TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Scorpio najlepszy w Turcji! Łazik naszych studentów z 8 nagrodami

Zespół z łazikiem

Studencki łazik marsjański z PWr wygrał międzynarodowe zawody w Turcji drugi rok z rzędu. Podczas Anatolian Rover Challenge Scorpio 7 zdobył aż osiem nagród, w tym trzy złote medale w różnych kategoriach.

Pierwsze miejsce w kategorii generalnej oraz siedem nagród w poszczególnych konkurencjach – to dorobek Projektu Scorpio w zakończonych w weekend międzynarodowych zawodach łazików w Turcji. Nasi studenci mogą pochwalić się trzema złotymi medalami w różnych kategoriach oraz trzema nagrodami specjalnymi: za najlepsze ramię robotyczne, najlepsze zawieszenie oraz najlepiej zaprojektowane badania naukowe wykrywające występowanie życia. Zespół zajął też drugie miejsce w konkurencji jazdy autonomicznej łazika.

Anatolian Rover Challenge to turecka edycja serii międzynarodowych zawodów łazików konstruowanych przez studentów. Pojazdy wykonują tam szereg misji na terenie imitującym warunki zarówno marsjańskie, jak i księżycowe.

Łazik Scorpio 7– Konkurencje są zaprojektowane tak, aby testować różne aspekty zdolności łazików – opowiada Zofia Stypułkowska, prezes KN Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road, które konstruuje łaziki jako Projekt Scorpio. – Mierzymy się więc z zadaniami wymagającymi precyzji ramienia robotycznego, poruszaniem się po trudnym terenie, pobieraniem próbek głębinowych, a także kwestiami związanymi z komunikacją, jazdą autonomiczną oraz jazdą w warunkach nocnych. Nasz Scorpio 7 poradził sobie niemal z wszystkimi zadaniami bezbłędnie. Wyróżnił się na tle konkurencji niezawodnością, precyzją operatorów oraz w pełni autonomiczną jazdą i odczytem danych modułów bluetooth. Z łatwością wciskał odpowiednie przyciski i wymieniał bezpieczniki, wykonując procedury naprawy uszkodzonej aparatury bazy księżycowej.

Nagroda dla zwycięskiej drużyny jest dość niecodzienna. Zdjęcie studentów Politechniki Wrocławskiej - jak ogłosili organizatorzy zawodów - ma zawisnąć w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS).

Zespół z łazikiemMarsjański łazik Scorpio 7 powstał w ubiegłym roku. Waży około 48 kg, może poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h i – co najważniejsze – świetnie radzi sobie na nierównej powierzchni, potrafi podnieść i przykręcić, co trzeba, a nawet wiercić otwory i napisać kilka słów na klawiaturze. Jako jego głównych materiałów konstrukcyjnych studenci użyli aluminium, kompozytów, a część elementów wydrukowali na drukarkach 3D z tworzyw sztucznych takich jak PLA czy PET-G.

Ze Scorpio 7 nasi studenci w tym roku zapracowali nie tylko na zwycięstwo w Turcji, ale także na drugie miejsce w zawodach Australian Rover Challenge, rozegranych w marcu na Uniwersytecie w Adelajdzie.

Koło Naukowe Off-Road to jedno z pięciu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej. Działa na Wydziale Mechanicznym i stamtąd pochodzi najwięcej jego członków, ale tworzą je studenci z niemal wszystkich wydziałów uczelni.

Koło jest finansowane przez PWr i głównego sponsora – firmę TIM. Korzysta także ze wsparcia kilkunastu innych przedsiębiorstw.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Więcej o Scorpio na jego stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych – na profilu facebookowym i Instagramie.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję