TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Trzy uczelnie, jeden kierunek. Na PWr ruszają prestiżowe studia

sbbe_plaskie.jpg

15 osób z całego świata - każdy z innego kraju -  rozpoczyna na PWr naukę w ramach unikalnego kierunku studiów Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering. Przed nimi tydzień wstępny, na którym poznają uczelnię, kolegów, wykładowców i miasto.

Egipt, Etiopia, Nigeria, Rwanda, Sudan, Tanzania, Indonezja, Nepal, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Polska, Meksyk, Argentyna, Brazylia oraz Kolumbia. Reprezentanci z tych krajów przeszli pomyślnie pierwszą w historii rekrutację na kierunek  Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering

sbbe_2.jpg

Prowadzą go wspólnie, w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program, trzy uczelnie: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Castilla-La Mancha z Hiszpanii oraz Uniwersytet Techniczny Lappeenranta-Lahti z Finlandii.

Razem w trakcie czterosemestralnych studiów będziemy kształcić specjalistów z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Każdy z absolwentów otrzyma dyplom wszystkich trzech uczelni.

W poniedziałek studenci przyjechali do Wrocławia, gdzie spędzą pierwszy semestr nauki. Na razie przed nimi na tzw. introduction week, podczas którego czeka na nich m.in. zwiedzanie laboratoriów na Wydziale Chemicznym oraz Mechaniczno-Energetycznym, wizyta w uczelnianym browarze, uzupełniający kurs w laboratorium analitycznym. Nie zabraknie także integracji i zwiedzania Wrocławia.

Udział w spotkaniu otwierającym wydarzenie wziął m.in. ambasador Rwandy w Polsce Anastase Shyaka.

– Powrót na kampus PWr to dla mnie okazja do przywołania wspaniałych wspomnień z poprzedniej wizyty, teraz jednak czas na nowe doświadczenia – mówi Ana Luiza Neves De Amorim, która studiuje inżynierię chemiczną na brazylijskim Pontifícia Universidade Católica de Minas Gerais. Na Politechnikę Wrocławską przyjechała już w po raz drugi, w 2019 roku spędziła u nas semestr na Wydziale Chemicznym w ramach programu wymiany studenckiej. Teraz zaczyna studia magisterskie.

ana_luiz_pwr.jpg

– Nowi ludzie, trzy uczelnie, interesujący projekt, to będzie wspaniała przygoda i okazja do wymiany wielu doświadczeń – mówi Ana Luiza. – Jestem bardzo podekscytowana, bo nasza grupa jest mała, więc  będziemy dla siebie trochę jak rodzina. Cieszy mnie zwłaszcza że w programie studiów szczególny nacisk położono na ich praktyczny aspekt, a nie tylko zajęcia teoretyczne i naukę z książek. Nastawiam się więc na to, że nauczę się bardzo dużo.

I dodaje, że dla niej dodatkowym wyzwaniem będzie to, że w Brazylii zajęcia są zgrupowane w bloki poranne lub wieczorne, a w Polsce plan zajęć rozciągnięty jest na cały dzień. 

Unikalne studia w trzech uczelniach

Politechnika Wrocławska to pierwsza polska uczelnia, która koordynuje taki projekt w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program. Będzie on realizowany przez 5 lat, a jego finansowanie wynosi 4,3 miliony euro.

– To najbardziej prestiżowe dwuletnie studia magisterskie w języku angielskim, na których studenci dodatkowo otrzymują stypendium w wysokości 1400 euro miesięcznie – mówi koordynatorka programu SBBE, dr hab. inż. Jolanta Warchoł, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr.

Na pierwszym semestrze, realizowanym na PWr, studenci zapoznają się syntezą biomateriałów oraz technikami analizy otrzymanych produktu. Drugi semestr prowadzony będzie w Hiszpanii. Tam studenci uzyskają wiedzę inżynierską w projektowaniu, symulacji i optymalizacji procesów.

sbbe_j_warchol.jpg

Naukę zakończą w Finlandii, gdzie w praktyce poznają zastosowanie zielonych technologii konwersji biomasy oraz strategię wykorzystania bioproduktów. W ramach zajęć będą opracowywać projekty w skali technicznej i prototypy instalacji.

W programie zaplanowano również staże w przemyśle (w firmach z Polski, Finlandii i Hiszpanii) oraz praktyki na uczelniach zagranicznych w Indiach, Brazylii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, Portugalii czy Rumunii. Studenci będą uczęszczać na wykłady specjalistyczne prowadzone przez osoby z instytucji międzynarodowych zajmujących się finansowaniem projektów na rzecz ochrony środowiska.

Więcej o tych wyjątkowych i prestiżowych studiach TUTAJ.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję