TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ministerialne stypendia dla naszych młodych naukowców

Laboratorium na W11 - zdjęcie

Sześcioro młodych naukowców z PWr, w tym dwóch doktorantów, zdobyło stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Doceniono ich za prowadzone na wysokim poziomie innowacyjne badania i dorobek naukowy o wysokim prestiżu.

Najwyżej punktowano autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie.

Kandydatów do stypendiów zgłaszali do końca grudnia rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło  w sumie 1 719 wniosków. Zostały ocenione przez ministerialny zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Ostatecznie stypendia przyznano 215 osobom, w tym 37 doktorantom. Wśród nich jest sześcioro naukowców z PWr.

Dr inż. Marcin Chwała - zdjęcieDr inż. Marcin Chwała (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Jego zainteresowania naukowego obejmują m.in. metody probabilistyczne w geotechnice, modelowanie przestrzennej zmienności parametrów podłoża gruntowego oraz nośność fundamentów. W swojej pracy badawczej zajmuje się rozwojem metod optymalnego rozmieszczania sondowań gruntu oraz nośnością fundamentów bezpośrednich na losowym podłożu z uwzględnieniem trzech wymiarów przestrzennych. Jest członkiem Academii Iuvenum.



Dr inż. Patrycja Łydżba - zdjęcieDr inż. Patrycja Łydżba (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Zajmuje się kwantowymi układami zamkniętymi, które dzielą się na oddziałujące i nieoddziałujące. Wśród układów oddziałujących możemy wyróżnić generyczne i całkowalne, tj. termalizujące i nietermalizujące po wyprowadzeniu z równowagi termodynamicznej. Układy generyczne mają ponadto szereg uniwersalnych cech, np. rozkład przerw energetycznych ma postać rozkładu Wignera-Dysona. Aktualnie bada, czy podobny podział można wprowadzić dla układów nieoddziałujących, jak również które z cech są uniwersalne. W tym celu analizuje spektra energetyczne, entropie splątania między podukładami, sprawdza czy elementy macierzowe obserwabli (wielkości mierzalnych) spełniają hipotezę o termalizacji stanów własnych, jak również bada ewolucję w czasie wartości oczekiwanych obserwabli.

Mgr inż. Jeonghyun Kim - zdjęcieMgr inż. Jeonghyun Kim (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Jest zainteresowania naukowe związane są z recyklingiem odpadów budowlanych. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele opracowań dotyczących recyklingu odpadów budowlanych, ale w wielu przypadkach omówiono w nich jedynie „jednorazowe” przetworzenie odpadów. Dlatego nasz doktorant prowadzi badania wielokrotnego recyklingu odpadów betonowych w celu zbadania „prawdziwego” zrównoważonego rozwoju.



Dr Maciej Napiórkowski - zdjęcieDr Maciej Napiórkowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Zajmuje się m.in. optyką światłowodów i metodami obliczeniowymi elektromagnetyzmu. Prowadzone przez niego badania mają na celu analizę i pełne zrozumienie unikalnych zjawisk falowych zachodzących w skręconych światłowodach. Aktualnie opracowuje metody numeryczne pozwalające na dokładne wyjaśnienie zjawiska generacji modów wirowych w anizotropowych światłowodach o stopniowo narastającym współczynniku skręcenia, a także bierze udział w pracach mających na celu opracowanie przestrajalnego źródła wirów optycznych oraz superkontinuum wykorzystującego ten typ włókien.


masterglowkiokragle6.pngMgr Tomasz Weron (Wydział Matematyki)

Matematyk z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Jego badania naukowe skupiają się wokół sieci społecznych, modelowania dynamiki opinii oraz prognozowania cen energii elektrycznej.






Dr inż. Paweł Zyblewski - zdjęcieDr inż. Paweł Zyblewski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. technologie uczenia maszynowego, rozpoznawania wzorców, zespoły klasyfikatorów oraz analizy strumienia danych. Obecnie jest jednym z członków zespołu realizującego projekt SWAROG, którego celem jest opracowanie systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji. Zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską z zakresu AI w 2021 r.



Stypendia zostały przyznane na okres trzech lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.

newsletter

 mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję