Inauguracja na SBBE. Studenci z całego świata zaczynają naukę na PWr

dsc09248.jpg

23 osoby z 16 krajów rozpoczęły dziś na PWr naukę w ramach unikalnego kierunku studiów Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering. Na razie przed nimi tydzień wstępny. To czas, w którym poznają uczelnię, kolegów, wykładowców i nasze miasto.

Studia na kierunku Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering prowadzą wspólnie, w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program, trzy uczelnie: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Castilla-La Mancha z Hiszpanii oraz Uniwersytet Techniczny Lappeenranta-Lahti z Finlandii.

– W trakcie czterosemestralnych studiów wykształcimy specjalistów i specjalistki z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Każdy z absolwentów i absolwentek otrzyma dyplom wszystkich trzech uczelni – mówi dr hab. inż. Jolanta Warchoł, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr, koordynatorka kierunku.

W poniedziałek studenci i studentki przyjechali do Wrocławia. Na naszej uczelni spędzą pierwszy semestr nauki. Na razie przed nimi tzw. introduction week, podczas którego czeka na nich m.in. zwiedzanie laboratoriów na Wydziale Chemicznym oraz Mechaniczno-Energetycznym, wizyta w uczelnianym browarze i uzupełniający kurs w laboratorium analitycznym. Nie zabraknie także integracji i zwiedzania Wrocławia.

Z całego świata

Portugalia, Gwatemala, Kolumbia, Algieria, Egipt, Tanzania, Ekwador, Kamerun, Uganda, Pakistan, Iran, Filipiny, Ghana, Jemen, Sri Lanka - osoby reprezentujące te kraje zostały przyjęte na tegoroczne studia na SBBE.

dsc09225.jpg

Po raz pierwszy w gronie studentek i studentów są też osoby z Polski. Przed dwiema absolwentkami technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym PWr: Alicją Kuś i Karoliną Małozięć półtora roku nauki, ale też przygody w międzynarodowym towarzystwie.

– Kończąc studia na I stopniu rozglądałam się za czymś ciekawym. Wpadł mi w oko właśnie ten kierunek, ale jeszcze wtedy nie wiedziałam, że to jest coś tak niesamowitego i interesującego – mówi Alicja Kuś. – Poznamy różne podejście do inżynierii. Np. na uczelni w Hiszpanii większy nacisk zostanie położony na inżynierię, modelowanie i symulacje. Ale już w Finlandii czeka nas bardziej szczegółowe podejście do prowadzenia badań, przygotowujące do doktoratu.

– Dla mnie te studia to świetna okazja, by nie tylko nauczyć się czegoś związanego z inżynierią produktów, ale też poznać inne osoby, kraje i ich kulturę – mówi Karolina Małozięć. – I ta możliwość podróżowania bardzo mnie ekscytuje. Zobaczymy, jak wygląda edukacja w Finlandii czy Hiszpanii, zwiedzimy te kraje i podszkolimy język angielski – dodaje.

Wyjątkowe studia w trzech miejscach

Jesteśmy pierwszą polską uczelnią, która koordynuje taki projekt w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program. Będzie on realizowany do 2027 roku, a jego finansowanie wynosi 4,3 miliony euro. Pierwsi studenci i studentki rozpoczęli naukę w zeszłym roku. Przed nimi już trzeci semestr nauki, który spędzą w Lahti.

Na pierwszym semestrze, realizowanym na PWr, studenci i studentki zapoznają się syntezą biomateriałów oraz technikami analizy otrzymanych produktu. Drugi semestr prowadzony będzie w Hiszpanii. Tam uzyskają wiedzę inżynierską w projektowaniu, symulacji i optymalizacji procesów. Naukę zakończą w Finlandii, gdzie w praktyce poznają zastosowanie zielonych technologii konwersji biomasy oraz strategię wykorzystania bioproduktów. W ramach zajęć będą opracowywać projekty w skali technicznej i prototypy instalacji.

dsc09243.jpg

– To najbardziej prestiżowe dwuletnie studia magisterskie w języku angielskim, na których studenci dodatkowo otrzymują stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie – mówi prof. Jolanta Warchoł. I dodaje, że w programie zaplanowano również staże w przemyśle (w firmach z Polski, Finlandii i Hiszpanii) oraz praktyki na uczelniach zagranicznych w Indiach, Brazylii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, Portugalii czy Rumunii.

Studenci i studentki będą uczęszczać na wykłady specjalistyczne prowadzone przez osoby z instytucji międzynarodowych zajmujących się finansowaniem projektów na rzecz ochrony środowiska.

Więcej o tych wyjątkowych i prestiżowych studiach TUTAJ. Informacja o naborze i szczegółowy opis kierunku w tym miejscu.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg