TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.04.2020 Kategoria: aktualności ogólne, covid-19, działania społeczne, Wydział Mechaniczny
Łączniki umożliwiające podłączenie jednorazowych filtrów do masek, to kolejny element sprzętu ochronnego dla lekarzy produkowany przez pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej. Sprzęt trafia do specjalistów z IV Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Przed dwoma tygodniami w Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji PWr rozpoczęto wytwarzanie m.in. przyłbic ochronnych, które mogą być wykorzystywane przez służby medyczne w trakcie trwającej epidemii. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D udało się już wykonać kilkaset sztuk tego typu sprzętu.
Kilka dni temu z naszymi naukowcami skontaktowali się lekarze z IV Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z pytaniem o możliwość zrobienia łącznika do masek, który umożliwiałby podłączenie jednorazowych filtrów do masek wielorazowych. Oryginalne filtry do tego typu masek są bowiem bardzo drogie, a ich liczba jest bardzo ograniczona.
- Natychmiast podjęliśmy wyzwanie. Już kolejnego dnia, dzięki zastosowaniu technologii przyrostowej (druku 3D), dostarczyliśmy funkcjonalny prototyp z materiału ABS, wykonany technologią FDM(Fused Deposition Modeling). Po kilku próbach i rozmowach z lekarzami przeprowadziliśmy optymalizację i dostosowaliśmy model pod technologię SLS (Selective Laser Sintering). Umożliwia ona wytwarzanie łączników z materiału PA12 i zapewnia produktywność na poziomie około 200 sztuk łączników na jeden proces wytwórczy - mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni i kierownik Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji.
Gotowe modele zostały już dostarczone na Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w IV Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, a kolejne łączniki są już w trakcie wytwarzania.
Nadal prowadzona jest także akcja produkcji przyłbic dla personelu medycznego, do której mogą się przyłączyć wszyscy posiadacze drukarek 3D. Szczegóły można znaleźć w grupie koordynacyjnej dla Wrocławia i okolic.
Dla osób, które nie mają możliwości drukowania lub składania przyłbic, ale wciąż chcą wesprzeć akcję, powstała zbiórka non-profit, założona przez studenta Wydziału Mechanicznego – więcej informacji na stronie.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »