TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dwóch stypendystów NAWA na W7. Są z Chin i RPA

Termostat - zdjęcie

Dr Wandong Zheng z Chin i prof. Kanzumba Kusakana z RPA rozpoczną na Wydziale Inżynierii Środowiska badania związane z wykorzystaniem energii odnawialnej w powiatach kłodzkim i żywieckim. Naukowcy są laureatami Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.

W ramach tegorocznej edycji programu stypendia trafiły do 61 naukowców. Wszyscy swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną w styczniu 2024 r. Dwóch badaczy przyjedzie na Politechnikę Wrocławską.

Badania dwóch poslkich regionów

Dr Wandong Zheng z Tianjin University (Chiny) i prof. Kanzumba Kusakana z Central University of Technology w Bloemfontein (RPA) swoje badania będą prowadzili na Wydziale Inżynierii Środowiska, a ich opiekunem będzie dr inż. Jakub Jurasz z Katedry Wodociągów i Kanalizacji.

– Cały plan badań skonstruowałem w ten sposób, że obaj stypendyści skupią się w nim na tych samych regionach, czyli Kotlinie Kłodzkiej oraz Żywieckiej, natomiast zakres ich prac będzie odmienny – mówi dr inż. Jakub Jurasz.

Dr Wandong Zheng - zdjęcieDr Wandong Zheng skoncentruje się na tematyce związanej z ogrzewnictwem oraz transformacją systemu ogrzewania w oparciu o źródła odnawialnej, przenosząc swoje doświadczenia z projektów realizowanych w Chinach dotyczących clean-heating. Jego zainteresowania naukowe związane są bowiem z oszczędzaniem energii oraz zastosowaniem technologii energii odnawialnej w budynkach.

– Badania, które chciałbym przeprowadzić na Politechnice Wrocławskiej, dotyczą oceny komplementarności energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i generacji hybrydowej w Polsce. Ma to na celu opracowanie zrównoważonej drogi rozwoju dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Chciałbym także porównać podobieństwa i różnice w rewolucji energetycznej w Chinach i Polsce – mówi dr Dr Wandong Zheng. – Wspólna praca nad projektem może być pierwszym krokiem do rozszerzenia współpracy pomiędzy naszymi uczelniami – podkreśla.

prof. Kanzumba Kusakana - zdjęcieZ kolei prof. Kanzumba Kusakana w trakcie pobytu w Polsce będzie pracował nad optymalizacją sprzężonej pracy konwencjonalnych zbiorników hydroenergetycznych i turbin hydrokinetycznych. Efektem tych działań ma być bardziej efektywne wykorzystanie zasobów wodnych powiatów kłodzkiego i żywieckiego.

Naukowiec z RPA w swoich badaniach skupia się przede wszystkim na technologiach czystej energii. Jest specjalistą w zakresie inteligentnych sieci i zarządzania energią, technologiach energii odnawialnej, technologiach magazynowania energii, modelowania energii, badaniach symulacyjnych i optymalizacyjnych.

– Politechnika Wrocławska planuje zintensyfikować działalność badawczą w zakresie odnawialnych źródeł energii, co jest także priorytetem w polityce energetycznej na poziomie europejskim i krajowym. Dołączając do zespołu wniosę odpowiednie doświadczenie przemysłowe i akademickie w zakresie modelowania i symulacji elektrowni wodnych, elektrowni szczytowo-pompowych i systemów hydrokinetycznych – wyjaśnia prof. Kanzumba Kusakana. – Taka wiedza jest kluczowa, biorąc pod uwagę obecny stan rozwoju energetyki wodnej w dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego. Będę nie tylko zaangażowany w działalność badawczą, ale planuję także wygłaszanie wykładów w ramach przedmiotów fakultatywnych – dodaje.

Warto dodać, że potencjał zasobów energii ze źródeł odnawialnych w powiatach kłodzkim i żywieckim oceniał prof. Fausto Canales z Kolumbii. Swoje badania prowadził również dzięki Programowi im. Stanisława Ulama.

W jego ramach pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać do 24 miesięcy, a laureaci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję