TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 31.07.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia, życie uczelni
Górskie rajdy organizowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej w pełni zasługują na określenie „legendarne”. Cieszyły się one ogromną popularnością, brało w nich udział niekiedy nawet i ponad tysiąc uczestników. Organizatorzy zapewniali m.in. zróżnicowane trasy turystyczne, spartańskie warunki noclegowe, śpiewy przy ognisku i rozmowy do świtu.
Zdjęcie pochodzi z 1970 roku i przedstawia jeden z punktów programu IX Rajdu Politechniki, organizowanego przez Zrzeszenie Studentów Polskich (ZSP). Fotografia znajduje się w Kronice ZSP i została opatrzona takim podpisem:
Smakowita woń kiełbasek i czegoś jeszcze, drażniła jeszcze bardziej i tak już wyostrzone apetyty.
I dalej czytamy:
W maju odbył się IX Rajd Politechniki. Wszystkie trasy (a było ich kilkanaście) zbiegały się w Lubawce, gdzie w ostatnim dniu rajdu zgromadzili się wszyscy uczestnicy. Pożegnanie urozmaicone było programem artystycznym przygotowanym przez studentów.
Warto zaznaczyć, że w roku akademickim 1960/1970 przynależność do ZSP deklarowało aż 7022 osób. Organizacja powstała w 1950 roku, przejmując m.in. kompetencje Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W zamierzeniach miała realizować złożenia ideowo-wychowawcze ściśle powiązane z działalnością Związku Młodzieży Polskiej. Od 1954 roku ZSP sprawowało m.in. kontrolę nad samorządem studenckim w akademikach.
Głównie jednak zrzeszenie objęło swoim patronatem studencki ruch artystyczny na Politechnice. I na tym polu studenci odnosili wiele sukcesów, jak choćby wielokrotnie nagradzana działalność Studenckiego Zespołu Dramatycznego, zespołu baletowego czy chóru PWr. ZSP było też organizatorem wrocławskich żakinad (odpowiednik dzisiejszych juwenaliów), w których studenci PWr odgrywali znaczącą rolę, a także słynnych rajdów Politechniki.
Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce o Politechnice.
Fotografia znajduje się w zbiorach Archiwum PWr, w Kronice Zrzeszenia Studentów Polskich Politechniki Wrocławskiej.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »