TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.12.2022 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Inżynierii Środowiska
Badania dotyczące charakterystyki zasobów energii słonecznej, wiatrowej i wodnej w powiecie kłodzkim i żywieckim będzie prowadził na PWr prof. Fausto A. Canales. Naukowiec jest laureatem Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
Laureatami ostatniej edycji konkursu zostało 42 naukowców, w tym dwóch, którzy trafią na PWr. Prof. Fausto A. Canales z Kolumbii swoje badania będzie prowadził na Wydziale Inżynierii Środowiska.
– Odkąd byłem studentem inżynierii lądowej w Nikaragui oprócz mojego zamiłowania do matematyki i statystyki, interesowałem się też zasobami wodnymi i odnawialnymi źródłami energii. Dlatego kontynuowałem i ukończyłem studia magisterskie i doktoranckie w zakresie zasobów wodnych i warunków sanitarnych w Brazylii. Obie moje prace obejmowały aspekty dotyczące optymalizacji zasobów, hydrologii i energii wodnej – mówi laureat.
W 2018 r. został zatrudniony jako profesor etatowy na Universidad de la Costa w Kolumbii i wtedy też nawiązał współpracę z dr. Jakubem Juraszem z Wydziału Inżynierii Środowiska. Efektem był artykuł na temat komplementarności energetycznej, a więc temat łączący odnawialne źródła energii i statystykę.
– Bardzo dobrze nam się razem pracowało i do tej pory jesteśmy współautorami dziewięciu artykułów naukowych. Ze względu na moje doświadczenie z zasobami wodnymi dr Jakub Jurasz przedstawił mnie prof. Bartoszowi Kaźmierczakowi, z którym wspólnie napisaliśmy siedem artykułów dotyczących hydrologii i jakości wody, w tym kilka z nich z dr inż. Katarzyną Wartalską i dr. inż. Piotrem Jadwiszczakiem – podkreśla prof. Canales.
Udana współpraca z naukowcami z PWr, pozycja naszej uczelni w światowych rankingach, zamiłowanie do poznawania innych kultur i języków, wspaniała reputacja miasta i piękna architektura sprawiły, że naukowiec zdecydował się na złożenie dokumentów w konkursie NAWA. Mógł przy tym liczyć na wsparcie organizacyjne m.in. ze strony prof. Bartosza Kaźmierczaka, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska.
– Moje badania będą dotyczyć charakterystyki zasobów energii słonecznej, wiatrowej i wodnej w powiecie kłodzkim i żywieckim. Badania obejmą m.in. ocenę trendów, zmienności, rozkładów prawdopodobieństwa, komplementarności i dostępnych współczynników wydajności tych źródeł odnawialnych na badanych obszarach – wyjaśnia prof. Calanes. – Doświadczenia z badań i zastosowane metody można następnie rozszerzyć na inne regiony świata, przyczyniając się do bardziej zrównoważonych systemów zasilania. Prace obejmą statystykę oraz modelowanie matematyczne i hydrologiczne, łącząc dobrze znane techniki z nowymi podejściami zaproponowanymi przez naukowców zaangażowanych w ten projekt – dodaje.
Drugą osobą, która otrzymała grant i pojawi się na PWr jest dr Shriram Marathe. Naukowiec z Indii swoje badania będzie prowadził na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.
W ramach programu NAWA pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać do 24 miesięcy, a laureaci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »