TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kolejni młodzi badacze w Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Nukowcy z PWr powołani do Akademii Młodych Uczonych i Artystów - zdjęcie

Troje naukowców z Politechniki Wrocławskiej powołano do Akademii Młodych Uczonych i Artystów. To ciało doradcze prezydenta Wrocławia ds. nauki, a także jednostka prowadząca projekty m.in. edukacyjne i wpierająca interdyscyplinarne badania.

Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa od 2010 r. Jej członkowie mogą realizować wspólne przedsięwzięcia na styku różnych dziedzin nauki i sztuki. Mogą też organizować cykliczne spotkania takie jak wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii mogą również tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze, a także prowadzić w swoim gronie projekty naukowe.

Akademia dysponuje budżetem – przeznaczanym na projekty (edukacyjne, edukacyjno-badawcze i popularyzatorskie) i bieżące działania członków Akademii, a zespoły złożone z członków Akademii mogą również pozyskiwać środki z zewnętrznych instytucji finansujących naukę.

Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35. roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. W tym roku dołączy do niej troje badaczy z Politechniki Wrocławskiej – dr inż.  Agnieszka Uryga z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz dwóch naukowców z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, dr inż. Paweł Noszczyk i mgr inż. Adrian Chajec.

Dr inż. Agnieszka Uryga  (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Dr inż. Agnieszka Uryga - zdjęcieJest adiunktem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.

Doktorat na temat badań modelowych przepływu mózgowego krwi obroniła z wyróżnieniem w 2019 r. Pracę doktorską realizowała przy współpracy z Department of Neurosciences, University of Cambridge i Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zastosowania zaawansowanych metod cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz uczenia maszynowego i metod statystycznych do analizy danych i sygnałów, pochodzących od pacjentów z patologiami wewnątrzczaszkowymi, takimi jak krwotoki podpajęczynówkowe czy też urazy mózgu. Bada zagadnienia autoregulacji mózgowej, hemodynamiki mózgowej i działanie autonomicznego układu nerwowego.

Dr Agnieszka Uryga od października rozpocznie realizację grantu Narodowego Centrum Nauki (NCN) Sonata „AUTOMATIC: Analiza związku pomiędzy autonomicznym układem nerwowym a autoregulacją mózgową z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego”, w ramach którego będzie analizować dane pochodzące z CENTER-TBI – dużego, europejskiego projektu, którego celem jest poprawa opieki nad pacjentami z urazowym uszkodzeniem mózgu. Wcześniej w latach 2020-2021 realizowała jako kierownik grant Miniatura NCN, a także była dwukrotnie wykonawcą w grantach NCN Opus i NCN Sonata Bis.

– Moje największe osiągnięcie naukowe dotyczy analizy dynamiki zmian aktywności autonomicznego układu nerwowego. Moje najnowsze wyniki wskazują, że u pacjentów ze skurczem naczyń mózgowych nie ma istotnego związku między autoregulacją mózgową a aktywnością baroreceptorów tętniczych, zarówno przed, jak i w trakcie skurczu naczyń. Innymi słowy, jeśli u pacjenta nie rozwija się taka korelacja, istnieje ryzyko zwężenia naczyń – mówi dr Agnieszka Uryga. – Ponadto wyniki moich badań wskazują że u pacjentów z pękniętym tętniakiem upośledzenie autonomicznego układu nerwowego jest związane ze stopniem zaburzenia perfuzji, czyli dotlenienia mózgu – im większy spadek zawartości tlenu w tkance mózgowej, tym pogarszająca się aktywność autonomicznego układu nerwowego. W moich badaniach stwierdziłem, że im słabsza zależność między ciśnieniem wewnątrzczaszkowym a baroreceptorami, tym gorsze rokowanie dla pacjenta. Zatem monitorowanie dynamiki i synchronizacji autonomicznego układu nerwowego i ciśnienia wewnątrzczaszkowego może pomóc klinicystom przewidzieć śmiertelność – dodaje.

Swoje badania realizuje przy wsparciu wielu europejskich jednostek naukowych, m.in. Department of Clinical Neurosciences, University of Cambridge – gdzie dzięki wsparciu środków z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej odbyła krótkoterminową wizytę studyjną, a także Department of Neurology, Poitiers University Hospital (Francja) i San Martino Policlinico Hospital, IRCCS for Oncology (Włochy). Brała udział w międzynarodowych konferencjach, m,in. 44th Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society (EMBC 2022, Glasgow, Wielka Brytania) oraz European Society of Anaesthesiology (ESA)–Euroanaesthesia 2018 (Kopenhaga, Dania).

W latach 2021-2023 członkini Academiii Iuvenum na Politechnice Wrocławskiej. Jest laureatką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz otrzymała prestiżowe stypendium nadawane przez polsko-kanadyjską fundację Czesław M. Rodkiewicz Scholarship Foundation. 

– W ramach działalności w Akademii Młodych Uczonych i Artystów chciałabym skupić się na wsparciu i promowaniu naukowczyń łączących życie zawodowe z życiem rodzinnym. Chciałabym, aby udało się zorganizować grupę skupiającą naukowczynie, które chciałyby wymieniać się swoimi doświadczeniami, np. w ramach paneli dyskusyjnych czy otwartych spotkań – podkreśla dr inż. Agnieszka Uryga. – Po sukcesie „Dnia kobiet w nauce 2023” myślę, że kontynuacja projektu byłaby cennym doświadczeniem. Dodatkowo dostrzegam problem z mobilnością naukową, szczególnie kobiet działających w nauce. Chciałabym zebrać doświadczenia, dotyczące post-doców i współpracy zagranicznej prowadzonej hybrydowo z krótko-terminowymi wyjazdami. Pandemia COVID-19 udowodniła, że pomimo oczywistych ograniczeń taka forma współpracy i stażu jest możliwa – dodaje.

Dr inż. Paweł Noszczyk (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Dr inż. Paweł Noszczyk - zdjęcieAdiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Budownictwa Ogólnego oraz współopiekun Koła Naukowego Fizyki Budowli „RESTART”.

Doktorat obronił z wyróżnieniem w 2022 r. na temat nieniszczących badań elementów budowlanych metodą termografii aktywnej.

Naukowo interesuje się zagadnieniami związanymi z modelowaniem przepływu ciepła i wilgoci w przegrodach budowlanych, budownictwem energooszczędnym, naturalnym i ekologicznym, budynkami samowystarczalnymi, wykorzystaniem dronów w budownictwie oraz pomiarami termowizyjnymi, przede wszystkim: nieniszczącymi badaniami materiałowymi z wykorzystaniem termowizji aktywnej z pobudzeniem cieplnym sztucznym i naturalnym, dzięki którym lokalizuje wtrącenia materiałowe i defekty w elementach budowlanych.

Członek interdyscyplinarnego zespołu badawczego grantu naukowego LIDER finansowanego przez  NCBiR o temacie „Mobilny Proekologiczny Dom z Tektury - prace B+R nad zastosowaniem materiałów pochodzenia celulozowego w architekturze”, pod kierownictwem dr inż. arch. Jerzego Łątki oraz członek zespołu naukowego tworzącego „Green Standards” dla uczelni zrzeszonych w sieci Unite!. Aktualnie rozpoczyna kierowanie projektem w ramach grantu Mozart „Opracowanie ekologicznego materiału termoizolacyjnego pochodzenia celulozowego do termomodernizacji budynków: doświadczalna i numeryczna analiza cieplno-wilgotnościowa”.

W 2016 roku otrzymał srebrną odznakę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa za działalność w organizacji. Współpracował naukowo z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego przy badaniach termowizyjnych domów ocieplonych słomą.

Stypendysta „Grant PLUS” finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, trzykrotny laureat konkursu „Młoda Kadra” na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Pwr, laureat stypendium rozwojowego Santander oraz jedenastu stypendiów finansowanych przez Politechnikę Wrocławską.

W ramach Akademii chciałby się skupić m.in. na promowaniu budownictwa energooszczędnego i ekologicznego również w ujęciu możliwości kierunków rozwoju budownictwa kosmicznego.

– Budownictwo zrównoważone, energooszczędne i ekologiczne nie musi kojarzyć się tylko z budowaniem domów ze słomy i gliny, zagadnienia budownictwa zrównoważonego są tak samo ważne, a może i ważniejsze w projektowaniu stacji badawczych, całych ich struktur i kolonii poza Ziemią, co stanie się rzeczywistością w perspektywie kilkudziesięciu lat – mówi dr inż. Paweł Noszczyk. – Chciałbym zjednoczyć interdyscyplinarny potencjał naukowy Akademii wokół budownictwa zrównoważonego poprzez realizację wspólnych projektów, wystaw, warsztatów  i publikacji – dodaje.

