TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Drukują przyłbice ochronne dla lekarzy

Pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej włączyli się w akcję produkcji sprzętu ochronnego, który może być wykorzystywany przez lekarzy w trakcie trwającej epidemii. Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D na Wydziale Mechanicznym wytwarzane są m.in. przyłbice.

przylbice_ochronne_na_pwr_4.jpg– W związku z obecną sytuacją w kraju i na świecie powstaje wiele inicjatyw, w których wolontariusze wspierają pracowników służby zdrowia. Jedną z takich akcji jest wytwarzanie przyrostowe sprzętów ochronnych, m.in. przyłbic. W Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji PWr uruchomiono sześć urządzeń, na których udało się wykonać już prawie 150 sztuk – mówi Konrad Gruber, opiekun Koła Naukowego Rapid Troopers, które jest zaangazowane w projekt.

Oprócz bezpośredniego wydruku i przygotowywania przyłbic do złożenia, pracownicy wraz ze studentami Wydziału Mechanicznego zoptymalizowali istniejący model przyłbicy, udostępniony początkowo przez firmę Prusa Research.

– Model został zoptymalizowany w taki sposób, żeby można było zastąpić trudno dostępną płytę PVA/PETG, stanowiącą przednią osłonę, poprzez folię do bindowania w rozmiarze A4. Ponadto skrócony został czas wydruku oraz poprawiona została wygoda użytkowania przyłbicy – wyjaśnia Konrad Gruber.

przylbice_ochronne_na_pwr_5.jpgTeraz na podstawie tego modelu aktywiści oraz wolontariusze z Wrocławia i okolic mogą drukować przyłbice dla lokalnych i okolicznych szpitali. – Zapotrzebowanie na tego typu sprzęt ochronny nieustannie rośnie i obecnie wynosi już ponad 2400 sztuk – dodaje Konrad Gruber.

Posiadacze drukarek 3D mogą się przyłączyć do akcji. Wszystkie szczegóły można znaleźć w grupie koordynacyjnej dla Wrocławia i okolic.

Dla osób, które nie mają możliwości drukowania lub składania przyłbic, ale wciąż chcą wesprzeć akcję, powstała zbiórka non-profit, założona przez studenta Wydziału Mechanicznego  – więcej informacji na stronie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję