TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.07.2022 Kategoria: praca/praktyki/staże, współpraca międzynarodowa
Już po raz trzeci doktoranci ze Szkoły Doktorskiej PWr wybierają się na staże do uznanych zagranicznych ośrodków naukowych. Tym razem piątka młodych badaczy trafi na uczelnie z USA, Korei Południowej, Holandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii.
Naukowe wyjazdy doktorantów są możliwe dzięki projektowi InterDocSchool, finansowanemu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Ster – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich”.
Oto trzecia już grupa młodych badaczy, która wyjedzie na zagraniczny staż. Projekt zakłada dwa kolejne nabory, które zaplanowano na listopad 2022 roku oraz maj 2023 r. W sumie z takiej możliwości skorzysta 30 osób. Organizowane przez Szkołę Doktorską PWr wyjazdy trwają jeden lub trzy miesiące.
Swoją pracę doktorską prowadzi przy wsparciu prof. Piotra Kolasińskiego (PWr) i dr. inż. Przemysława Błasiaka (AHG w Krakowie) oraz prof. Attila R. Imrego (Budapest University of Technology and Economics). Koncentruje się w niej zarówno na teoretycznych, jak i eksperymentalnych elementach projektowania i analizie energetyki cieplnej z wykorzystaniem organicznego cyklu Rankine'a (ORC) oraz rozprężania objętościowego.
– Wyniki moich badań mogą być wykorzystane do wytwarzania energii elektrycznej z energii geotermalnej, słonecznej, jądrowej, biomasy czy przemysłowego ciepła odpadowego – wylicza Sindu Daniarta.
Jako miejsce swojego stażu wybrał Centre for Compressor Technology w City University of London, gdzie prowadzone są kluczowe badania inżynierskie w zakresie przepływu płynów, wymiany ciepła i masy oraz interakcji na poziomie płyn-struktura. Podczas pobytu w Londynie będzie badał zastosowanie i wydajność ekspanderów śrubowych wśród innych typów ekspanderów objętościowych, jako alternatywnych maszyn ekspansyjnych do wytwarzania energii elektrycznej poprzez organiczny cykl Rankina. – Zajmę się badaniem tego procesu poprzez symulację numeryczną i modelowanie – mówi Sindu Daniarta.
Naukowo zajmuje się tematami związanymi z recyklingiem odpadów budowlanych. – Istnieje wiele badań poświęconych tej tematyce, ale w większości omawiają one jedynie te „raz” przetworzone odpady – mówi Jeonghyun Kim. – Dlatego zająłem się zbadaniem możliwości ich wielokrotnego recyklingu.
Swoje badania prowadzi pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzej Ubysza, prof. uczelni na PWr oraz dr hab. inż. Anny Grabiec, prof. uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na miejsce swojego stażu wybrał Hongik University – jedną z najlepszych uczelni w Korei Płd. pod kątem nauczania architektury, inżynierii architektonicznej i projektowania. – Na uczelni znajdują się różne kruszarki do produkcji materiałów betonowych oraz urządzenia do analiz fizycznych i chemicznych, a laboratoria są dostępne 24 godziny na dobę, dzięki czemu swoje badania można prowadzić szybko i efektywnie – wyjaśnia Kim Jeonghyun.
Podczas stażu zamierza prowadzić prekursorskie badania proszków betonowych poddawanych trzykrotnemu recyklingowi. Sprawdzi właściwości chemiczne i mechaniczne tych proszków oraz ich kompozytów, aby znaleźć sposob na wielokrotny recykling odpadów betonowych.
W swojej pracy doktorskiej – pod kierunkiem dr. hab. inż. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni - analizuje możliwości zastąpienia części cementu w mieszankach cementowych za pomocą materiałów odpadowych, tak aby zniwelować ich ogromny wpływ na środowisko naturalne. Obecnie pracuje nad połączeniem zainteresowań związanych z mieszankami cementowymi z nowoczesnymi metodami wytwarzania przyrostowego (druk 3D) kompozytów cementowych.
– Podczas pobytu w TU Delft planuję przeanalizować wpływ odpadowej mączki granitowej na właściwości betonu wykorzystywanego w druku 3D – mówi Adrian Chajec. – Uczelnia, którą wybrałem na miejsce swojego stażu, ma zarówno aparaturę badawczą, jak i know-how związane z tą innowacyjną technologią.
Dodatkowo dr inż. Branko Savija, który będzie opiekunem naukowym Adriana, ma ogromne doświadczenie w badaniu tego typu materiałów. – Mój wyjazd zapoczątkuje nowy kierunek badawczy w mojej karierze naukowej, związany z wytwarzaniem przyrostowym kompozytów cementowych – wyjaśnia Adrian Chajec. – W przyszłości będę chciał wprowadzić zdobytą tam wiedzę w podobnych badaniach na naszej uczelni.
Przedmiotem jej badań są m.in. hybrydowe układy ciekłokrystaliczne - nanokompozyty składające się z ciekłego kryształu oraz nanocząstek plazmonicznych oraz wykorzystanie różnych technik mikroskopowych do badania ich właściwości i samoorganizacji nanomateriałów w ciekłych kryształach.
– W swoich badaniach – pod okiem prof. Katarzyny Matczyszyn oraz dr. inż. Andrzeja Żaka – wykorzystuję techniki mikroskopii polaryzacyjnej, wielofotonowej oraz elektronowej – mówi Olga Kaczmarczyk.
W Massachusetts Institute of Technology będzie współpracować z grupą prof. Frances M. Ross, która specjalizuje się w wykorzystaniu transmisyjnej mikroskopii elektronowej do przeprowadzania badań in-situ na próbkach ciekłych. – Będzie to okazja do obserwacji i opisania w skali nano przemian fazowych zachodzących w nanokompozycie ciekłokrystalicznym oraz wiążących się z tym zmian ułożenia nanocząstek – wyjaśnia Olga Kaczmarczyk.
Zajmuje się bioinformatyką, czyli szeroko rozumianym wykorzystaniem metod informatycznych w analizie danych biologicznych.
– Interesują mnie białka związane bezpośrednio z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak Alzheimer, Parkinson, cukrzyca typu II – mówi Jakub Wojciechowski. – Są to tak zwane amyloidy, których identyfikacja jest trudna, lecz bardzo potrzebna, by lepiej zrozumieć mechanizmy ich toksyczności.
W swojej pracy doktorskiej pod opieką prof. Małgorzaty Kotulskiej opracowuje metody obliczeniowe do identyfikacji białek amyloidowych oraz przewiduje ich wzajemne interakcji, które mogą wpływać na współistnienie różnych schorzeń (np. cukrzyca często towarzyszy Alzheimerowi).
– Podczas stażu w Max Planck Institute for Multidisciplinary Sciences w Getyndze będę badać wpływ bakterii jelitowych na wspomniane choroby w kontekście amyloidów – wyjaśnia doktorant. – Kluczowe dla powodzenia projektu będzie duże doświadczenie opiekuna – dr. Soedinga oraz jego zespołu w tworzeniu wysoko wydajnych narzędzi bioinformatycznych zdolnych do pracy z dużymi zbiorami danych.
Projekt, na który nasza uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości prawie 2 mln zł od NAWA, obejmuje – oprócz staży zagranicznych – także stypendia dla najlepszych doktorantów, którzy realizują swój doktorat we współpracy międzynarodowej, organizację szkół letnich i zimowych, wykłady zagranicznych naukowców czy też organizację nowych kursów. Łączny budżet projektu to 2,2 mln zł.
To kolejne działanie, które ma poprawić mobilność akademicką młodych badaczy na PWr. Ich pobyt w zespołach renomowanych naukowców ma też zaowocować długotrwałą współpracą z tymi często wiodącymi jednostkami badawczymi w dziedzinach i tematach komplementarnych do tych, jakimi nasi badacze zajmują się na PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »