TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.08.2024 Kategoria: konkursy/stypendia, popularyzacja nauki, Wydział Matematyki
46-osobowa reprezentacja Polski wyleciała w piątek do Paryża, gdzie weźmie udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Wyniki dwudniowych zawodów poznamy w poniedziałek wieczorem. O medale powalczy pięć osób z PWr.
To już 38. edycja zawodów nazywanych nieoficjalnymi matematycznymi mistrzostwami świata. W zeszłym roku po raz pierwszy w historii gospodarzem zawodów była Polska. W rywalizacji na Politechnice Wrocławskiej uczestniczyło blisko 400 osób z jedenastu krajów. Nasza kadra wywalczyła dwanaście medali – cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe.
W tym roku zawody – po pięcioletniej przerwie – wracają do Paryża. Na starcie stanie oczywiście reprezentacja Polski w 46-osobowym składzie. Rywalizacja będzie się odbywać w ośmiu kategoriach wiekowych. W grupie studenckiej znalazły się cztery osoby z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej: Oliwia Makuch, Bartosz Wędziński, Łukasz Simbiga oraz Karolina Pyś.
– To właśnie ich wyniki będą brane pod uwagę w rozgrywanej po raz pierwszy rywalizacji drużyn – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki. – Ponadto zorganizowany zostanie także konkurs równoległy dla osób, których wyniki nie będą liczyły się w klasyfikacji ogólnej.
Dodatkowo do Paryża pojechał także dr Tomasz Skalski z W13, który o medale powalczy w kategorii HC, czyli osób zawodowo zajmujących się matematyką i informatyką.
Zgodnie z regulaminem zawodów najmłodsi będą mieli pięć problemów do rozwiązania w 60 minut, a dla tych najbardziej zaawansowanych przygotowano aż 18 zadań, które trzeba rozwiązać w 180 minut.
O tym, kto się zakwalifikował na światowe finały, decydowały mistrzostwa Polski zorganizowane tradycyjnie na naszej uczelni. O udział w nich walczyło ponad 1 300 osób. Ostatecznie w maju na Politechnice Wrocławskiej pojawiło 560 finalistów, którzy walczyli w ośmiu kategoriach. I to właśnie najlepsze osoby w każdej z nich reprezentują Polskę na światowym czempionacie.
– Jak zawsze nasza kadra to mieszanka debiutantów oraz osób, dla których to kolejny start w zawodach. Wierzymy jednak we wszystkich i liczymy na to, że ponownie wrócimy do Wrocławia z medalami – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki, która na miejscu będzie się opiekować uczestnikami. – Zapraszamy do trzymania za nas kciuków!
Skład reprezentacji Polski na
38. Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych Paryż 2024
Kategoria CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych)
Kategoria CM (uczniowie klas czwartych i piątych)
Kategoria C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych)
Kategoria C2 (uczniowie klas ósmych i pierwszej klasy szkół średnich)
Kategoria L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich)
Kategoria L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)
Kategoria GP (dorośli niewystępujący w kategoriach L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów)
Kategoria HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką)
Nasza reprezentacja w piątek rano wyleciała do Francji z wrocławskiego lotniska. Początek rywalizacji w niedzielę, a medalistów poznamy podczas poniedziałkowej gali.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »