponad 250 szkoleń i warsztatów dla grup 8-12-osobowych. Będą one prowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Twoje Nowe Możliwości.

Ponadto w ramach grantu zostanie wykonanych ponad 50 planów nawigacyjnych, które trafią w kluczowe miejsca PWr. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zapoznać się z tymi planami, aby nie błądzić po obiekcie, tylko trafić w miejsce docelowe bez problemu.

Obecnie na uczelni znajduje się 30 znaczników systemu TOTUPOINT. Docelowo będzie ich 130. Dzięki bezpłatnej aplikacji, którą instaluje się w telefonie, osoba z dysfunkcją wzroku może dowiedzieć się jakie jest menu danego dnia w SKS lub jak skorzystać z Polinki. W gmachu głównym aplikacja skieruje do auli, windy czy biblioteki. System posiada też opcję wezwania asystenta w razie potrzeby.

Ponadto powstanie wirtualny spacer po uczelni i poradnik dla osób, które chciałby współpracować z niepełnosprawnymi, tworzyć dostosowane do ich potrzeb dokumenty czy materiały edukacyjne.

newsletter-promo.png

W planach są także prace dostosowujące wnętrza akademików, gdzie będą likwidowane bariery architektoniczne.

ula