TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ogródek za oknem dla każdego. Projekt naszej doktorantki z europejską nagrodą

Data: 13.06.2022 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Architektury

Cansu Iraz Seyrek Şık i Metin Şık

Znamy laureatów międzynarodowego konkursu New European Bauhaus Prizes organizowanego przez Komisję Europejską. Wśród nagrodzonych projektów jest pomysł „Modular Shutter Gardens” przygotowany przez naszą doktorantkę Cansu Iraz Seyrek Şık  i jej męża Metina Şıka.

Nasza doktorantka z Wydziału Architektury razem ze swoim mężem opracowała projekt będący połączeniem biologicznych żaluzji zewnętrznych z systemem docieplenia elewacji i wertykalną przestrzenią do uprawy roślin (w tym produkcji żywności).

Ogródek za oknem na 11. piętrze?

Projekt „Modular Shutter Gardens”„Modular Shutter Gardens”, czyli modułowe ogrody żaluzjowe, zostały docenione nagrodą drugiego stopnia („Runner-up” w kategorii „Powrót do natury”). Dzięki niej Cansu i Metin zamierzają teraz zbudować prototyp swojego rozwiązania.

- Nasz projekt może dać każdemu szansę posiadania własnego ogródka przy oknie – opowiada Cansu Iraz Seyrek Şık. – System byłby bardzo korzystny zwłaszcza w przypadku mieszkań w wysokich budynkach bez balkonów. Drewniane komórki na żaluzjach będą miały warstwy filcu, stanowiącego grunt dla roślin. Każdą można obsadzić indywidualnie i obracać w obu kierunkach, pod każdym kątem, co pozwalałoby użytkownikom kontrolować światło dzienne.

„Modular Shutter Gardens”, Rozwiązanie ma też poprawiać izolacyjność termiczną okien, a same rośliny działałyby jako oczyszczacz powietrza i zapewniały lepszą jakość naturalnej wentylacji.

Moduły zostaną wykonane z materiałów nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku i pochodzących ze środowiska europejskiego. Np. rama powstanie z odzyskanego drewna modrzewiowego o wysokiej trwałości, a filc do wypełnienia komórek – z naturalnej wełny (i ma spełniać normy ekologiczne UE).

Więcej informacji na temat projektu tutaj.

Cansu Iraz Seyrek Şık jest doktorantką na Wydziale Architektury PWr. Pod opieką prof. Barbary Widery przygotowuje pracę doktorską na temat zielonych fasad kinetycznych.

Pochodzi z Turcji. Licencjat z architektury obroniła na Yıldız Technical University, a pracę magisterską na kierunku Environmental Control and Building Technologies na Istanbul Technical University. Naukowo interesuje się żrównoważonymi technologiami w budownictwie - m.in. wertykalnymi zielonymi fasadami, fasadami kinetycznymi, energooszczędnymi budynkami i oceną oddziaływania na środowisko elementów budowlanych.

Natomiast Metin Erol Şık aktualnie studiuje Digital Business na University of Applied Science Mittelhessen w Gießen w Niemczech. Pracę magisterską przygotowuje wspólnie z firmą COCUS AG na temat metaverse i potencjalnych możliwości dla B2B. Liencjat obronił na kierunku Information Management and Corporate Communication na University of Applied Sciences Neu-Ulm, także w Niemczech. W czasie studiów pracował dla rządowych agencji GIZ i KfW, które aktywnie działają w dziedzinie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Czym jest New European Bauhaus Prize?

Konkurs jest jednym z elementów inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus – NEB) wspierającej dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r. Promuje projekty zrównoważone, uwzględniające wiedzę naukową, technologię, kulturę i sztukę, przyjazne dla środowiska oraz dostosowane do lokalnych potrzeb i dostępne dla każdego.

Cansu i MetimNa konkurs zgłoszono ponad 2 tys. projektów z całej Europy. Do finału wybrano tylko 60 z nich. Jury przyznawało nagrody w dwóch kategoriach: New European Bauhaus Awards (dla projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich 2 lat) oraz New European Bauhaus Rising Stars (dla projektów koncepcyjnych opracowanych przez osoby do 30. roku życia). W tej drugiej nagrodzono naszą doktorantkę i jej męża.

W ramach tych kategorii zwycięzców i laureatów drugich nagród wyłaniano w poszczególnych grupach tematycznych:

  • „Powrót do natury”,
  • „Odzyskanie poczucia przynależności”,
  • „Nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują”,
  • „Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia w kategoriach cyklu życia produktu”.

Więcej na temat konkursu na jego stronie internetowej.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję