Najlepsza praca doktorska o sztucznej inteligencji powstała na PWr

Sztuczna inteligencja - grafika ilustracyjna

Dr inż. Paweł Zyblewski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji na najlepszą polską pracę doktorską z zakresu AI w 2021 r.

Jury doceniło jego pracę „Classifier selection for imbalanced data stream classification (Selekcja klasyfikatorów w zadaniu klasyfikacji niezbalansowanych strumieni danych)”, której promotorem był prof. Michał Woźniak z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych.

Dr inż. Paweł Zyblewski - zdjęcie– Tematyka mojej rozprawy doktorskiej jest ściśle powiązana z realizowanym na PWr projektem „Algorytmy klasyfikacji niezbalansowanych strumieni danych” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki – mówi dr inż. Paweł Zyblewski. – Miał on na celu połączenie ze sobą dwóch istotnych trendów badawczych z dziedziny rozpoznawania wzorców w zakresie analizy tzw. danych trudnych, tj. klasyfikacji strumieni danych (ang. data stream classification) oraz klasyfikacji danych niezbalansowanych (ang. imbalanced data classification) – dodaje.

Dane niezbalansowane charakteryzują się odmienną liczbą obiektów należących do poszczególnych klas problemu, co znacząco utrudnia zadanie klasyfikacji w przypadku wykorzystania standardowych algorytmów, które posiadają tendencję do faworyzowania – często mniej dla nas istotnej – klasy większościowej.

Z kolei strumienie danych wymagają ciągłej poprawy wykorzystywanych modeli, ze względu na możliwość wystąpienia w nich zjawiska tzw. dryfu koncepcji (ang. concept drift). Zjawisko to może prowadzić do przesunięcia się granicy decyzyjnej problemu, a w konsekwencji do degeneracji zdolności decyzyjnej klasyfikatora w trakcie jego eksploatacji. Te niekorzystne z praktycznego punktu widzenia zaburzenia danych w konsekwencji wpływają negatywnie na prognozowanie wielu ważnych procesów gospodarczych, w tym wspomagania decyzji medycznych, logistycznych i konsumenckich.

Sztuczna inteligencja - grafika ilustracyjnaNasz naukowiec zdecydował się na zajęcie tym tematem m.in. ze względu na stosunkowo niewielką liczbę prac poruszających ten problem, pomimo tego, że rzeczywiste strumienie danych często mogą wykazywać się wysokim i dynamicznie zmieniających się stopniem niezbalansowania. Powoduje to rosnące zapotrzebowanie na projektowanie algorytmów zdolnych do radzenia sobie w tych trudnych warunkach.

– Aby poradzić sobie z tymi problemami, zaproponowałem metody bazujące na dynamicznej selekcji klasyfikatorów (ang. dynamic classifier selection), które dobierają skład zespołu klasyfikatorów (ang. classifier ensemble) w zależności od wartości miar kompetencji dla danego obiektu – wyjaśnia dr inż. Paweł Zyblewski. – Podejścia te zostały uzupełnione o techniki wstępnego przetwarzania danych (ang. data preprocessing), mające na celu zbalansowanie liczności klas analizowanych problemów w celu zredukowania stronniczości w stosunku do klasy większościowej – dodaje.

Celem pracy było wykorzystanie naturalnej zdolności algorytmów selekcji klasyfikatorów do radzenia sobie z niezbalansowaniem danych oraz zaproponowanie nowych, efektywnych rozwiązań rzadko poruszanego w literaturze problemu klasyfikacji wysoce niezbalansowanych strumieni danych.

W oparciu o te założenia w pracy sformułowana i uprawdopodobniona została hipoteza zakładająca, że istnieją metody wykorzystujące zarówno wstępne przetwarzanie danych, jak i metody selekcji klasyfikatorów, które przewyższają jakość predykcji znanych z literatury metod stosowanych w klasyfikacji danych trudnych.

Rozprawa doktorska dostępna jest w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Pełne wyniki konkursu można znaleźć na stronie PSSI.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Dr inż. Paweł Zyblewski jest obecnie jednym z członków zespołu realizującego projekt SWAROG, którego celem jest opracowanie systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji.

W najbliższym czasie wyjedzie także na miesięczny staż naukowy na University of Birmingham w Wielkiej Brytanii w ramach współpracy z zespołem prof. Leandro Minku. Staż będzie dotyczył zastosowania uczenia półnadzorowanego w zadaniu klasyfikacji strumieni danych.

mic