TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.07.2023 Kategoria: projekty międzyuczelniane, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny
Trzy semestry nauki, każdy na innej uczelni, do tego stypendium w wysokości 1400 euro oraz dyplom specjalisty z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Na Wydziale Chemicznym można rekrutować się na wyjątkowe studia magisterskie.
Kierunek Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE) realizowany przez konsorcjum, w skład którego oprócz Politechniki Wrocławskiej wchodzą: Universidad de Castilla - La Mancha (Hiszpania) oraz Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT (Finlandia). Wszystkie trzy uczelnie wspólnie realizują program czterosemestralnych studiów magisterskich, a absolwenci kierunku otrzymają dyplom ukończenia studiów każdego z tych trzech ośrodków.
Obecnie najbardziej popularnym trendem badawczym na świecie są czyste, bezodpadowe technologie oraz zrównoważone przetwarzanie surowców pierwotnych i wtórnych. Ich rozwój wymaga specjalistów z inżynierii chemicznej. Projekt- SBBE jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.
– To jedyny kierunek studiów w Unii Europejskiej, który zawiera aspekty technologiczne niezbędne do opracowania innowacyjnych rozwiązań w bioprzemyśle – mówi dr hab. inż. Jolanta Warchoł, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, koordynatorka programu.
Podczas zajęć na trzech uczelniach studenci przyswoją sobie wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i opracowywania rozwiązań inżynierskich dla zrównoważonego zagospodarowania biomasy i otrzymywania „zielonych” produktów: biopaliw, bioenergii, tworzyw biodegradowalnych, materiałów budowlanych, papieru i chemikaliów. – Uczelnie partnerskie zostały dobrane w taki sposób, aby połączyć klasyczne kierunki inżynierii chemicznej, biotechnologii oraz inżynierii materiałowej i dostosować je do aktualnych potrzeb przemysłowych – tłumaczy prof. Jolanta Warchoł.
Zespół dydaktyczny z Politechniki Wrocławskiej specjalizuje się w produkcji bioproduktów, ten z Uniwersytetu Castilla la Mancha w inżynierii bioproduktów, a Uniwersytet Technologiczny Lappeenranta-Lahti oferuje wiedzę ekspercką w zakresie wytwarzania i stosowania biomateriałów i biokompozytów papierniczych oraz budowlanych, a także rozwiązań służących zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów odnawialnych.
– Studia adresowane są do osób ze stopniem inżyniera uzyskanym w dziedzinie inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, inżynieria mechaniczna, technologia chemiczna czy też biotechnologia – wylicza prof. Warchoł.
Dodaje też, że aby ubiegać się o przyjęcie na kierunek SBBE należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej, inżynierii reaktorów chemicznych, aparatury procesowej oraz podstawowych procesów i operacji jednostkowych w inżynierii chemicznej i bioprocesowej.
– Cały program naszych studiów koncentruje się na praktycznej wiedzy chemicznej z zakresu bioprocesów, przetwarzania biomasy, zrównoważonego zagospodarowania produktów odpadowych i wytwarzania funkcjonalnych biopolimerów – mówi prof. Warchoł. – Składa się na niego sześć modułów nauczania, które zapewniają studentom zdobycie podstawowej wiedzy chemicznej, praktycznych umiejętności projektowania inżynierskiego oraz doświadczenia w analizie i optymalizacji procesów przetwarzania biomasy.
Uroczystą inaugurację studiów oraz pierwszy semestr nauki, poświęcony syntezie i analizie bioproduktów, studenci i studentki spędzą w Polsce, na Wydziale Chemicznym PWr. Drugi semestr to pobyt w Hiszpanii i zajęcia z modelowania i symulacji procesów. Na koniec pierwszego roku kształcenia zaplanowane są letnie programy stażowe w przemyśle i instytucjach badawczych. Trzeci semestr studiów to wiedza praktyczna o rzeczywistych instalacjach technologicznych. Zajęcia odbywają się wtedy w Finlandii. Natomiast ostatnie miesiące studiów to czas na realizację pracy dyplomowej na wybranej przez studenta uczelni partnerskiej.
Powstanie kierunku oraz wszystkie kursy dydaktyczne były szeroko konsultowane z firmami zrzeszonymi w projekcie SBBE. – Wszyscy partnerzy z przemysłu zaoferowali staże i praktyki zawodowe oraz wykłady i wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, co będzie kolejnym atutem dla naszych studentów – dodaje prof. Jolanta Warchoł.
– Zainteresowanie tymi studiami jest ogromne. Tylko w zeszłym roku mieliśmy 26 chętnych na jedno miejsce. Kandydaci pochodzili z ponad 60 krajów z całego świata – mówi prof. Jolanta Warchoł.
Wszyscy aplikanci przechodzą przez dwustopniowy proces rekrutacji. Prowadzi go międzynarodowa komisja złożona z piętnastu profesorów reprezentujących trzy uczelnie partnerskie. Każdy, kto zostanie przyjęty na studia, dostaje stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie wypłacane przez cały czas trwania studiów, czyli dwa lata.
Rekrutacja na studia startuje 15 grudnia 2023 roku. Szczegółowa informacja na temat całego procesu znajduje się tutaj.
Natomiast do 15 września trwa nabór dla tzw. self-funded students, czyli osób dla których w programie nie przewidziano stypendium. – Taka osoba musi więc sama pokryć koszty utrzymania, zakwaterowania i podróży w trakcie studiów – mówi prof. Warchoł. – Ale w zamian otrzymuje wysokie ubezpieczenie, bezpłatny dostęp do wszystkich aktywności przewidzianych w programie (kursy gotowania, tańca, wycieczki dydaktyczne do przemysłu, udział w eventach, materiały związane z promocją programu), może też nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych oraz korzystać z bibliotek, laboratoriów informatycznych i chemicznych.
Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z prof. Jolantą Warchoł. W tym roku przewidziano tylko osiem takich miejsc.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »