TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.05.2024 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Matematyki
Pasjonaci matematyki i gier logicznych z całej Polski w weekend spotkali się na Politechnice Wrocławskiej. Przez dwa dni rozwiązywali ambitne i podchwytliwe zadania – różne w zależności od kategorii wiekowej. Najlepsi zakwalifikowali się do etapu światowego, który latem zostanie rozegrany w Paryżu.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych rozegrano po raz 20 (ale konkurs ma dłuższą, prawie 40-letnią historię – wcześniej organizowano go pod inną nazwą).
W pierwszym etapie matematycznych zmagań wzięło udział ponad 1,3 tys. osób z całego kraju. Do finału rozegranego w kilku budynkach kampusu Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowało się prawie 560 osób, które w sobotę i niedzielę rozwiązywały po kilkanaście zadań o rosnącym stopniu trudności. Liczyło się nie tylko prawidłowe rozwiązanie, ale i współczynnik trudności zadania (a w przypadku równych punktów także czas oddania karty z odpowiedziami). Poziom był na tyle wyrównany, że o tym, czy ktoś zajął ostatecznie pierwsze, drugie czy trzecie miejsce często decydował tylko jeden błąd. Np. w sobotę w jednej z kategorii zawodów aż 10 osób zdobyło maksymalną liczbę punktów.
- Większość zadań w pierwszym dniu zawodów była tłumaczeniem zadań przygotowanych przez organizatorów światowego finału we Francji – opowiadali dr Anna Krystek, przewodnicząca komitetu organizacyjnego zawodów i dr inż. Łukasz Wojakowski, członek komitetu organizacyjnego. – To, że nasze zmagania są dwudniowe to nasz, polski patent. W ten sposób m.in. przygotowujemy uczestników do światowego finału, który także trwa dwa dni. Zawodnicy uczą się, że muszą zachować skupienie także na drugi dzień, bo to, że komuś poszło świetnie w pierwszym dniu, nie gwarantuje jeszcze sukcesu. I odwrotnie: jeśli noga powinęła się na jednym czy dwóch zadaniach w pierwszej turze, to jeszcze nie oznacza, że nie ma się szans na dobre miejsce w całym konkursie.
Potwierdzają to Tymoteusz Czapkowski, uczeń I LO w Bydgoszczy i Maria Janyska z I LO w Łodzi, którzy zajęli – odpowiednio – pierwsze i drugie miejsce w kategorii C2.
- Nie spodziewaliśmy się podium, zupełnie, bo wczoraj poszło nam gorzej – opowiada Tymoteusz.
- Jedna osoba miała nawet maksymalną liczbę punktów – dodaje Maria. – Dlatego z tyłu głowy miałam „no to już po pierwszych miejscach…”. W sobotę zrobiłam dwa błędy, z czego jeden naprawdę głupi. Ten konkurs wymaga nie tylko wiedzy matematycznej i umiejętności logicznego myślenia, ale i radzenia sobie ze stresem, żeby w pośpiechu i panice nie robić oczywistych błędów – takich, w których po prostu coś źle się zapisze albo nie zauważy ważnego elementu polecenia.
Maria podkreśla, że najbardziej lubi rozwiązywać zadania z geometrii. Tymoteusz nie ma ulubionych, za to od razu wskazuje, które go stresują: - Te z układaniem klocków. Jeśli od razu nie uda się ich dopasować, to można i pół godziny spędzić na takim zadaniu, a czas jest cenny – tłumaczy.
- Albo te z rozcinaniem rzeczy na takie same części lub z określeniem, w ilu najmniej ruchach można coś ułożyć…. Czasem to mordęga! – dodaje Maria.
Oboje zakwalifikowali się do finału w Paryżu. Zapytani o to, jak będą się do niego przygotowywać, odpowiadają: - Zadania, zadania i jeszcze raz zadania! Dlatego, że typy zadań powtarzają się. Ważne jest, żeby przetrenować sobie ich rozwiązywanie – mówią.
Dla Tymoteusza to był czwarty start w zawodach, dla Marii trzeci. Mają już za sobą udział w światowych finałach – z bardzo dobrymi rezultatami. Znają się właśnie z konkursu, byli też razem na obozie matematycznym.
- Wielu uczestników mistrzostw przyjeżdża do nas od lat. Mamy przyjemność obserwować, jak rozwijają się, startując w coraz wyższych kategoriach konkursu, zresztą z powodzeniem – opowiada dr Krystek. – Widzimy też całe rodziny, biorące udział w konkursie. Zdarza się, że w różnych kategoriach startują mama, tata i ich dzieci. Co pokazuje, że jak ktoś złapie bakcyla gier matematycznych i logicznych, to jest to zaraźliwe! – śmieje się organizatorka.
Zawodnicy, którzy zajęli najwyższe miejsca w konkursie, zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy w każdej z kategorii dostali także symboliczne bilety do Paryża (czyli gwarancję opłacenia transportu na zawody). Medale i nagrody wręczali m.in. prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr i dr hab. inż. Bartosz Frej, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyki PWr.
- Bardzo się cieszymy, że możemy was gościć na Politechnice – mówił prof. Wójs. – Matematyka to oczywiście królowa nauk, a dla nas jedna z najważniejszych dyscyplin na uczelni. To fantastyczne móc obserwować tyle osób, które także zachwyciła matematyka.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych zorganizował Wydział Matematyki PWr. W przygotowania zaangażowali się pracownicy administracji, dydaktycy i studenci wydziału. W gali finałowej konkursu uczestniczyli także prof. Rościsław Rabczuk (honorowy przewodniczący komitetu organizacyjnego, członek Międzynarodowego Komitetu Gier Matematycznych) i prof. Janusz Górniak, którzy przez lata kierowali organizacją tych zawodów.
Na światowym finale mistrzostw w Paryżu spotka się około 300-350 osób z całego świata. W sumie w eliminacjach do tego konkursu uczestniczy każdego roku ponad 100 tys. zawodników w różnym wieku. Największą popularnością rywalizacja cieszy się we Włoszech, Francji i Szwajcarii. Polska reprezentacja od wielu lat może szczycić się świetnymi wynikami w mistrzostwach. Tylko w ubiegłym roku Polacy zdobyli 12 medali (w tym cztery złote), a w poprzednim – osiem medali (w tym także cztery złote).
Organizatorzy wręczyli także dwie nagrody specjalne – dla najmłodszej uczestniczki finału mistrzostw – Sonii Izydorczyk, która niedługo będzie obchodzić ósme urodziny – i dla wielokrotnego uczestnika zawodów – Ryszarda Luksa.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »