TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.10.2020 Kategoria: aktualności ogólne, historia, Wydział Elektryczny
Zajęcia, które odbywają się w Laboratorium Wysokich Napięć, potrafią dostarczyć wiele emocji. Pracownia początkowo mieściła się w budynku A-5, potem w piwnicy A-1, ostatecznie ulokowano ją w nowo wybudowanym gmachu D-1, gdzie znajduje się do dziś.
Fotografia przedstawia pokaz z użyciem generatora wielkich częstotliwości w Laboratorium Wysokich Napięć, a dokładnie próbę izolatorów trzonowych przy napięciu udarowym. Zdjęcie zostało zrobione pod koniec lat 60., a jego autorem był znany wrocławski fotoreporter Tadeusz Drankowski.
Do 1946 roku laboratorium znajdowało się prawdopodobnie w obecnej sali w 116 w budynku A-5. Dysponowało nowoczesnym sprzętem – transformatorami o różnych zakresach napięcia, dyszą Körtinga do wytwarzania sztucznego deszczu, generatorem udarowym czy oscylografem katodowym.
Po utworzeniu polskiej uczelni technicznej laboratorium przeniesiono do sali gimnastycznej, która mieściła się w piwnicy gmachu A-1. W 1953 roku ówczesna Katedra Wysokich Napięć ulokowana została w budynku D-1. Do dyspozycji miała trzy laboratoria wysokich napięć – halę dużą, halę małą i laboratorium studenckie. W 1963 roku dużą halę wyposażono w transformator 800 kV, generator udarów piorunowych 1,8 MV, a także transformator 160 kV o dużym prądzie zwarcia.
Sukcesywnie wyposażenie pracowni (znajdującej się na Wydziale Elektrycznym) wzbogacało się i obecnie jest to laboratorium, które zajmuje się nie tylko działalnością dydaktyczną, ale też wykonywaniem badań wysokonapięciowych układów probierczych i pomiarowych.
Od kilku lat w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki organizowane są pokazy wyładowań elektrycznych dla szerszej publiczności. Jest więc szansa, żeby na własne oczy zobaczyć ten elektryzujący spektakl naukowy.
Więcej ciekawostek z 75-letniej przeszłości Politechniki Wrocławskiej na stronie internetowej uczelni, w zakładce o Politechnice. O ponadstuletniej historii laboratorium można poczytać także tutaj.
Fotografia znajduje się w zbiorach Muzeum Politechniki Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »