TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.03.2024 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Chemiczny, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Politechnika Wrocławska zyskała dwoje nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymali: prof. Robert Król (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) oraz prof. Katarzyna Matczyszyn (Wydział Chemiczny).
Nominacje otrzymali:
Prof. Robert Król pochodzi z Głogowa. Pracuje w Katedrze Górnictwa na Wydziale Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Jest absolwentem Wydziału Górniczego PWr. Stopień doktora uzyskał w 2003 r., a doktora habilitowanego nauk technicznych w roku 2014. Od 2015 roku był zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.
Jego zainteresowania naukowe obejmują badania obiektów i systemów górniczych ze szczególnym uwzględnieniem transportu przenośnikowego, zagadnienia związane z rozwijaniem systemowych rozwiązań dla zrównoważonego przemysłu surowcowego oraz doskonalenia trudnych węzłów technologicznych maszyn i urządzeń z wykorzystaniem metod obliczeniowych w środowisku DEM oraz nowych metod diagnostyki sygnałów drgań i analizy obrazu.
Działalność naukowa prof. Roberta Króla jest ściśle związana z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Był lub nadal jest kierownikiem/wykonawcą w projektach badawczo-wdrożeniowych m.in. dla KGHM PM S.A., PGE, ENEA, EUROVIA, naukowo-badawczych finansowanych ze środków krajowych (KBN, MNiSW, NCBiR, EFFR-POIG) i unijnych w ramach FP7, H2020, RFCS.
Autorem lub współautor ponad 290 prac naukowych, w tym dwunastu udzielonych patentów, dwóch zarejestrowanych wzorów użytkowych oraz ponad stu udokumentowanych ekspertyz wykonanych na rzecz górnictwa.
W latach 2013-2015 był zatrudniony w KGHM Cuprum CBR we Wrocławiu w projekcie I2Mine (FP7). W 2022 r. odbył staż naukowy na Słowacji (Technical University of Košice) a w 2023 r. przebywał na tej samej uczelni z wizytą studyjną (Erasmus +), która zaowocowała wspólnym grantem badawczym z NAWA.
Jest członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk (2024-2027), wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Górniczych przy wrocławskim oddziale PAN (2023–2026), a od 2023 roku członkiem Komisji do spraw Szkoleń w Górnictwie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Wypromował troje doktorów (jedną osobę z wyróżnieniem), a kolejne dwa postępowania jego doktorantów są na ukończeniu.
Za działalność naukowo-badawczą został wyróżniony licznymi nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Od 2020 roku jest Generalnym Dyrektorem Górniczym II stopnia.
Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Górnictwa oraz przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka na Politechnice Wrocławskiej.
Od 2018 roku kieruje pracami Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej.
Pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym PWr.
Jest specjalistką z zakresu biofotoniki i optyki nieliniowej, czyli bada oddziaływania światła z materiałami m.in. o zastosowaniach biologicznych i medycznych. Interesuje się także zaawansowanymi technikami mikroskopowymi i obrazowaniem.
W październiku 2023 roku otrzymała prestiżową nagrodę naukową Francuskiego Towarzystwa Chemicznego za badania oddziaływań światła z materiałami o zastosowaniach biologicznych i chemicznych. W tym samym roku została zaproszona do stałej współpracy z International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.
Obecnie jest profesorem wizytującym w Consiglio Nazionale delle Ricerche – Institute of Applied Science and Intelligent Systems in Pozzuoli we Włoszech, a także jest afiliowana w International Institute for Sustainability with Knotted Chiral Meta Matter (SKCM2) w University of Hiroshima w Japonii.
Z Francją jest związana od czasu doktoratu realizowanego pod opieką prof. Juliusza Sworakowskiego we współpracy z prof. Francois Kajzarem i prof. Celine Fiorini-Debuisschert z Commissariat a l’Energie Atomique (CEA) z Saclay. Następnie pracowała w Universite Paris 6 – Jussieu (obecnie Paris Sorbonne) oraz w Ecole Normale Superieur (ENS de Cachan). Zrealizowała polsko-francuskie projekty naukowe Polonium z prof. K. Nakatanim (ENS de Cachan) z prof. F. Paulem (Universite de Rennes) oraz prof. P-F. Brevet (Universite Lyon 1).
Przez wiele lat była także uczelnianą koordynatorką projektu edukacyjnego Erasmus Mundus Master of Excellence - Monabiphot, którym kierowała prof. I. Ledoux-Rak (ENS de Cachan).
W listopadzie 2023 r. otrzymała tytuł Wrocławianki 2023 Roku w kategorii naukowo-badawczej, przyznawany przez Wrocławską Radę Kobiet. W lutym 2024 r. otrzymała z rąk ministra nauki nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej. Wyróżnienie wręczono podczas Gali Nauki Polskiej 2024 w Warszawie.
Prof. Katarzyna Matczyszyn jest też opiekunką nowego uczelnianego gremium: Academii Professorum Iuniorum.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »