TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowość w rekrutacji PWr. Poznaj tajemnice cyfrowego świata

Złącza komputerowe - zdjęcie

Technologie informatyczne możemy dziś znaleźć w każdej dziedzinie życia. Warto więc dobrze poznać cyfrowy świat i wykorzystać zdobytą wiedzę. Taką szansą są studia II stopnia na kierunku informatyczne systemy automatyki na Politechnice Wrocławskiej.

Kierunek został utworzony na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji w odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na specjalistów od nowych technologii informatycznych i ich zastosowań w automatyce. W maju po raz pierwszy przeprowadzono rekrutację na studia I stopnia, a teraz nowy kierunek pojawił się także w ramach nauki na II stopniu. Dla kandydatów przygotowano w sumie 120 miejsc.

Szeroki zakres kształcenia

Prof. Wojciech Bożejko - zdjęcieNa II stopniu studiów kształceni będą informatycy specjalizujący się m.in. w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci i telematyki przemysłowej oraz systemów optymalizacji i sterowania.

– Studia obejmują szeroki zakres technologii informacyjnych w automatyce, od systemów pozyskiwania informacji, przetwarzania ich w decyzje aż po przechowywanie informacji w specjalizowanych bazach danych i obrazów – wyjaśnia prof. Wojciech Bożejko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Warto zwrócić uwagę na niezwykle szerokie zastosowania zdobytych umiejętności. Są one kluczowe w takich aspektach jak np. informatyzacja, automatyzacja i cyberbezpiczeństwo procesów technologicznych, projektowanie warstwy inteligentnej budynków, modelowanie i optymalizacja złożonych systemów produkcyjnych, transportowych czy wymianę informacji przez sieci.

– Nasi absolwenci będą więc przygotowani do pracy w przemyśle, w firmach informatycznych, w tym start-upach, pełnienia funkcji menedżera systemów informatycznych w firmach produkcyjnych i logistycznych – mówi prof. Wojciech Bożejko. – Będą mogli także uczestniczyć w pracach zespołów naukowych i badawczo-wdrożeniowych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by założyli własną działalność – dodaje.

Cztery specjalności

Studenci będą mieli do wyboru aż cztery specjalności:

  • nowe_laboratorium_na_kierunku_isa_6.jpgKomputerowe Systemy Sterowania – kształcenie obejmuje metody i środki informatyki konieczne do projektowania cyfrowych systemów sterowania, rozwiązywania zadań optymalizacji i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sterowaniu procesami. Studenci nabywają umiejętności m.in. z zakresu projektowania i realizacji cyfrowych urządzeń automatyki, telemetrii i zdalnego serwisu z uwzględnieniem aspektów innowacyjności i uwarunkowań biznesowych.

  • Zastosowania Technologii Informacyjnych – specjalność zapewnia wykształcenie w zakresie stosowania nowoczesnych  technologii  informacyjnych w systemach informatycznych automatyki z uwzględnieniem zagadnień projektowania systemów, problemów uczenia sieci neuronowych oraz wykorzystania zaawansowanych metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów. Studenci mają w tym wypadku możliwość odbywania zajęć i realizacji prac dyplomowych w unikatowym Laboratorium Monitorowania i sterowania jakością produkcji za pomocą systemów wizyjnych, korzystających z pełnego spektrum kamer od podczerwieni do ultrafioletu i wyspecjalizowanego oprogramowania.

  • Zastosowania Inżynierii Komputerowej – na tej specjalności student specjalności zdobywa ogólną wiedzę i umiejętności informatyczne w tym w zakresie automatyki obejmujące: uczenie i widzenie maszynowego oraz przetwarzanie informacji, modelowanie, identyfikację i symulację systemów przemysłowych oraz informatycznych, sterowanie i adaptacyjne podejmowanie decyzji.

  • Inteligentne Systemy Przemysłu 4.0 – kształcenie obejmuje w tym wypadku narzędzia programistyczne, metody i algorytmy do zarządzania, wspomagania decyzji i sterowania w ujęciu Przemysłu 4.0. Student ma możliwość poznania wielu nowatorskich i zaawansowanych technologii i rozwiązań z obszaru IT wykorzystywanych w nowoczesnych systemach przemysłowych, w tym m.in. przemysłowy internet rzeczy, chmury obliczeniowe, cyberbezpieczeństwo oraz mikroserwisy.

newsletter

Praktyki, staże, praca po studiach

W trakcie nauki przygotowane zostały także staże i praktyki studenckie. W tym zakresie wydział współpracuje z blisko 70 firmami, a wśród nich są m.in. Microsoft, Nokia Siemens Network, Comarch, PGS Software, Toyota czy Cisco.

nowe_laboratorium_na_kierunku_isa_10.jpg– Udział w praktykach i stażach pozwoli studentom przede wszystkim na poznanie specyfiki pracy inżyniera w środowisku zbliżonym do przyszłego miejsca pracy, zdobycie doświadczenia poprzez realizację zadań praktycznych oraz doświadczenia w pracy zespołowej i zapoznanie się wymaganiami przyszłych pracodawców – podkreśla prof. Wojciech Bożejko.

Po ukończeniu nauki absolwenci będą mogli pracować m.in. jako programiści języków C, C++, C#, Java czy Python, testerzy, liderzy zespołów programistycznych, specjaliści w zakresie projektowania i uczenia sieci neuronowych, klasyfikatorów oraz systemów wizyjnych, programiści sterowników PLC czy szefowie zespołów planowania i monitorowania jakości produkcji.

Chociaż w programie studiów nie ma przedmiotów, które pozwalałby na zdobycie specjalistycznych uprawnień, to jednak wydział ma bogate doświadczenia m.in. w realizacji zdalnych praktyk z IBM.

– Osoby, które zaliczyły praktykę na bardzo dobrym poziomie, mogły przystąpić do egzaminu, którego zdanie dawało certyfikat odpowiedniego stopnia IBM. Wcześniej, jako zajęcia dodatkowe, prowadzona była także Akademia CISCO. Jeśli będzie dostateczna liczna chętnych, to możemy do tego wrócić – zapowiada prof. Wojciech Bożejko.

Zimowa rekrutacja na Politechnikę Wrocławską potrwa do 18 lutego. W ofercie naszej uczelni znalazły się jeszcze dwie nowości – bezpieczeństwo i higiena pracy oraz gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu. Więcej informacji na stronie.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję