Wyjątkowy kierunek na W3. Studiuj w Polsce, Finlandii i Hiszpanii

sbbe_plaskie.jpg

Trzy semestry nauki, każdy na innej uczelni, do tego stypendium w wysokości 1400 euro oraz dyplom specjalisty z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Na Wydziale Chemicznym można rekrutować się na wyjątkowe studia magisterskie.

Kierunek Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE) realizowany przez konsorcjum, w skład którego oprócz Politechniki Wrocławskiej wchodzą: Universidad de Castilla - La Mancha (Hiszpania) oraz Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT (Finlandia). Wszystkie trzy uczelnie wspólnie realizują program czterosemestralnych studiów magisterskich, a absolwenci kierunku otrzymają dyplom ukończenia studiów każdego z tych trzech ośrodków.

Specjaliści od zielonych technologii

Obecnie najbardziej popularnym trendem badawczym na  świecie są czyste, bezodpadowe technologie oraz zrównoważone przetwarzanie surowców pierwotnych i wtórnych. Ich rozwój wymaga  specjalistów z inżynierii chemicznej. Projekt- SBBE jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

– To jedyny kierunek studiów w Unii Europejskiej, który zawiera aspekty technologiczne niezbędne do opracowania innowacyjnych rozwiązań w bioprzemyśle – mówi dr hab. inż. Jolanta Warchoł, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, koordynatorka programu.

jolanta_warchol_pwr.jpg

Podczas zajęć na trzech uczelniach studenci przyswoją sobie wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i opracowywania rozwiązań inżynierskich dla zrównoważonego zagospodarowania biomasy i otrzymywania „zielonych” produktów: biopaliw, bioenergii, tworzyw biodegradowalnych, materiałów budowlanych, papieru i chemikaliów. – Uczelnie partnerskie zostały dobrane w taki sposób, aby połączyć klasyczne kierunki inżynierii chemicznej, biotechnologii oraz inżynierii materiałowej i dostosować je do aktualnych potrzeb przemysłowych – tłumaczy prof. Jolanta Warchoł.

Zespół dydaktyczny z Politechniki Wrocławskiej specjalizuje się w produkcji bioproduktów, ten z Uniwersytetu Castilla la Mancha w inżynierii bioproduktów, a Uniwersytet Technologiczny Lappeenranta-Lahti oferuje wiedzę ekspercką w zakresie wytwarzania i stosowania biomateriałów i biokompozytów papierniczych oraz budowlanych, a także rozwiązań służących zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów odnawialnych.

sbbe_hiszpania3.jpg

– Studia adresowane są do osób ze stopniem inżyniera uzyskanym w dziedzinie inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, inżynieria mechaniczna, technologia chemiczna czy też biotechnologia – wylicza prof. Warchoł.

Dodaje też, że aby ubiegać się o przyjęcie na kierunek SBBE należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej, inżynierii reaktorów chemicznych, aparatury procesowej oraz podstawowych procesów i operacji jednostkowych w inżynierii chemicznej i bioprocesowej.

Nauka w trzech krajach

– Cały program naszych studiów koncentruje się na praktycznej wiedzy chemicznej z zakresu bioprocesów, przetwarzania biomasy, zrównoważonego zagospodarowania produktów odpadowych i wytwarzania funkcjonalnych biopolimerów – mówi prof. Warchoł. – Składa się na niego sześć modułów nauczania, które zapewniają studentom zdobycie podstawowej wiedzy chemicznej, praktycznych umiejętności projektowania inżynierskiego oraz doświadczenia w analizie i optymalizacji procesów przetwarzania biomasy.

sbbe_pol.jpg

Uroczystą inaugurację studiów oraz pierwszy semestr nauki, poświęcony syntezie i analizie bioproduktów, studenci i studentki spędzą w Polsce, na Wydziale Chemicznym PWr. Drugi semestr to pobyt w Hiszpanii i zajęcia z modelowania i symulacji procesów. Na koniec pierwszego roku kształcenia zaplanowane są letnie programy stażowe w przemyśle i instytucjach badawczych. Trzeci semestr studiów to wiedza praktyczna o rzeczywistych instalacjach technologicznych. Zajęcia odbywają się wtedy w Finlandii. Natomiast ostatnie miesiące studiów to czas na realizację pracy dyplomowej na wybranej przez studenta uczelni partnerskiej.

program_zajec_sbbe.jpg

Powstanie kierunku oraz wszystkie kursy dydaktyczne były szeroko konsultowane z firmami zrzeszonymi w projekcie SBBE. – Wszyscy partnerzy z przemysłu zaoferowali staże i praktyki zawodowe oraz wykłady i wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, co będzie kolejnym atutem dla naszych studentów – dodaje prof. Jolanta Warchoł.

1400 euro stypendium

– Zainteresowanie tymi studiami jest ogromne. Tylko w zeszłym roku mieliśmy 26 chętnych na jedno miejsce. Kandydaci pochodzili z ponad 60 krajów z całego świata – mówi prof. Jolanta Warchoł.

Wszyscy aplikanci przechodzą przez dwustopniowy proces rekrutacji. Prowadzi go międzynarodowa komisja złożona z piętnastu profesorów reprezentujących trzy uczelnie partnerskie. Każdy, kto zostanie przyjęty na studia, dostaje stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie wypłacane przez cały czas trwania studiów, czyli dwa lata.

sbbe_finlandia2.jpg

Rekrutacja na studia startuje 15 grudnia 2023 roku. Szczegółowa informacja na temat całego procesu znajduje się tutaj.

Natomiast do 15 września trwa nabór dla tzw. self-funded students, czyli osób dla których w programie nie przewidziano stypendium. – Taka osoba musi więc sama pokryć koszty utrzymania, zakwaterowania i podróży w trakcie studiów – mówi prof. Warchoł. – Ale w zamian otrzymuje wysokie ubezpieczenie, bezpłatny dostęp do wszystkich aktywności przewidzianych w programie (kursy gotowania, tańca, wycieczki dydaktyczne do przemysłu, udział w eventach, materiały związane z promocją programu), może też nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych oraz korzystać z bibliotek, laboratoriów informatycznych i chemicznych.

Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z prof. Jolantą Warchoł. W tym roku przewidziano tylko osiem takich miejsc.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg