TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 31.05.2022 Kategoria: studia, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
To studia w sam raz dla tych, którzy lubią nauki geograficzne i interesują się ochroną środowiska, a chcieliby połączyć to z wiedzą inżynierską. Nowy kierunek – inżynieria surowców mineralnych – przygotuje specjalistów od geologii inżynierskiej i geotechniki, inżynierii mineralnej i ochrony środowiska oraz geoturystyki i rewitalizacji.
Inżynieria surowców mineralnych jest nowością na studiach pierwszego stopnia. Otwiera ją Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
- Będziemy kształcić interdyscyplinarnych inżynierów – podkreśla prof. Gabriela Paszkowska, jedna z organizatorek kierunku. - Potrafiących ocenić wielkość zasobów surowców mineralnych i ich ekonomiczną wartość, a także umiejących rozwiązywać rozmaite problemy związane z pozyskaniem surowców mineralnych, takie jak m.in. zagadnienia stateczności wyrobisk i budowli geoinżynierskich, ochrony środowiska czy rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
Absolwenci inżynierii surowców mineralnych będą potrafili zbadać podłoże gruntowe i ocenić jego nośność, zaprojektować budowle geoinżynierskie zlokalizowane zarówno na powierzchni terenu, jak i pod ziemią oraz będą wiedzieli, jak zaprojektować trasę turystyczną np. w obiektach dawnej eksploatacji górniczej.
- Kładziemy więc nacisk nie na kursy związane z wydobyciem, a na te które wiążą się z szeroko rozumianą inżynierią, przetwarzaniem surowców i ochroną środowiska – dodaje dr inż. Karolina Adach-Pawelus, która także tworzyła program kierunku.
Prof. Gabriela Paszkowska podkreśla, że wydział od lat obserwuje zainteresowanie rynku pracy specjalistami od inżynierii surowców mineralnych.
- Tylko w ostatnim czasie dostaliśmy sporo zapytań od firm zajmujących się projektowaniem i prowadzeniem badań, z Wrocławia, a nawet z drugiego krańca Polski, szukających pracowników z wiedzą na temat geologii inżynierskiej i geotechniki – opowiada profesor. – Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w odzyskiwaniu cennych surowców. Warto pamiętać, że przy tak szybkim rozwoju przemysłu i nowoczesnych technologii takich jak cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja, surowce są kluczowe, bo to na nich bazują nowe rozwiązania. Wystarczy spojrzeć na telefon komórkowy – do produkcji takiego małego urządzenia potrzeba aż 50 różnych pierwiastków występujących w skorupie ziemskiej.
W pierwszych trzech semestrach inżynierii surowców mineralnych studentów czekają zajęcia m.in. z podstaw geologii, geodezji i kartografii górniczej, mechaniki technicznej, mineralogii i petrologii czy podstaw ekonomii.
Czwarty semestr będzie natomiast początkiem kursów związanych z jedną z trzech specjalizacji przygotowanych przez wydział. Do wyboru będą: geologia inżynierska i geotechnika, inżynieria mineralna i ochrona środowiska oraz geoturystyka i rewitalizacja.
Geologia inżynierska i geotechnika będzie w pewnym zakresie pokrewna z zagadnieniami, jakich uczą się studenci budownictwa, ale z naciskiem na geologię inżynierską i badania gruntów oraz zagadnienia geotechniczne w czasie przygotowań terenu do budowy nowego obiektu. Studenci będą też uczyć się kierowania zespołami i podejmowania decyzji w warunkach ryzyka zagrożeń naturalnych oraz zagadnień prawnych i ekonomicznych.
W programie swojej specjalności znajdą więc m.in. mechanikę gruntów, modelowanie i monitorowanie geometrii obiektów geoinżynierskich czy metody pozyskiwania danych przestrzennych oraz ekonomikę i zarządzanie projektami.
Na inżynierii mineralnej i ochronie środowiska studenci będą poznawać procesy przeróbcze różnych surowców mineralnych – m.in. energetycznych, metalicznych i skalnych, a także uczyć się o związanych z tym problemach ekologicznych i sposobach zapobiegania im. Ważnym zagadnieniem będzie też gospodarka obiegu zamkniętego.
W siatce kursów znajdą więc m.in. rekultywację i zagospodarowanie terenów zdegradowanych, podstawy prawne ochrony środowiska, badania i zastosowanie surowców skalnych czy technologie inżynierii mineralnej.
Ci natomiast, którzy zdecydują się na specjalność geoturystyka i rewitalizacja, poznają budowę geologiczną regionów Polski i historię pozyskiwania i wykorzystania kopalin, będą potrafili organizować trasy geoturystyczne, obsługiwać geologiczne i turystyczne bazy danych, a także planować projekty geoturystyczne i nimi zarządzać. Czekają ich też zajęcia z naukowcem, który sam kierował projektem przekształcenia historycznej kopalni w obiekt geoturystyczny z wyrobiskami podziemnymi.
W programie specjalności znajdą zatem m.in. kursy o rozwoju techniki górniczej (od pradziejów do inteligentnej kopalni), przyrodniczych obiektach geoturystycznych, adaptacji i waloryzacji obiektów poprzemysłowych czy marketingu w geoturystyce i rewitalizacji.
Prof. Paszkowska podkreśla, że niezależnie od wyboru specjalności studenci mogą liczyć także na zajęcia, które pozwolą im poznać najnowocześniejsze technologie związane m.in. wykorzystaniem np. dronów, skaningu laserowego czy technologii satelitarnych.
Dzięki współpracy wydziału z uczelniami partnerskimi m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji czy na Węgrzech studenci mogą w czasie studiów pierwszego stopnia uczestniczyć w programie Erasmus Plus i studiować za granicą przez jeden lub dwa semestry. Kursy realizowane za granicą są zaliczane zamiast kursów z planu studiów.
Wydział uczestniczy również w kilku programach edukacyjnych, co daje studentom możliwość skorzystania z krótszych wyjazdów szkoleniowych i praktyk za granicą – już w czasie studiów inżynierskich.
Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się 16 maja i potrwa do 7 lipca.
Więcej informacji na stronie rekrutacja.pwr.edu.pl.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »