TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zdobądź dobry zawód. Studiuj bezpieczeństwo i higienę pracy

Zdjęcie ilustracyjne

Młodzi inżynierowie od teraz mogą rekrutować się na nowy kierunek studiów na Politechnice Wrocławskiej – bezpieczeństwo i higienę pracy. Program studiów stawia na zdobycie praktycznych umiejętności, m.in. z obsługi najnowszych urządzeń i technologii wykorzystywanych do monitoringu warunków pracy.

Zdjęcie naukowca w laboratoriumNowy kierunek na studiach magisterskich otwiera Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Ale – jak podkreślają dr inż. Żaklina Konopacka i dr inż. Paweł Strzałkowski, twórcy jego programu – nie będą to studia koncentrujące się na sektorze górniczym.

– Ten kierunek wyróżnia się uniwersalnością i daje możliwość zdobycia nowych uprawnień. Przygotujemy absolwentów do pracy jako specjalistów BHP w przedsiębiorstwie z dowolnej branży. Będą mieli wiedzę i umiejętności, by zostać zatrudnionymi w każdych podmiotach i organizacjach zajmujących się BHP – podkreśla dr Strzałkowski.

Na studia mogą rekrutować się kandydaci, którzy ukończyli kierunki inżynierskie (w przyszłości wydział planuje także przygotować siatkę zajęć dla studentów z tytułem licencjata i dodatkowym semestrem studiów, by wyrównać różnice w wiedzy studiujących).

newsletter

Praktyka i nowoczesne technologie

Nauka pierwszej pomocy - zdjęcieProgram studiów stawia na zdobywanie wiedzy poprzez praktykę. W czasie trzech semestrów na bezpieczeństwie i higienie pracy studenci będą mieli okazję m.in. pracować ze sprzętem wykorzystywanym do pomiaru m.in. poziomu natężenia hałasu, mikroklimatu, drgań mechanicznych czy pyłów w powietrzu. Będą też – w formie treningów – uczyć się udzielania pierwszej pomocy czy przeprowadzania szkoleń BHP i postępowań powypadkowych. Czekają ich również m.in. zajęcia z najnowszymi technologiami i urządzeniami wykorzystywanymi w obszarze BHP, takimi jak wirtualna rzeczywistość czy smart sensory do monitorowania bezpieczeństwa pracy.

dr Paweł Strzałkowski i dr Żaklina Konopacka– Przedmiot nowoczesne technologie w zagadnieniach BHP wyróżnia nasz program studiów od programów podobnych kierunków realizowanych na innych uczelniach w Polsce – zaznacza dr Strzałkowski. – Zależy nam na tym, by nasi studenci mieli wszechstronną wiedzę i potrafili wykorzystywać najnowsze rozwiązania dostępne na rynku.

Studenci będą też uczyli się obsługi oprogramowania stosowanego powszechnie przez specjalistów od BHP – m.in. programu STER do oceny ryzyka zawodowego.

W siatce zajęć na bezpieczeństwie i higienie pracy znalazły się więc takie kursy jak m.in. wypadki i choroby zawodowe, modelowanie i symulacje w BHP, podstawy bezpieczeństwa maszyn, zagrożenia chemiczne czy podstawy bezpieczeństwa obiektów budowlanych i pomieszczeń.

Tabela z programem studiów - dostępna także w wersji tekstowej w plikach do pobrania

Zajęcia poprowadzą pracownicy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz specjaliści z uczelnianego Działu BHP i eksperci spoza PWr. To praktycy, którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie w swoim zawodzie – podkreśla dr Konopacka.

Rekrutacja do 18 lutego

Zdjęcie czujnikaAbsolwenci tych studiów będą potrafili zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy w dowolnym zakładzie pracy. Będą też umieli projektować, wdrażać i przeprowadzać audyty systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy. Poznają narzędzia i techniki doskonalenia oraz integracji tych systemów.

– Będą również znali regulacje prawne z zakresu BHP, mieli wiedzę na temat czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy oraz nauczą się ich oceny i sposobów ograniczania na różnych stanowiskach pracy – dodaje dr Konopacka. – W programie studiów znalazły się nie tylko zajęcia wymagające indywidualnej pracy studenta, ale także zadania realizowane zespołowo, bo umiejętność pracy zespołowej jest bardzo ważną kompetencją w obszarze BHP. To w końcu ciągła praca z ludźmi.

Jak podkreślają dr Konopacka i dr Strzałkowski, absolwenci bezpieczeństwa i higieny pracy będą mogli znaleźć zatrudnienie w służbach BHP i podmiotach realizujących zadania służby BHP, instytucjach i organizacjach publicznych z obszaru BHP (jak np. Państwowa Inspekcja Pracy), organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym, instytucjach branży konsultingowej i szkoleniowej, laboratoriach badania środowiska pracy czy instytucjach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych.

– To, co wyróżnia nas na tle innych kierunków o podobnej tematyce, to właśnie przygotowanie studentów do pracy w laboratoriach badających czynniki środowiska pracy. W porównaniu z kolei do oferty wielu studiów podyplomowych z zakresu BHP, proponujemy więcej zajęć praktycznych i znacznie szerszy zakres tematyki, z którą zetkną się studenci – kończy dr Strzałkowski.

Rekrutacja na studia II stopnia na Politechnice Wrocławskiej zaczęła się 5 stycznia i potrwa do 18 lutego. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest jednym z 64 oferowanych kierunków. Szczegóły tutaj.

Pytania dotyczące kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy można zadać dr. Pawłowi Strzałkowskiemu, pisząc na adres pawel.strzalkowski@pwr.edu.pl.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

bezpieczenstwo_i_higiena_pracy_-_siatka_zajec.pdf [ .pdf 87.36 KB ]

10-01-2022

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję