TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nominacje profesorskie dla dwójki naszych naukowców

Zdjęcie ilustracyjne

Politechnika Wrocławska zyskała dwoje nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymali: prof. Robert Król (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) oraz prof. Katarzyna Matczyszyn (Wydział Chemiczny). 

Nominacje otrzymali:

PROF. ROBERT KRÓL
(WYDZIAŁ GEOINŻYNIERII, GÓRNICTWA I GEOLOGII)

Zdjęcie prof. Roberta KrólaProf. Robert Król pochodzi z Głogowa. Pracuje w Katedrze Górnictwa na Wydziale Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Jest absolwentem Wydziału Górniczego PWr. Stopień doktora uzyskał w 2003 r., a doktora habilitowanego nauk technicznych w roku 2014. Od 2015 roku był zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.

Jego zainteresowania naukowe obejmują badania obiektów i systemów górniczych ze szczególnym uwzględnieniem transportu przenośnikowego, zagadnienia związane z rozwijaniem systemowych rozwiązań dla zrównoważonego przemysłu surowcowego oraz doskonalenia trudnych węzłów technologicznych maszyn i urządzeń z wykorzystaniem metod obliczeniowych w środowisku DEM oraz nowych metod diagnostyki sygnałów drgań i analizy obrazu.

Działalność naukowa prof. Roberta Króla jest ściśle związana z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Był lub nadal jest kierownikiem/wykonawcą w projektach badawczo-wdrożeniowych m.in. dla KGHM PM S.A., PGE, ENEA, EUROVIA, naukowo-badawczych finansowanych ze środków krajowych (KBN, MNiSW, NCBiR, EFFR-POIG) i unijnych w ramach FP7, H2020, RFCS.

Autorem lub współautor ponad 290 prac naukowych, w tym dwunastu udzielonych patentów, dwóch zarejestrowanych wzorów użytkowych oraz ponad stu udokumentowanych ekspertyz wykonanych na rzecz górnictwa. 

W latach 2013-2015 był zatrudniony w KGHM Cuprum CBR we Wrocławiu w projekcie I2Mine (FP7). W 2022 r. odbył staż naukowy na Słowacji (Technical University of Košice) a w 2023 r. przebywał na tej samej uczelni z wizytą studyjną (Erasmus +),  która zaowocowała wspólnym grantem badawczym z NAWA.

Jest członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk (2024-2027), wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Górniczych przy wrocławskim oddziale PAN (2023–2026), a od 2023 roku członkiem Komisji do spraw Szkoleń w Górnictwie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Wypromował troje doktorów (jedną osobę z wyróżnieniem), a  kolejne dwa postępowania jego doktorantów są na ukończeniu.

Za działalność naukowo-badawczą został wyróżniony licznymi nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Od 2020 roku jest Generalnym Dyrektorem Górniczym II stopnia.

Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Górnictwa oraz przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka na Politechnice Wrocławskiej.

Od 2018 roku kieruje pracami Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej.

PROF. KATARZYNA MATCZYSZYN
(WYDZIAŁ CHEMICZNY)

Zdjęcie prof. Katarzyny MatczyszynPracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr.

Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.

W październiku 2023 roku otrzymała prestiżową nagrodę naukową Francuskiego Towarzystwa Chemicznego za badania oddziaływań światła z materiałami o zastosowaniach biologicznych i chemicznych. W tym samym roku została zaproszona do stałej współpracy z International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.

Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech, a także jest afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.

Z Francją jest związana od czasu doktoratu realizowanego pod opieką prof. Juliusza Sworakowskiego we współpracy z prof. Francois Kajzarem i prof. Celine Fiorini-Debuisschert z Commissariat a l’Energie Atomique (CEA) z Saclay. Następnie pracowała w Universite Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w Ecole Normale Superieur (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty naukowe Polonium z prof. K. Nakatanim (ENS de Cachan) z prof. F. Paulem (Universite de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Universite Lyon 1).

Przez wiele lat była także uczelnianą koordynatorką projektu edukacyjnego Erasmus Mundus Master of Excellence - Monabiphot, którym kierowała prof. I. Ledoux-Rak (ENS de Cachan).

W listopadzie 2023 r. otrzymała tytuł Wrocławianki 2023 Roku w kategorii naukowo-badawczej, przyznawany przez Wrocławską Radę Kobiet. W lutym 2024 r. otrzymała z rąk ministra nauki nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej. Wyróżnienie wręczono podczas Gali Nauki Polskiej 2024 w Warszawie. 

Prof. Katarzyna Matczyszyn jest też opiekunką nowego uczelnianego gremium: Academii Professorum Iuniorum.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję