Konkurs StRuNa 2023: dwa politechniczne koła wyróżnione

Laureaci konkursu struna 2023 z PWr

Dwie politechniczne ekipy studenckie: PWR Racing Team oraz Koło Naukowe Off-Road otrzymały wyróżnienia podczas uroczystej gali konkursu StRuNa 2023. Doceniono ich w kategorii Tech.

StRuNa to program promocji osiągnięć naukowych studentów i doktorantów, realizowany przez Fundację „Fundusz Pomocy Studentom” pod patronatem ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W konkursie nagradzana jest aktywność naukowa kół i innych organizacji studenckich w trakcie minionego roku akademickiego.

W XIII edycji brano pod uwagę przedsięwzięcia z okresu 1 października 2022 r.-30 września 2023 r. Do konkursu nadesłano 207 zgłoszeń. Laureatów poznaliśmy podczas uroczystej gali w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dwa wyróżnienia trafiły w ręce studentów i studentek Politechniki Wrocławskiej. W kategorii Tech doceniono projekty zgłoszone przez PWR Racing Team oraz Koło Naukowe Off-Road. Pierwsze miejsce przyznano ekipie AGH Solar Boat Team z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wśród nominowanych znalazło się także trzecie koło z naszej uczelni: PWr in Space za projekt: PoliWRocket – Rakieta R5 Aurora.

PWR Racing Team to studencki zespół wyścigowy z Politechniki Wrocławskiej i koło naukowe – jedno ze strategicznych na naszej uczelni. Od ponad dekady każdego roku samodzielnie projektuje i buduje bolidy klasy Formuła Student, z którymi bierze udział w międzynarodowych zawodach odbywających się na czołowych torach wyścigowych w Europie i na świecie (m.in. na obiektach znanych z serii F1 – Hungaroring, Hockenheimring czy Silverstone).

Studenci na swoim koncie mają już 14 zbudowanych bolidów – 12 spalinowych i dwa elektryczne z systemami jazdy autonomicznej.

Koło Naukowe Off-Road to jedno z pięciu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Działa na Wydziale Mechanicznym i stamtąd pochodzi najwięcej jego członków, ale tworzą je studenci z niemal wszystkich wydziałów uczelni.

Koło jest finansowane przez PWr i głównego sponsora – firmę TIM. Korzysta także ze wsparcia kilkunastu innych przedsiębiorstw. Znane jest przede wszystkim z tworzenia łazików marsjańskich w ramach Projektu Scorpio. Tylko w 2023 r. łazik Scorpio 7 wygrał międzynarodowe zawody w Turcji oraz zajął drugie miejsce w rywalizacji w Australii.