Mgr inż. Adrian Chajec (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego)

Mgr inż. Adrian Chajec - zdjęcieJest pasjonatem budownictwa, który stara się poszerzać granice poznawcze inżynierii materiałów budowlanych. W lipcu 2023 r. ukończył Szkołę Doktorską PWr oraz złożył rozprawę doktorską (w trakcie recenzji). Jest pracownikiem badawczym Politechniki Wrocławskiej.

Jego najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem naukowym jest opracowanie kompozycji materiałowej przyjaznej środowisku mieszaniny cementowej o zredukowanej zawartości cementu wykorzystując odpadową mączkę granitową.

Nasz naukowiec wykazał wpływ odpadowej mączki granitowej na właściwości reologiczne mieszanin cementowych, tworząc model odsączania wody z mieszanki oraz proponując nowy podział procesu na fazy. Poszerzył wiedzę w zakresie predykcji trwałości kompozytów cementowych modyfikowanych materiałami odpadowymi. Zaimplementował kompleksowe, innowacyjne rozwiązanie poprawiające środowisko naturalne poprzez ograniczenie (reduce) ilości cementu oraz ponowne wykorzystanie (reuse and recycle) odpadu granitowego. Zmniejszyło to ślad środowiskowy kompozytów cementowych i problem środowiskowy odpadu granitowego.

Autor lub współautor ponad 20 publikacji naukowych, w tym dwunastu z listy JCR. Jego badania pozwoliły mu na uzyskanie dwóch patentów krajowych oraz jednego zgłoszenia patentowego. Autor dwóch zgłoszeń know-how na Politechnice Wrocławskiej na innowacyjne rozwiązania wytwarzania przyrostowego kompozytów cementowych. Dorobek aplikacyjny pozwolił mu na dwukrotne wdrożenie wyników prac w przemyśle.

Współautor kilku opracowań eksperckich związanych z budownictwem. Nagrodzony na międzynarodowych targach INTARG (dwa złote i trzy srebrne medale). Otrzymał w zespole dyplom Ministra Edukacji i Nauki 2022, II nagrodę NOT 2022 i Puchar Prezesa FSNT-NOT za znaczący wynalazek. W 2023r. Adrian Chajec otrzymał stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców.

W 2022r. za wkład w rozwój swojej dziedziny otrzymał stypendium prezydenta Wrocławia im. Mariana Suskiego. Laureat nagród rektora PWr oraz dziekana WBLiW, zajął drugie miejsce w konkursie Secundus za rok 2022 w swojej dyscyplinie. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Jest członkiem dwóch grup naukowych prestiżowej międzynarodowej organizacji RILEM. Posiada certyfikat zarządzania projektami PRINCE2 Foundation oraz jest członkiem organizacji AXELOS.

Pełni rolę wykonawcy w projekcie LIDER XI finansowanym przez NCBiR w zespole prof. Łukasza Sadowskiego. Udziela się na polu współpracy z podmiotami działającymi w branży materiałów budowlanych oraz wykonawstwa budowlanego, zapewniając dedykowane rozwiązania, spełniające potrzeby firm.

W ramach projektu INTERDocSchool PWr zorganizował szkołę zimową MEMO dla doktorantów PWr. Odbył trzymiesięczny staż naukowy w TU Delft pod opieką prof. Branko Savija oraz trzytygodniowy staż w Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg w ramach STSM E-COST.

Od dłuższego czasu analizuje również możliwość połączenia swoich zainteresowań związanych z mieszankami cementowymi z nowoczesnymi metodami wytwarzania przyrostowego (druk 3D) kompozytów cementowych do zastosowań w przestrzeni kosmicznej.

W ramach swojego zaangażowania w Akademii Młodych Uczonych i Artystów planuje skupić szczególną uwagę na aktywnościach związanych z propagowaniem nauki oraz kreowaniu ścieżek kariery naukowej wśród młodych ludzi (szczególnie uczących się w szkołach średnich). Wierzy, że dzięki wznieceniu iskry zainteresowania poznawczego przez uczniów szkół, będzie możliwe zainicjowanie chęci poszerzania niezbadanych aspektów nauki, a także kreacji siebie jako części wspólnoty akademickiej. Zamierza propagować wśród młodych ludzi wybór kariery akademickiej jako fascynujące dążenie do poznania siebie oraz otoczenia.

newsletter_2023_14.jpg

Obecnie do Akademii należy jeszcze pięć osób z Politechniki Wrocławskiej. Są to:

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję