TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dolnośląskie szpitale i lekarze ze wsparciem Wydziału Chemicznego

Pracownicy Wydziału Chemicznego wspomagają dolnośląskie szpitale w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Tylko w ostatnim czasie rozdysponowali część swoich zapasów płynów dezynfekcyjnych oraz fartuchów laboratoryjnych, a także regularnie dostarczają maseczki i przyłbice ochronne.

przylbice_w3.jpgOd samego początku wystąpienia zagrożenia epidemicznego w Polsce Wydział Chemiczny aktywnie włączył się w pomoc szpitalom i placówkom medycznym na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.

– Blisko współpracuję ze szpitalami i lekarzami z naszego regionu (Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Kliniki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Szpital w Trzebnicy), więc gdy tylko dotarły do mnie informacje o tym, że są w potrzebie, zaczęliśmy działać – mówi prof. Piotr Młynarz, który zajął się koordynacją akcji wydziałowych na W3. – Rozpoczęliśmy od dezynfektantów, które mieliśmy w swoich zapasach. Do kilku oddziałów szpitali dostarczyliśmy ponad 150 litrów takich płynów oraz zapasy izopropanolu, czyli substancji, która może posłużyć do dezynfekcji np. klawiatur, telefonów komórkowych czy monitorów w komputerach.

Do lekarzy trafiło część fartuchów laboratoryjnych z zapasów własnych, które znajdowały się w magazynie wydziałowym. Ponadto prof. Stanisław Bartkiewicz z Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych wraz ze współpracownikami rozpoczął druk przyłbic ochronnych. Są one następnie dystrybuowane w regionie i samym Wrocławiu razem z tymi, które produkują na drukarkach 3D pracownicy Wydziału Mechanicznego. Z inicjatywy Natalii Pudełko, magistrantki prof. Piotra Młynarza, która zaangażowała się razem z rodziną w szycie maseczek ochronnych z wymiennymi filtrami, zostały uszyte maseczki, które natychmiast trafiły na oddział szpitalny.

- Dostarczając te wszystkie materiały spotkaliśmy się z wielką życzliwością ze strony lekarzy, którzy w szczególności na początku pandemii mieli bardzo duże potrzeby zaopatrzenia ich w środki zabezpieczające przed koronawirusem – opowiada prof. Piotr Młynarz.



badania_coronavirus_021.png



piotr_mlynarz_w3.jpgTo oczywiście nie koniec akcji, w które angażują się pracownicy W3. W następnych dniach planowane są kolejne działania. – Dzięki życzliwości i wsparciu władz uczelni oraz zaangażowaniu naszych pracowników, prof. Stanisława Bartkiewicza, dr. hab. Konrada Szustakiewicza oraz ich współpracowników, wkrótce uruchomimy masową produkcję przyłbic ochronnych, w ilościach, które, mam nadzieję, pozwolą spełnić zapotrzebowanie zarówno szpitali, jak i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – mówi prof. Piotr Młynarz. - Ponadto nasi naukowcy pełnią rolę doradców, na przykład prof. Marcin Sieńczyk doradza w zakresie wyboru testów immunologicznych do diagnostyki koronawirusa.

newsletter-promo.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję