TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Co wiesz o koronawirusie? – ankietowe badania naukowców z W8

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli międzynarodowe badanie opinii publicznej na temat COVID-19. Każdy może wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić ankietę online.

ankieta_w8_a.jpg– Chcemy zbadać świadomość społeczną odnośnie koronawirusa oraz dowiedzieć się za pośrednictwem jakich kanałów informacyjnych respondenci poszukują informacji o pandemii – mówi dr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska z Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr.

To w jej zespole zrodził się pomysł, aby stworzyć ankietę ze szczegółowymi pytaniami i skierować ją do bardzo szerokiego grona odbiorców. Inicjatorem badań jest Yash Chawla, doktorant z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, który nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi na całym świecie.

Projekt nadzorowany przez naukowców z PWr jest równolegle realizowany w wielu krajach i w kilku językach. Do badań włączyły się już uczelnie m.in. z Brazylii, Chin, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Islandii, Indonezji, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Turcji. 

– W ankiecie pytamy o wiedzę na temat wirusa, o stosowane środki prewencji, opinie o faktach i mitach dotyczących COVID-19, o potencjalny wpływ pandemii na gospodarkę i zdrowie publiczne w danym kraju i na całym świecie. Wiele pytań dotyczy źródeł informacji o COVID-19 oraz ocenę ich wiarygodności. Zbieramy także dane demograficzne, takie jak wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, wielkość gospodarstwa domowego oraz to, jak pandemia wpływa na pracę i opiekę nad dziećmi respondentów – wyjaśnia Anna Kowalska-Pyzalska.

Badanie jest realizowane w pełni online za pośrednictwem takich kanałów jak: email, Facebook, WhatsApp, Twitter, LinkedIn i inne.

>>Wypełnij ankietę

– Biorąc pod uwagę fakt, że pandemia jest zjawiskiem globalnym, uznaliśmy, że to niepowtarzalna okazja, by jednocześnie w wielu krajach zrealizować badanie naukowe, które może m.in. pomóc zrozumieć aktualną sytuację, skonsolidować wiedzę społeczną oraz sformułować wnioski i zalecenia dotyczące skutecznej komunikacji ze społeczeństwem – uważają naukowcy z PWr. Do analizy wykorzystają narzędzia statystyczne i ekonometryczne. 

W badaniu może wziąć udział każdy powyżej 18. roku życia. Naukowcy szacują, że uda im się zebrać około 10 tysięcy ankiet z krajów reprezentujących wszystkie kontynenty. – W ciągu zaledwie kilku dni wpłynęło już ponad 3 tysiące odpowiedzi, w tym 700 z Polski i około 600 z Portugalii – mówi Yash Chawla z Katedry Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej.

Ostateczne wyniki będą znane za klika miesięcy. Zostaną one opublikowane w międzynarodowych czasopismach naukowych.


newsletter-promo.png


Więcej informacji o badaniach na stronie internetowej projektu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję