Matematyczna kadra Polski wyruszyła po medale w Paryżu

Reprezentacja PWr w Wersalu

46-osobowa reprezentacja Polski wyleciała w piątek do Paryża, gdzie weźmie udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Wyniki dwudniowych zawodów poznamy w poniedziałek wieczorem. O medale powalczy pięć osób z PWr.

To już 38. edycja zawodów nazywanych nieoficjalnymi matematycznymi mistrzostwami świata. W zeszłym roku po raz pierwszy w historii gospodarzem zawodów była Polska. W rywalizacji na Politechnice Wrocławskiej uczestniczyło blisko 400 osób z jedenastu krajów. Nasza kadra wywalczyła dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe.

W tym roku zawody – po pięcioletniej przerwie – wracają do Paryża. Na starcie stanie oczywiście reprezentacja Polski w 46-osobowym składzie. Rywalizacja będzie się odbywać w ośmiu kategoriach wiekowych. W grupie studenckiej znalazły się cztery osoby z Wydziału Matematyki Politechniki WrocławskiejOliwia Makuch, Bartosz Wędziński, Łukasz Simbiga oraz Karolina Pyś.

– To właśnie ich wyniki będą brane pod uwagę w rozgrywanej po raz pierwszy rywalizacji drużyn – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki. – Ponadto zorganizowany zostanie także konkurs równoległy dla osób, których wyniki nie będą liczyły się w klasyfikacji ogólnej.

Dodatkowo do Paryża pojechał także dr Tomasz Skalski z W13, który o medale powalczy w kategorii HC, czyli osób zawodowo zajmujących się matematyką i informatyką.

Zgodnie z regulaminem zawodów najmłodsi będą mieli pięć problemów do rozwiązania w 60 minut, a dla tych najbardziej zaawansowanych przygotowano aż 18 zadań, które trzeba rozwiązać w 180 minut.

Trudne eliminacje

O tym, kto się zakwalifikował na światowe finały, decydowały mistrzostwa Polski zorganizowane tradycyjnie na naszej uczelni. O udział w nich walczyło ponad 1 300 osób. Ostatecznie w maju na Politechnice Wrocławskiej pojawiło 560 finalistów, którzy walczyli w ośmiu kategoriach. I to właśnie najlepsze osoby w każdej z nich reprezentują Polskę na światowym czempionacie.

– Jak zawsze nasza kadra to mieszanka debiutantów oraz osób, dla których to kolejny start w zawodach. Wierzymy jednak we wszystkich i liczymy na to, że ponownie wrócimy do Wrocławia z medalami – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki, która na miejscu będzie się opiekować uczestnikami. – Zapraszamy do trzymania za nas kciuków!

Skład reprezentacji Polski na
38. Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych Paryż 2024

Kategoria CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych)

• Szymon Bednarski
  • Wojciech Borówka
  • Michał Chmielewski
  • Jeremi Drążkiewicz
  • Filip Fudała (konkurs równoległy)
  • Anna Kulczycka (konkurs równoległy)
  • Wojciech Ożóg
  • Anna Paszek
  • Adam Penszyński
  • Kacper Porosiński

Kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych)

• Mateusz Bąk
  • Jan Fronczyk
  • Agata Fudała
  • Arina Ivanova
  • Karol Kulczycki

Kategoria C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych)

• Joanna Borówka (konkurs równoległy)
  • Aleksander Dembny
  • Łukasz Sulowski
  • Paweł Irzeński
  • Mateusz Kaźmierczak

Kategoria C2 (uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich)

• Tymoteusz Czapkowski
  • Daria Dziedzic
  • Maria Janyska
  • Karol Matyka
  • Franciszek Wasiak
  • Dominika Wojdacz

Kategoria L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich)

• Maciej Anioł
  • Wiktor Bucki
  • Norbert Dąbrowski
  • Łukasz Ganczarek
  • Zofia Krok
  • Miłosz Płatek

Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)

• Konrad Czarnecki
  • Maciej Ignaciuk
  • Oliwia Makuch (studentka PWr, rywalizacja drużynowa)
  • Karolina Pyś (studentka PWr, rywalizacja drużynowa)
  • Łukasz Simbiga (student PWr, rywalizacja drużynowa)
  • Bartosz Wędziński (student PWr, rywalizacja drużynowa)
  • Cyprian Ziółkowski

Kategoria GP (dorośli niewystępujący w kategoriach L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów)

• Daniel Błażewicz
  • Michał Gołębiowski
  • Jakub Prabucki
  • Kinga Stecuła (konkurs równoległy)

Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką)

Nasza reprezentacja w piątek rano wyleciała do Francji z wrocławskiego lotniska. Początek rywalizacji w niedzielę, a medalistów poznamy podczas poniedziałkowej gali.