TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.11.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia
W jednej z sal dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej 15 listopada 1945 roku, punktualnie o godzinie 9.30 prof. Kazimierz Idaszewski rozpoczął wykład dla kilkunastu studentów Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział w powojennej historii akademickiego Wrocławia.
Pierwszy polski wykład w stolicy Dolnego Śląska udokumentował na fotografii Henryk Poniewierski. Czarno-białe zdjęcie przedstawia profesora Kazimierza Idaszewskiego otoczonego przez studentów czwartego roku Oddziału Elektrycznego Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego.
Znane są nazwiska wszystkich osób widocznych na tym historycznym zdjęciu. Są to (od lewej): Kazimierz Orłowski, Kazimierz Mściwujewski, Wilhelm Węglarski, Tadeusz Tomankiewicz, Bolesław Chojnacki, Paweł Baron, Jerzy Krzyczkowski, inż. Władysław Kołek (adiunkt), Witold Medyński, prof. Kazimierz Idaszewski, Antoni Weber, inż. Andrzej Jellonek (adiunkt), Zbigniew Orzeszkowski, Zdzisław Łosiak, Antoni Kozieł, Stanisław Fortuna, Zbigniew Jaszczewski, Zbigniew Godziński i Stefan Sieniawski. Na sali obecny był także prorektor Politechniki prof. Edward Sucharda.
Wykład odbył się w obecnym budynku A-5, w sali nr 305 (nazywanej później Małą Elektryczną).
15 listopada nie był przypadkową datą. Od 5 do 12 listopada trwały zapisy na nowo utworzoną uczelnię – Uniwersytet i Politechnikę we Wrocławiu. Rekrutacja dotyczyła 10 wydziałów – sześciu uniwersyteckich, jednego wspólnego dla całej uczelni oraz trzech związanych z Politechniką.
Największym zainteresowaniem cieszył się Wydział Mechaniczno-Elektrotechniczny, na który zapisało się 210 słuchaczy. Chęć podjęcia studiów na Wydziale Budownictwa wyraziło 140, a na Wydziale Hutniczym – 90 osób. Zainteresowanie kierunkiem chemicznym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii z Oddziałem Chemii Technicznej wykazało 86 przyszłych studentów, z tej liczby 72 osoby wybrały specjalizację technologiczną, bliższą programowo Politechnice. A zatem w listopadzie 1945 roku przyjęto na Politechnikę Wrocławską ogółem 440 słuchaczy, a wraz z chemikami-technologami związanymi programem nauczania z uczelnią techniczną – 512 . Na Studium Wstępne – dla kandydatów niemających pełnego wykształcenia średniego – zapisało się 80 osób. Pracą dydaktyczną zajmowało się 54 profesorów, adiunktów i asystentów.
Słuchaczami inauguracyjnego wykładu prof. Kazimierza Idaszewskiego byli dyplomanci Oddziału Elektrycznego. Profesor, od 1920 roku związany z Politechniką Lwowską, prawdopodobnie miał świadomość, że 15 listopada to znacząca data w historii tej uczelni. 15 listopada 1878 roku uroczyście zainaugurowała we Lwowie działalność Cesarsko-Królewska Szkoła Politechniczna, poprzedniczka Politechniki Lwowskiej. Pierwszy polski wykład na Politechnice Wrocławskiej (i jednocześnie w tworzącym się ośrodku akademickim) odbył się więc w 67. rocznicę tamtego wydarzenia.
Od 1978 roku w rocznicę pierwszego wykładu wrocławskie szkoły akademickie obchodzą Święto Nauki. Na Politechnice Wrocławskiej od 1984 roku dzień 15 listopada jest Świętem Uczelni.
Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce O Politechnice.
Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Politechniki Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »