TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.11.2019 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, warsztaty/prezentacje/szkolenia
Trójwymiarowa makieta budynku, ścieżki naprowadzające, aplikacja pomagająca odnaleźć poszukiwany obiekt to tylko niektóre z udogodnień jakie zamontowano w gmachu D-21 z myślą o niepełnosprawnych. Na PWr trwa projekt likwidacji barier informacyjno-komunikacyjnych.
- W budynku D-21 znajduje się Laboratorium Tyfloinformatyczne, często odwiedzane przez osoby niedowidzące lub niewidome. Gmach był dla nich w znacznym stopniu niedostępny z powodu braku informacji wizualnej, która ułatwiałaby poruszanie się po obiekcie. Jednak udogodnienia powstały z myślą o osobach z różnymi niepełnosprawnościami – tłumaczy Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych.
Obecnie na Politechnice Wrocławskiej studiuje ok. 300 studentów z bardzo różnymi niepełnosprawnościami - najwięcej jest ich na Wydziałach: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Mechanicznym.
Dostosowywanie budynku D-21 to wynik dwuletniej pracy studentów z koła naukowego PopArch, które działa na Wydziale Architektury pod kierownictwem dr inż. Natalii Ratajczak-Szponik. Na pilotażowy program złożył się nie tylko szczegółowy audyt dostępności architektonicznej gmachu, ale przede wszystkim konkretne rozwiązania, które w całości zostały zastosowane.
Z myślą o osobach z różnymi niepełnosprawnościami w budynku powstały ścieżki naprowadzające, pola uwagi, mapy dotykowe, tabliczki na drzwi z napisami (kontrastowymi, alfabetem brajla, kodem QR). Zainstalowano znaczniki aplikacji TOTUPOINT, z których można skorzystać instalując w telefonie specjalną aplikację. Na Politechnice Wrocławskiej jest 30 takich miejsc-znaczników, które pomagają osobom niepełnosprawnym poruszać się po kampusie. Wszystkie napisy i informacje są w języku polskim i angielskim.
- Dzięki aplikacji TOTUPOINT osoba z dysfunkcją wzroku może dowiedzieć się, jakie jest menu danego dnia w SKS lub jak skorzystać z Polinki. W gmachu głównym aplikacja skieruje do auli, windy czy biblioteki – mówi Marek Tankielun, kierownik Laboratorium Tyfloinformatycznego.
Aplikacja jest bezpłatna, zawiera opisy miejsc i wskazówki przygotowane przez pracowników Tyflolabu. Ponadto ma opcję wezwania asystenta w razie kłopotów czy zagubienia się przez osobę niepełnosprawną.
Dla osób, które nie korzystają z nowych technologii i wolą bardziej tradycyjne sposoby komunikacji, będą tabliczki brajlowskie oraz makieta budynku ustawiona tuż przy wejściu do D-21. Makieta ułatwi życie nie tylko osobom niewidomym, lecz także innym niepełnosprawnym.
Ważnym elementem budynku są ścieżki naprowadzające. Pomagają one w poruszaniu się po budynku osobom z niepełnosprawnościami i uświadamiają pozostałym użytkownikom obiektu, jak ważne jest, aby zachować ciąg komunikacyjny i nigdy go nie blokować.
- Przy okazji różnych imprez, które się u nas odbywają, często pojawiał się problem z chaotycznym rozmieszczeniem stołów, stoisk oraz banerów. Dla niewidomego to duży problem i bariera, której się nie spodziewa. Również dla "wózkersów" to mało komfortowa sytuacja przeciskać się między stolikami. Teraz został wyznaczone ciągi komunikacyjne i nie można ich zastawiać – tłumaczy Marek Tankielun.
W ramach nowej procedury ewakuacyjnej zakupiono najwyższej klasy krzesła do bezpiecznego wyprowadzenia osób z niepełnosprawnościami z zagrożonego miejsca. W sumie uczelnia pozyskała kilkanaście takich foteli, które potrafią nawet jeździć po schodach.
- Zakup takiego sprzętu jest dla nas bardzo ważny. Sam wózek często jest dość ciężki, utrudnia ewakuację i blokuje ciągi komunikacyjne, co powoduje chaos – opowiada Marek Tankielun.
Na prezentację idei budynku dostępnego na przykładzie pilotażowego projektu wdrożonego w budynku D-21 sekcja ds. wparcia osób niepełnosprawnych zaprasza we wtorek, 12 listopada, od godz. 11.
W trakcie spotkania dr inż. Natalia Ratajczak-Szponik omówi likwidację barier komunikacyjno-informacyjnych. Karolina Janowska z Tyflolabu opowie o deklaracjach dostępności obiektów PWr. Działanie znaczników elektronicznych TOTUPOINT na PWr zaprezentuje Marek Tankielun. Z kolei Wojciech Drzewiński pokaże, jak można wykorzystywać druk 3D, by ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »