TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kolumbijski stypendysta NAWA na W7. Zajmie się energią odnawialną

Badania dotyczące charakterystyki zasobów energii słonecznej, wiatrowej i wodnej w powiecie kłodzkim i żywieckim będzie prowadził na PWr prof. Fausto A. Canales. Naukowiec jest laureatem Programu im. Stanisława Ulama organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Program wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych. Pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień doktora. Badacze ci, mają wzmocnić potencjał naukowy polskich jednostek i włączyć się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.

Prof. Fausto A. Canales - zdjęcieLaureatami ostatniej edycji konkursu zostało 42 naukowców, w tym dwóch, którzy trafią na PWr. Prof. Fausto A. Canales z Kolumbii swoje badania będzie prowadził na Wydziale Inżynierii Środowiska.

– Odkąd byłem studentem inżynierii lądowej w Nikaragui oprócz mojego zamiłowania do matematyki i statystyki, interesowałem się też zasobami wodnymi i odnawialnymi źródłami energii. Dlatego kontynuowałem i ukończyłem studia magisterskie i doktoranckie w zakresie zasobów wodnych i warunków sanitarnych w Brazylii. Obie moje prace obejmowały aspekty dotyczące optymalizacji zasobów, hydrologii i energii wodnej – mówi laureat.

W 2018 r. został zatrudniony jako profesor etatowy na Universidad de la Costa w Kolumbii i wtedy też nawiązał współpracę z dr. Jakubem Juraszem z Wydziału Inżynierii Środowiska. Efektem był artykuł na temat komplementarności energetycznej, a więc temat łączący odnawialne źródła energii i statystykę.

– Bardzo dobrze nam się razem pracowało i do tej pory jesteśmy współautorami dziewięciu artykułów naukowych. Ze względu na moje doświadczenie z zasobami wodnymi dr Jakub Jurasz przedstawił mnie prof. Bartoszowi Kaźmierczakowi, z którym wspólnie napisaliśmy siedem artykułów dotyczących hydrologii i jakości wody, w tym kilka z nich z dr inż. Katarzyną Wartalską i dr. inż. Piotrem Jadwiszczakiem – podkreśla prof. Canales.

Udana współpraca z naukowcami z PWr, pozycja naszej uczelni w światowych rankingach, zamiłowanie do poznawania innych kultur i języków, wspaniała reputacja miasta i piękna architektura sprawiły, że naukowiec zdecydował się na złożenie dokumentów w konkursie NAWA. Mógł przy tym liczyć na wsparcie organizacyjne m.in. ze strony prof. Bartosza Kaźmierczaka, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska.

– Moje badania będą dotyczyć charakterystyki zasobów energii słonecznej, wiatrowej i wodnej w powiecie kłodzkim i żywieckim. Badania obejmą m.in. ocenę trendów, zmienności, rozkładów prawdopodobieństwa, komplementarności i dostępnych współczynników wydajności tych źródeł odnawialnych na badanych obszarach – wyjaśnia prof. Calanes. – Doświadczenia z badań i zastosowane metody można następnie rozszerzyć na inne regiony świata, przyczyniając się do bardziej zrównoważonych systemów zasilania. Prace obejmą statystykę oraz modelowanie matematyczne i hydrologiczne, łącząc dobrze znane techniki z nowymi podejściami zaproponowanymi przez naukowców zaangażowanych w ten projekt – dodaje.

newsletter

Drugą osobą, która otrzymała grant i pojawi się na PWr jest dr Shriram Marathe. Naukowiec z Indii swoje badania będzie prowadził na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

W ramach programu NAWA pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać do 24 miesięcy, a laureaci otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję