TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zostań specjalistą od nowych technologii i zadbaj o klimat

Innowacyjne technologie związane m.in. z recyklingiem, bioinżynierią i walką ze skutkami zmian klimatycznych mogą zmienić świat. Jak mądrze je wykorzystać i rozwijać – tego będą uczyć się studenci nowego kierunku na Wydziale Inżynierii Środowiska.

W rozpoczętej na początku stycznia zimowej rekrutacji kandydaci na II stopień studiów stacjonarnych znajdą w naszej ofercie nowy kierunek – „gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu”. Studenci będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności (ochronę klimatu lub gospodarkę o obiegu zamkniętym), a przygotowanych zostało dla nich 60 miejsc.

Pracy nie zabraknie

laboratoria_na_wydziale_inzynierii_srodowiska_2.jpgCzym jest gospodarka o obiegu zamkniętym? To strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego obejmująca świadome zarządzanie cyklem życia produktów, odzysku i ponownego wykorzystania surowców, a przez to zmniejszenie uzależnienia od wyczerpujących się surowców oraz tradycyjnych źródeł energii.

Zastąpi ona nieekologiczny model liniowy „weź – wytwórz – wyrzuć” modelem cyrkularnym zamkniętej pętli obiegu surowców, który minimalizuje zużycie energii, emisję zanieczyszczeń i ilość powstających odpadów.

– Przygotowany przez nas nowy kierunek to studia obejmujące kwestie prawne, zarządzanie i wiedzę technologiczną. Chcemy na nich szkolić inżynierów technologii i doradców technologicznych, ale także specjalistów od prawa krajowego i europejskiego, którzy wkrótce będą mieli ogromny wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych na Wydziale Inżynierii Środowiska.

laboratoria_na_wydziale_inzynierii_srodowiska_3.jpgStrategia UE przewiduje, że do 2050 r. europejska gospodarka ma osiągnąć neutralność klimatyczną oraz funkcjonować właśnie na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Profil kształcenia na nowym kierunku studiów wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom.

– Odzysk i ponowne wykorzystanie wszelkiego rodzaju odpadów i wody, rekultywacja terenów zdegradowanych, a także monitorowanie, łagodzenie i adaptacja do zmian klimatycznych – przez długie lata pracy dla absolwentów kierunku na pewno nie zabraknie – podkreśla dr hab. inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, prof. uczelni, prodziekan ds. dydaktyki i rozwoju kadry na W7.

Studia dla kogo?

Interdyscyplinarność kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu sprawia, że studia te są skierowane do wszystkich absolwentów studiów inżynierskich I stopnia.

– Plan studiów został tak ułożony, żeby osoby z różnym przygotowaniem po studiach I stopnia mogły dostosować ścieżkę kształcenia do swoich potrzeb. Oprócz specjalności dyplomowania studenci będą mogli wybierać pomiędzy blokiem zajęć z obszaru LCA i ekoprojektowania, a blokiem dotyczącym bioinżynierii środowiska. Zależy nam na tym, aby nauka na naszym wydziale była atrakcyjna, program studiów dostosowany do potrzeb rynku, a oferowane kursy odpowiadały różnym zainteresowaniom studentów – mówi prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa.

Wielkie projekty, wielka odpowiedzialność

Wśród kluczowych przedmiotów na specjalności „ochrona klimatu” znalazły się nie tylko zajęcia związane z monitoringiem, zapobieganiem i łagodzeniem zmian klimatycznych, lecz również dotyczące zarządzania środowiskiem oraz pozyskiwania i przetwarzania danych środowiskowych. Z kolei zajęcia na specjalności „gospodarka o obiegu zamkniętym” związane są z materiałami biodegradowalnymi, recyklingiem czy najnowszymi technologiami odnowy i oczyszczania wody.

Nowością na kierunku jest tzw. projekt zintegrowany. W trakcie tego kursu zadaniem studentów będzie przygotowanie kompleksowego rozwiązania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony klimatu na konkretnym przykładzie.

– To typ zadania, z którym nasi absolwenci będą mieli do czynienia na co dzień w swojej pracy zawodowej. Problemy do rozwiązania będą dotyczyć m.in. kwestii związanych z ograniczeniem i monitorowaniem emisji zanieczyszczeń, adaptacją miast do zmian klimatu, bioróżnorodnością, racjonalnym gospodarowaniem zasobami i minimalizowaniem oddziaływania zakładów przemysłowych na środowisko – mówi dr inż. Piotr Jadwiszczak. – Zależy nam na zespołowej formie zajęć, bo tak się dzisiaj pracuje na świecie – podkreśla.

W trakcie studiów organizowane będą też otwarte wykłady prowadzone przez specjalistów z firm i organizacji współpracujących z Wydziałem Inżynierii Środowiska.

siatki_zajec.jpg

Nowy program, nowa jakość na kierunku inżynieria środowiska

prof_malgorzata_szulgowska-zgrzywa_i_dr_inz_piotr_jadwiszczak.jpgCałkowicie zmodernizowany został również program nauczania na drugim kierunku studiów magisterskich prowadzonym na W7, czyli inżynierii środowiska. Studenci mają tam do wyboru jedną z dwóch specjalności – „klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne” oraz „zaopatrzenie w wodę i usuwanie ścieków”. Te studia oferowane są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

– Zmiany w programie pozwolą nam w jeszcze ciekawszy sposób przekazywać wiedzę, kładąc nacisk na technologie przyszłości. Znalazły się tu zajęcia związane z odnawialnymi źródłami energii, dekarbonizacją i decentralizacją sektora energetycznego, modelowaniem i efektywnością energetyczną, zrównoważonym i zintegrowanym projektowaniem, gospodarką wodorową, retencjonowaniem wód deszczowych czy technologiami zamykania obiegu wody – podkreśla dr inż. Piotr Jadwiszczak.

Na obu specjalnościach kierunku, podobnie jak dotychczas, kształcić się będą między innymi przyszli projektanci instalacji niezbędnych do funkcjonowania budynków i sieci zasilających aglomeracje miejskie w media.

– Projekty to ważna forma nauczania na kierunku inżynieria środowiska – teraz wzmocniona realizowanym zespołowo projektem zintegrowanym. Zależy nam, aby na obu kierunkach studiów nasi studenci zdobywali kompetencje w zakresie współpracy i komunikacji w zespole, mocno obecnie cenione przez pracodawców – podkreśla prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa.

Po zakończeniu nauki studenci uzyskują prawo wpisu do krajowego rejestru osób mogących wykonywać świadectwa energetyczne, prawo do ubiegania się o uprawnienia budowlane i potrafią wykonywać audyty energetyczne. Oznacza to, że trafiają na rynek pracy jako specjaliści z szerokimi możliwościami.

Na ten kierunek przygotowano 100 miejsc na studiach stacjonarnych i 70 na studiach niestacjonarnych.

Zimowa rekrutacja na Politechnikę Wrocławską potrwa do 18 lutego. Więcej informacji na stronie.

newsletter

Studia dla ludzi z wizją

– Oba kierunki studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska to studia dla ludzi, którzy chcą zmieniać otaczający świat, wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Każda modernizacja przeprowadzona w systemie ciepłowniczym, energetycznym czy zakładzie przemysłowym wpływa na jakość życia tysięcy ludzi. Takie wielkoskalowe działania są dla nas bardzo istotne, choć trzeba pamiętać, że pochylamy się także nad mniejszymi problemami. Każda poprawa w zakresie efektywności energetycznej jest ważna i przybliża nas do osiągniecia neutralności klimatycznej – zaznacza prof. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję