TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.12.2023 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Inżynierii Środowiska
Dr Wandong Zheng z Chin i prof. Kanzumba Kusakana z RPA rozpoczną na Wydziale Inżynierii Środowiska badania związane z wykorzystaniem energii odnawialnej w powiatach kłodzkim i żywieckim. Naukowcy są laureatami Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
W ramach tegorocznej edycji programu stypendia trafiły do 61 naukowców. Wszyscy swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną w styczniu 2024 r. Dwóch badaczy przyjedzie na Politechnikę Wrocławską.
Dr Wandong Zheng z Tianjin University (Chiny) i prof. Kanzumba Kusakana z Central University of Technology w Bloemfontein (RPA) swoje badania będą prowadzili na Wydziale Inżynierii Środowiska, a ich opiekunem będzie dr inż. Jakub Jurasz z Katedry Wodociągów i Kanalizacji.
– Cały plan badań skonstruowałem w ten sposób, że obaj stypendyści skupią się w nim na tych samych regionach, czyli Kotlinie Kłodzkiej oraz Żywieckiej, natomiast zakres ich prac będzie odmienny – mówi dr inż. Jakub Jurasz.
Dr Wandong Zheng skoncentruje się na tematyce związanej z ogrzewnictwem oraz transformacją systemu ogrzewania w oparciu o źródła odnawialnej, przenosząc swoje doświadczenia z projektów realizowanych w Chinach dotyczących clean-heating. Jego zainteresowania naukowe związane są bowiem z oszczędzaniem energii oraz zastosowaniem technologii energii odnawialnej w budynkach.
– Badania, które chciałbym przeprowadzić na Politechnice Wrocławskiej, dotyczą oceny komplementarności energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i generacji hybrydowej w Polsce. Ma to na celu opracowanie zrównoważonej drogi rozwoju dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Chciałbym także porównać podobieństwa i różnice w rewolucji energetycznej w Chinach i Polsce – mówi dr Dr Wandong Zheng. – Wspólna praca nad projektem może być pierwszym krokiem do rozszerzenia współpracy pomiędzy naszymi uczelniami – podkreśla.
Z kolei prof. Kanzumba Kusakana w trakcie pobytu w Polsce będzie pracował nad optymalizacją sprzężonej pracy konwencjonalnych zbiorników hydroenergetycznych i turbin hydrokinetycznych. Efektem tych działań ma być bardziej efektywne wykorzystanie zasobów wodnych powiatów kłodzkiego i żywieckiego.
Naukowiec z RPA w swoich badaniach skupia się przede wszystkim na technologiach czystej energii. Jest specjalistą w zakresie inteligentnych sieci i zarządzania energią, technologiach energii odnawialnej, technologiach magazynowania energii, modelowania energii, badaniach symulacyjnych i optymalizacyjnych.
– Politechnika Wrocławska planuje zintensyfikować działalność badawczą w zakresie odnawialnych źródeł energii, co jest także priorytetem w polityce energetycznej na poziomie europejskim i krajowym. Dołączając do zespołu wniosę odpowiednie doświadczenie przemysłowe i akademickie w zakresie modelowania i symulacji elektrowni wodnych, elektrowni szczytowo-pompowych i systemów hydrokinetycznych – wyjaśnia prof. Kanzumba Kusakana. – Taka wiedza jest kluczowa, biorąc pod uwagę obecny stan rozwoju energetyki wodnej w dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego. Będę nie tylko zaangażowany w działalność badawczą, ale planuję także wygłaszanie wykładów w ramach przedmiotów fakultatywnych – dodaje.
Warto dodać, że potencjał zasobów energii ze źródeł odnawialnych w powiatach kłodzkim i żywieckim oceniał prof. Fausto Canales z Kolumbii. Swoje badania prowadził również dzięki Programowi im. Stanisława Ulama.
W jego ramach pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać do 24 miesięcy, a laureaci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »